زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
گر قصد کاشت دندان دارید، بهتر است اطلاعات کاملی در مورد مراحل ایمپلنت دندان داشته باشید. از زمان مشاوره با دندان‌پزشک تا زمان قراردادن روکش دائمی باید چندین مرحله را طی کنید. برای آشنایی با این مراحل تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اگر قصد کاشت دندان دارید، بهتر است اطلاعات کاملی در مورد مراحل ایمپلنت دندان داشته باشید. از زمان مشاوره با دندان‌پزشک تا زمان قراردادن روکش دائمی باید چندین مرحله را طی کنید. برای آشنایی با این مراحل تا انتهای مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم هر مرحله از کاشت دندان چه اقداماتی انجام می‌شود؟ آیا روش‌های مختلف ایمپلنت مراحل متفاوتی دارند؟ این مراحل چقدر طول می‌کشند؟ برای انجام این مراحل باید چند جلسه به دکتر متخصص ایمپلنت مراجعه کرد؟ چه مدت بعد از کشیدن دندان می‌توان کاشت ایمپلنت را انجام داد؟

مراحل ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش پایه‌های فلزی و پیچ مانند جایگزین ریشه دندان طبیعی می‌شوند. ایمپلنت‌ها انواع مختلفی داشته و از نظر ظاهری تفاوت‌هایی با هم دارند. اما به طور کلی روکش آنها بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی است. ایمپلنت ثابت بوده و دوام بالایی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از پروتز‌های دندان مصنوعی یا بریج دندان از این روش استفاده کنند.

پایه فلزی ایمپلنت باید با جراحی درون استخوان فک قرار بگیرد. این پایه از تیتانیوم و سایر مواد ساخته شده است. در طول چند ماه استخوان اطراف پایه فلزی رشد کرده و این پایه را محکم در فک نگه می‎دارد. سپس روکش روی این پایه فلزی قرار گرفته و جای خالی دندان به طور کامل پر می‌شود.

در ادامه مراحل ایمپلنت دندان را به طور کامل به شما توضیح می‌دهیم تا بدانید در طول این جراحی چه اقداماتی انجام می‌شود.

مراحل ایمپلنت دندان با عکس

کاشت دندان شامل چندین مرحله بوده که  پس از مشاوره و جراحی‌های جانبی مانند کشیدن دندان یا جراحی پیوند استخوان پایه فلزی ایمپلنت درون فک قرار می‌گیرد. با بهبود استخوان‌های مجاور پایه محکم شده و می‌توان اباتمنت و روکش را روی آن قرار داد.

برای کاشت ایمپلنت ابتدا برشی ایجاد شده و سپس پایه فلزی درون فک قرار می‌گیرد.

۱. مشاوره اولین مرحله از مراحل ایمپلنت دندان

اولین و مهم‌ترین مرحله در مراحل کاشت دندان مشاوره با دندانپزشک است. دندان‌پزشک یک معاینه کلی انجام می‌دهد تا وضعیت استخوان فک و سلامت دندان‌ها را بررسی کند. برای ارزیابی اولیه باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. قالب‌گیری انجام شده و رنگ روکش ایمپلنت با رنگ دندان طبیعی تطبیق داده می‌شود.

شما می‌توانید هر تعداد دندان را با ایمپلنت جایگزین کنید. دندانپزشک وضعیت سلامت دهان و دندان را بررسی می‌کند. در صورت نیاز شما را به متخصص دیگری مانند پریودنتیست هم ارجاع می‌دهد. باید سوابق پزشکی و داروهای مصرفی خود را نیز به پزشک اطلاع دهید. برخی از افراد نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. گاهی هم ممکن است لازم باشد پیش از جراحی کاشت دندان برای پیشگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.

قیمت ایمپلنت دندان متغیر بوده و به فاکتورهای مختلفی مانند جنس ایمپلنت، دوام آن، جراحی‌های جانبی و موقعیت مطب بستگی دارد. در جلسه مشاوره باید در این مورد صحبت کنید. می‌توانید از قیمت خدمات دندانپزشکی در سال ۱۴۰۲ آگاه شوید.

درصورتی‌که شرایط زیر در مورد شما صادق باشد، می‌توانید ایمپلنت دندان را انجام دهید.

 • یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید.
 • استخوان فک شما کامل رشد کرده است. (به همین دلیل کودکان نمی‌توانند ایمپلنت انجام دهند.)
 • برای ایمپلنت استخوان کافی داشته یا می‌توانید پیوند استخوان انجام دهید.
 • بافت دهان شما سالم است.
 • بیماری یا شرایط خاصی روی استخوان‌های شما تاثیر نمی‌گذارد.
 • نمی‌توانید یا تمایل ندارید از دندان مصنوعی استفاده کنید.
 • به دنبال روشی هستید که تکلم و گفتار شما بهبود پیدا کند.
 • سیگار نمی‌کشید.
 • می‌توانید چندین ماه مراحل کاشت دندان را طی کنید.

۲. کشیدن دندان دومین مرحله از مراحل ایمپلنت دندان

اگر دندانی نیاز به کشیدن داشته باشد، دندان‌پزشک قبل از ایمپلنت آن را می‌کشد. کشیدن دندان می‌تواند هم‌زمان با کاشت ایمپلنت باشد یا چند روز قبل انجام شود. دندانپزشک یک بی‌حس‌کننده تزریق کرده تا هنگام کشیدن دندان دردی احساس نکنید. بعد از کشیدن دندان دقت داشته باشید که نباید از نی استفاده کنید، سیگار نکشید و بیش از حد تف نکنید. این اقدامات باعث درد بیشتر و کندشدن روند بهبودی می‌شود.

آیا ایمپلنت بهترین روش برای جایگزینی دندان است؟همین حالا مشاوره بگیر! 

در این ویدئو دکتر علی رحیمی متخصص جراحی فک و صورت در مورد کشیدن دندان کاشت و ایمپلنت دندان با شما صحبت می‌کند.

۳. پیوند استخوان

گاهی ممکن است شخص استخوان کافی در فک نداشته باشد. در این شرایط باید پیش از ایمپلنت پیوند استخوان انجام شود. بعد از کشیدن دندان برای حفظ مقاومت در برخی افراد این جراحی انجام می‌شود. معمولا در افرادی که مدت طولانی دندان خود را از دست داده‌اند، این جراحی ضرورت پیدا می‌کند.

هنگام جویدن غذا فشار زیادی به فک وارد می‌شود. به همین دلیل برای محافظت از ایمپلنت باید استخوان فک قوی باشد. پیوند استخوان به افزایش استحکام آن کمک می‌کند. مواد پیوند استخوان را می‌توان از استخوان شخص، بافت انسانی، بافت حیوانی یا مواد مصنوعی به دست آورد.

بعد از پیوند استخوان باید مدتی برای کاشت ایمپلنت صبر کنید. در این مدت استخوان بهبود پیدا کرده و می‌توان پایه فلزی ایمپلنت را در استخوان فک قرار داد.

در مورد ضرورت جراحی پیوند استخوان باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک پس از معاینه اولیه و تجویز عکس‌برداری اشعه ایکس می‌تواند در این مورد تصمیم بگیرد.

۴. جراحی و قرار دادن ایمپلنت

ایمپلنت‌ها در جنس‌ها و کیفیت‌های مختلف عرضه می‌شوند. هر کدام از آنها قیمت متفاوتی داشته و دندانپزشک در این مورد به شما مشاوره می‌دهد. ایمپلنت های ایرانی و کره‌ای قیمت مناسب‌تری دارند. برندهای خارجی مانند ایمپلنت های سوئیسی، آلمانی یا آمریکایی قیمت بیشتری داشته و استحکام آنها بالاتر است.

در مراحل ایمپلنت دندان این مرحله حساسیت بیشتری داشته و باید فاکتورهای مختلف را در نظر داشت. در طول جراحی، جراح برشی روی لثه ایجاد کرده تا استخوان فک دیده شود. سوراخی در استخوان فک ایجاد شده تا ایمپلنت درون آن قرار بگیرد. این پایه فلزی به‌عنوان ریشه دندان عمل می‌کند.

بعد از کاشت ایمپلنت باید مدتی زمان داد تا استخوان در اطراف ایمپلنت رشد کند و ایمپلنت بخشی از خط طبیعی لثه شود. این فرایند از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و بین ۳ تا ۹ ماه طول می‌کشد. بعد از جراحی باید مراقبت از ایمپلنت را جدی بگیرید تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند.

به نقل از mayoclinic در رابطه با مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت دندان:

چه جراحی ایمپلنت دندان را در یک مرحله چه چند مرحله انجام دهید، ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید. مواردی مانند تورم لثه‌ها و صورت، کبودی پوست و لثه‌ها، درد در محل ایمپلنت و خونریزی جزئی از این عوارض هستند. ممکن است پس از جراحی ایمپلنت دندان به داروهای مسکن یا آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر تورم، ناراحتی یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از جراحی بدتر شد، با جراح خود تماس بگیرید. پس از جراحی و در حین بهبودی محل جراحی باید غذاهای نرم بخورید. به طور معمول، جراح از بخیه‌هایی استفاده می‌کند که خودبه‌خود حل می‌شوند.

۵. قرار دادن اباتمنت و روکش موقت

بعد از قراردادن ایمپلنت باید مدتی صبر کرد تا استخوان اطراف آن بهبود پیدا کند. زمانی که ایمپلنت در استخوان مستحکم شد، اباتمنت روی آن قرار می‌گیرد. این قطعه پایه فلزی را به روکش متصل می‌کند. برای قراردادن اباتمنت بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. دردی احساس نخواهید کرد، فقط کمی فشار به لثه وارد می‌شود. تا زمانی که روکش دائمی آماده شود، روی اباتمنت یک روکش موقت قرار می‌گیرد.

در برخی مواقع دندانپزشک ایمپلنت و اباتمنت را در یک جلسه قرار می‌دهد. در این مورد باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. زیرا اباتمنت مشخص بوده و زمان خندیدن یا صحبت‌کردن دیده می‌شود.

می‌خوای بهترین نوع ایمپلنت دندان رو انتخاب کنی؟

۶. قالب گیری ایمپلنت

برای تهیه روکش دائمی باید قالب گیری ایمپلنت انجام شود. با قالب‌گیری، روکش ساخته شده با دندان‌های دیگر تطابق پیدا می‌کند. درون سینی قالب گیری ماده ریخته شده و در قسمت مورد نظر قرار می‌گیرد. این سینی‌ها انواع مختلفی داشته و تفاوت‌های کمی با هم دارند. بعد از تهیه قالب، از روی آن روکش ساخته می‌شود و روی اباتمنت قرار می‌گیرد.

۷. قرار دادن روکش دائمی روی ایمپلنت

معمولا روکش ایمپلنت به صورت ثابت ساخته شده و روی اباتمنت پیچ می‌شود. اما می‌توان از روکش متحرک هم استفاده کرد. از این روش برای ایمپلنت چندین دندان در کنار هم استفاده می‌شود. دندان مصنوعی را می‌توان از ایمپلنت جدا کرد و آن را تمیز کرد.

اگر بعد از قراردادن ایمپلنت در دهان دچار هر یک از این عوارض شدید، حتما به دندان‌پزشک اطلاع دهید.

 • ناراحتی مداوم
 • درد شدید
 • خونریزی
 • ورم
 • ناهمواری روی روکش

از روکش مانند دندان طبیعی باید مراقبت کنید. هر روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. برای تمیزکردن روکش به‌وسیله خاصی نیاز نیست. اگر در مورد مراقبت‌ها یا عوارض ایمپلنت سوالی دارید، بهتر است با دندانپزشک مشاوره داشته باشید.

ایمپلنت فوری به دو روش ایمپلنت پانچ و ایمپلنت دیجیتال انجام می‌شود. به این روش ایمپلنت یک روزه هم گفته می‌شود. اما در واقعیت کلیه مراحل کاشت دندان در یک جلسه انجام نمی‌شود. مراحل ایملنت دندان به روش فوری به شرح زیر است.

 1. مشاوره با دندانپزشک و ارائه سوابق پزشکی
 2. تصویربرداری سه‌بعدی و اشعه ایکس
 3. کشیدن دندان چند روز قبل از ایمپلنت یا در همان روز
 4. قراردادن ایمپلنت در استخوان
 5. قراردادن اباتمنت و روکش موقت
 6. قراردادن روکش دائمی

مراحل ایمپلنت دندان فوری مشابه دیگر روش‌های ایمپلنت است. با این تفاوت که مراحل کشیدن دندان، قراردادن ایمپلنت و نصب روکش موقت در یک جلسه انجام می‌شود.

مراحل ایمپلنت دندان مراحل ایمپلنت فوری دندان
مشاوره مشاوره با دندانپزشک و ارائه سوابق پزشکی
کشیدن دندان تصویربرداری سه‌بعدی و اشعه ایکس
پیوند استخوان کشیدن دندان چند روز قبل از ایمپلنت یا در همان روز
جراحی و قرار دادن ایمپلنت قراردادن ایمپلنت در استخوان
قرار دادن اباتمنت و روکش موقت قراردادن اباتمنت و روکش موقت
قالب گیری ایمپلنت قراردادن روکش دائمی
قرار دادن روکش دائمی روی ایمپلنت —–

نتیجه گیری

مراحل ایمپلنت دندان شامل مشاوره با دندانپزشک، کشیدن دندان، جراحی پیوند استخوان، جراحی کاشت دندان و قراردادن روکش دائم می‌شود. گاهی ممکن است دندانپزشک در همان جلسه کاشت ایمپلنت، دندان را بکشد یا چند هفته بین آنها فاصله بگذارد. برخی افراد نیاز به جراحی پیوند استخوان دارند. زیرا استخوان فک آنها ضعیف بوده و نمی‌تواند ایمپلنت را محکم نگه دارد. معمولا افرادی که مدت‌زمان زیادی دندان خود را از دست داده‌اند، به پیوند استخوان نیاز دارند.

در طول جراحی ایمپلنت لثه برش داده شده تا استخوان فک دیده شود. پایه فلزی ایمپلنت درون استخوان قرار گرفته و حدود ۳ تا ۹ ماه زمان داده می‌شود. در این مدت استخوان اطراف ایمپلنت رشد کرده و پایه فلزی در جای خود محکم می‌شود. سپس می‌توان اباتمنت و روکش موقت را روی آن قرار داد. دندانپزشک بعد از قالب‌گیری و ساخت روکش دائمی، آن را روی ایمپلنت قرار می‌دهد.

آب دیونیزه - آب مقطر- آب دی یونیزه - آب یون زودوده - آب یونیزه شده 5 و 20 لیتری زلال طب شیمی

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.