زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
کلرید آمونیوم (Ammonium chloride) یک ترکیب معدنی است که به عنوان آمونیاک سالک، نمکی از کاتیون آمونیوم و آنیون کلرید شناخته می شود. انتشار این ماده در محیط زیست می تواند سبب بروز مخاطراتی شود.این ترکیب در پزشکی برای کاهش سرفه و افزایش میزان ادرار استفاده می شود. کود این ماده نیز در کشاورزی به وفور

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

کلرید آمونیوم (Ammonium chloride) یک ترکیب معدنی است که به عنوان آمونیاک سالک، نمکی از کاتیون آمونیوم و آنیون کلرید شناخته می شود. انتشار این ماده در محیط زیست می تواند سبب بروز مخاطراتی شود.این ترکیب در پزشکی برای کاهش سرفه و افزایش میزان ادرار استفاده می شود. کود این ماده نیز در کشاورزی به وفور کاربرد دارد.در ادامه با خواص و کاربردهای  این ترکیب بیشتر آشنا خواهیم ش

خواص و مشخصات ظاهری

این ترکیب به صورت کریستالی بی رنگ یا سفید و یا دانه های پودری است. کاملا بدون بو است و به علت وجود آمونیاک، مزه ای شور دارد. در آب و اتانول محلول است. حلالیت آن در اتانول در حدود 0.6 گرم در 100 میلی متر در دمای 19 درجه سانتی گراد تعیین شده است.در دمای آتش، قدرت آن باعث خوردگی در فلزات می گردد. محلول 5% وزنی آن دارای pH حدود 4.6 تا 6 دارد و به طور کلی ترکیبی با اسیدیته ملایم است.

نام های دیگر نشادر
فرمول شیمیایی NH4Cl
جرم مولکولی 53.491 g/mol
چگالی 1.53 g/cm³
نقطه جوش 520 درجه سانتیگراد
نقطه ذوب 338 درجه سانتیگراد
حلالیت در آب 37 گرم/100 گرم

تولید کلرید آمونیوم

سه روش کلی برای تولید این ترکیب وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

  • در فرآیند تولید کربنات سدیم به روش Solvay، یکی از محصولات تولید شده نشادر می باشد. معادله واکنش آن در زیر قابل مشاهده است. این روش علاوه بر اینکه روش اصلی برای تولید کلرید آمونیوم است، برای به حداقل رساندن آزاد سازی آمونیاک در برخی از عملیات صنعتی استفاده می شود.

CO2 + 2 NH3 + 2 NaCl + H2O → 2 NH4Cl + Na2CO3

  • روش دیگر برای تولید NH4Cl، ترکیب آمونیاک و گاز کلرید هیدروژن یا محلول آبی اسید هیدروکلریک است.

NH3 + HCl → NH4Cl

  •  همچنین در طبیعت در مناطق آتشفشانی و روی سنگ های آتشفشانی نزدیک دهانه این ترکیب تشکیل می شود.

کاربرد ها و موارد مصرف

به طور کلی موارد استفاده از این ترکیب ارگانیک را می توان در دو دسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی نمود:

مصارف صنعتی

1- مورد استفاده در صنایع چسب و مهر موم سازی

2- استفاده به عنوان جاذب

3- مورد کاربرد در عوامل بازدارنده از خوردگی ها

4- کاربرد در عوامل مبادله یونی

5- عوامل اکسید کننده و کاهنده

تهیه شده در واحد آموزش زلال طب شیمی

مصارف غیر صنعتی

1- استفاده از آنها در باتری ها

2- استفاده در تامین مصالح در ساخت و ساز

3- مورد کاربرد در محصولات پاک کننده و مراقبتی مبلمان منازل

4- کاربرد در بسته بندی مواد غذایی،همچنین این ماده در گرید غذایی به صورت کریستال بی رنگ با طعم شور می باشد و رطوبت محیط را به آسانی جذب می کند در وهله اول به عنوان مخمر در پخت نان و شیرینی استفاده می شود،همچنین به عنوان مکمل خوراک برای دام ها نیز استفاده می شود.

6- مورد استفاده در سوخت و مشتقات سوختی

7-در محصولات تصفیه آب

8- کاربرد در فیلم و فوتوگرافیک و لوازم عکاسی

داروی کلرید آمونیوم

همانطور که پیشتر نیز بیان شد،محصول فوق در پزشکی و داروسازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.این ترکیب با افزایش دفعات ادرار سبب تسهیل در دفع سنگ کلیه می گردد.همچنین در درمان برخی بیماری ها نظیر ادما یا برای درمان متابولیک آلکالوز تجویز می شود و می تواند کلرید از دست رفته در نتیجه ی استفراغ، تنگی پیلوریک و… را جبران نماید. از طرفی به علت خواصی که به عنوان خلط آور دارد در داروهای ضد سرفه مانند دیفن هیدرامین و اکسپکتورانت استفاده می شود.

در نهایت این محصول پر کاربرد به عنوان عامل اسید کننده و برای خنثی سازی داروهایی با خاصیت قلیایی توصیه می شود.

نکته ای که باید همواره مد نظر داشت این است که این ماده می تواند باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود. اگر مصرف این دارو بدون نظارت و توصیه یک پزشک انجام شود، می تواند عوارض جانبی مانند سردرد، بی حالی، استفراغ، اسهال، بی اشتهایی را در پی داشته باشد.

کود کلرید آمونیوم

نیتروژن جز عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان می باشد.محصول فوق به دلیل دارا بودن این عنصر می تواند برای گیاهانی که از کمبود این ماده رنج می برند مورد استفاده قرار بگیرد.این نوع کود برای گیاهانی مانند گندم و برنج بسیار مناسب می باشد.

کود مذکور علاوه بر آزادسازی فسفر، پتاس، سیلیس ، آهن، منیزیم موجود در خاک ، به دلیل دارا بودن عنصر Cl خاصیت آفت کشی نیز دارد .

نباید فراموش کرد به دلیل خاصیت اسیدی این ماده، استفاده از این کود تنها برای خاک های شور و یا قلیایی توصیه می گردد. استفاده ی نا به جا و نامناسب از آن بدون آزمایشات لازم خاک شناسی می تواند سبب اسیدی شدن خاک و از بین رفتن گیاهان شود.

کاربرد در شوینده ها و پاک کنند ها

به طور کلی ترکیب مذکور در فرمولاسیون پاک کننده های خانگی، صابون ها محصولات مراقیت از مو مانند شامپوها، لوسیون ها و … و همچنین به عنوان عامل افزایش گرانروی در محلول های آبی استفاده می شود.

تفاوت سفید کننده ها و ترکیبات حاوی کلرید آمونیوم چیست؟

ترکیبات حاوی این پاک کننده که از آنها با نام Quat نیز یاد می شود دارای ساختارهای متفاوتی هستند و به سبب خاصیت صابونی (سورفکتانت) قابلیت پاک کنندگی و ضد عفونی کنندگی دارند، به دلیل عدم خورندگی و عدم سمیت استفاده از آنها طرفداران بیشتری دارد،ماندگاری بالا و امکان استفاده در محیط های اسیدی، قابلیت تمیز کنندگی انتخابی و خطرناک نبودن ترکیبات حاوی آن برای سلامتی انسان، باعث استفاده گسترده در ضدعفونی مراکز بهداشتی و درمانی گردیده است،شاید تنها عیب ترکیبات ضد عفونی کننده حاوی این ترکیب در مقایسه با سفید کننده ها را بتوان قیمت تمام شده بالاتر آن دانست که این امر با توجه به مخاطرات سفید کننده ها کاملا توجیه پذیر است.

بازار خرید و فروش کلرید آمونیوم

غول های تولید کننده این ماده اکثرا از کشور چین هستند.بر اساس گزارشی، فروش جهانی این محصول در سال 2016 رقمی بالغ بر  1344 میلیون دلار بوده و انتظار می رود تا سال 2023 ارزش درآمد حاصل از این ماده با رشد 4.73 درصدی به 1858.69 میلیون دلار برسد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.