زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
گلیسیرین و کاربردهای آن – پترو کیمیا
مایع شفاف، بی رنگ، بی بو، چسبناک با طعمی شیرین و غیر سمی را گلیسیرین (Glycerol) یا گلیسرول می نامند. این ماده متعلق به خانواده الکل هاست و در ساختار خود دارای سه گروه هیدروکسیل است که باعث اختلاط آن در آب می شود و ماهیت رطوبت سنجی نیز دارد. تا سال 1948 این ترکیب

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

مایع شفاف، بی رنگ، بی بو، چسبناک با طعمی شیرین و غیر سمی را گلیسیرین (Glycerol) یا گلیسرول می نامند. این ماده متعلق به خانواده الکل هاست و در ساختار خود دارای سه گروه هیدروکسیل است که باعث اختلاط آن در آب می شود و ماهیت رطوبت سنجی نیز دارد. تا سال 1948 این ترکیب به عنوان یک محصول جانبی در فرایند ساخت صابون از چربی ها و روغن های حیوانی و گیاهی به دست می آمد. این ماده با فرمول C3H8O3 دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی است و به طور گسترده در درمان زخم و سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب به عنوان یک شیرین کننده در صنایع غذایی و یک مرطوب کننده در فرمولاسیون دارویی استفاده می شود.

کاربردهای گلیسیرین:

این ماده در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

صنایع غذایی:

در غذاها و نوشیدنی ها از این ماده به عنوان مرطوب کننده، حلال و شیرین کننده استفاده می کنند؛ همچنین این ترکیب می تواند به حفظ مواد غذایی کمک کند. از کاربردهای آن در صنایع غذایی می توان به عنوان یک پر کننده در غذاهای کم چرب مانند کلوچه ها و عامل غلیظ کننده و نرم کننده در محصولات پخته شده، نرم کننده، شیرین و تثبیت کننده در بستنی ها اشاره کرد. این ترکیب یک جایگزین شکر است و تقریبا هر قاشق چایی خوری از آن معادل 20 گرم شکر است و 60% شیرینی ساکارز را دارد. به عنوان یک کربوهیدارت در نظر گرفته می شود و کالری مشابه قند سفره را دارد اما مسیر متابولیکی متفاوتی در بدن طی می کند. به همین دلیل این ماده را به عنوان یک شیرین کننده سازگار با رژیم های غذایی کم کربوهیدرات در نظر می گیرند.

صنایع دارویی:

گلیسیرین دارای خاصیت ضد میکروبی و ویروسی است که برای درمان زخم ها استفاده می شود. محلول این ترکیب با غلظت 85% اثرات باکتری کش و ضد ویروسی دارد و می تواند زخم ها را درمان و التهابات را کاهش دهد. به همین دلیل از آن در محصولات درمان زخم ها و سوختگی ها بهره می برند. این ترکیب در محصولات دارویی و مراقبت شخصی که در داروخانه ها موجودند به عنوان بهبود دهنده، روان کننده و مرطوب کننده استفاده می شود. از کاربردهای فراوان آن در زمینه داروسازی می توان به لوسیون پوست، دهان شویه، داروهای سرفه، حلال های دارویی، سرم ها و واکسن ها اشاره کرد. همچنین از کاربردهای آن در بیولوژی به نگهداری آنزیم ها در دمای پایین می توان اشاره کرد.

صابون گلیسیرین

همچنین صابون گلیسیرین برای افرادی با پوست های حساس که به راحتی تحریک می شوند؛ مناسب است. این ماده رطوبت را از لایه های پوست دریافت و از خشک شدن و تبخیر بیش از حد جلوگیری می کند؛ در واقع با داشتن خاصیت مرطوب کنندگی، از خشکی پوست جلوگیری می کند.

گلیسیرین برای پوست و مو:

این ترکیب به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی که دارد در محصولات مراقبتی از پوست و مو به وفور یافت می شود. همچنین از مخلوط این ترکیب با گلاب برای کاهش تیرگی دور چشم و صورت می توان استفاده کرد.

پزشکی:

برای درمان اورژانسی و اولیه فشار چشم به صورت موقت، از مخلوط گلیسیرین به همراه آب میوه بهره می برند.

سیگارهای الکترونیکی:

این ترکیب در سیگارهای الکتریکی باعث ایجاد بخار می شود و همراه با پروپیلن گلیکول، یک جزء رایج مایع الکترونیکی (محلولی که در این دستگاه ها استفاده می شود) موجود در سیگارهای الکترونیکی است.

گلیسیرین مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی

این ترکیب با یک کویل حرارتی گرم می شود و آئروسل تولید کرده و نیکوتین را به کاربر می رساند.

ضد یخ:

این ترکیب مانند اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول با مولکول های آب پیوندهای هیدروژنی قوی تشکیل می دهد و با فعل و انفعالاتی تشکیل یخ را مختل می کند. قبل از اتیلن گلیکول از گلیسیرین به عنوان ضد یخ در خودروها استفاده می کردند. ماده ای سمی نیست و در حال حاضر دانشمندان در حال تحقیقاتی برای استفاده دوباره از این ترکیب برای محصولاتی در خودروها هستند.

حلال:

در آزمایشگاه ها این ترکیب به عنوان جزء رایج حلال ها برای معرف های آنزیمی است. همچنین به عنوان یک محافظ برودتی برای کاهش آسیب کریستال های یخ به موجودات آزمایشگاهی استفاده می شود.

واسطه شیمیایی:

از این ترکیب برای تولید نیتروگلیسیرین استفاده می کنند که یک عنصر مهم و ضروری برای مواد شیمیایی مختلف مانند دینامیت است.

جلوگیری از ارتعاشات:

گلیسیرین به عنوان پرکننده گیج های فشار نیز استفاده می شود. ارتعاشات خارجی از کمپرسورها، موتورها و پمپ ها ارتعاشاتی را در گیج های بوردن ایجاد می کند که باعث حرکت زیاد سوزن و خواندن عدد نادرست می شود.

کاربرد گلیسیرین در گیج های فشارسنج

همچنین ارتعاشات زیاد به چرخ دنده های داخلی یا سایر اجزا آسیب می رساند و باعث فرسایش زودرس می شود. به همین دلیل در گیج ها از گلیسیرین به جای هوا استفاده می کنند که باعث کاهش ارتعاشات و افزایش طول عمر گیج می شود.

صنعت فیلم:

در صحنه های فیلم برداری، برای سکانس هایی که احتیاج به سطح خیس دارند، از این ماده برای جلوگیری از خشک شدن سریع سطح استفاده می کنند.

سوخت احتراق داخلی:

از گلیسیرین برای تامین برق ژنراتورهای دیزلی برای ماشین های مسابقه ای برق استفاده می کنند.

سایر کاربردها:

رایج ترین افزودنی برای ترموپلاستیک نشاسته و یک عنصر مهم و اساسی در صمغ ها و رزین ها برای ساخت پوشش های محافظ مدرن مانند لعاب های خودرو و رنگ های بیرونی خانه استفاده می شود. همچنین به عنوان جزئی از فرمولاسیون جوهر زیستی در زمینه چاپ، یک جایگزین بدون الکل برای اتانول و حلال در تهیه عصاره های گیاهی است.

جمع بندی:

گلیسیرین مایع شفاف، غیر سمی با طعمی شیرین است که دارای ماهیت رطوبتی، ضد ویروسی و ضد میکروبی است؛ به همین دلیل در صنایع داروسازی و پزشکی برای درمان زخم ها یا خشکی پوست استفاده می شود. البته این ماده در صنایع دیگری نیز کاربردهای بسیاری دارد، برای مثال در سال های اولیه پیدایش ضد یخ از آن به عنوان ماده ای سودمند بهره می بردند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.