زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
کاربردهای دی پروپیلن گلیکول – پترو کیمیا
اساسا دی پروپیلن گلیکول (DPG) عضوی از ترکیبات گلیکول است و به زبان ساده تر می توان گفت یک ترکیب آلی متعلق به خانواده الکل هاست. این ماده به صورت مایعی بی رنگ، بی بو با نقطه جوش بالا و سمیت کم است که در درجه اول به عنوان یک واسطه ی شیمیایی صنعتی استفاده

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اساسا دی پروپیلن گلیکول (DPG) عضوی از ترکیبات گلیکول است و به زبان ساده تر می توان گفت یک ترکیب آلی متعلق به خانواده الکل هاست. این ماده به صورت مایعی بی رنگ، بی بو با نقطه جوش بالا و سمیت کم است که در درجه اول به عنوان یک واسطه ی شیمیایی صنعتی استفاده می شود. این ماده مشتقی از پروپیلن اکسید است که در یک فرایند دو مرحله ای تولید می شود. در این مقاله به بررسی کاربردهای دی پروپیلن گلیکول، مزایا و ایمنی آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای دی پروپیلن گلیکول:

همانطور که پیشتر گفته شد این ماده در درجه ی اول به عنوان یک واسطه ی شیمیایی صنعتی در طیف گسترده ای از صنایع کاربرد دارد. در جدول زیر کاربردهای این ماده بر اساس حجم تولید آن را مشاهده می کنید.

کاربرد حجم تولید
نرم کننده 36%
مونومر رزین های پلی استر غیر اشباع 23%
لوازم آرایشی و عطرها 10%
روان کننده ها 10%
رزین های الکیدی 7%
حلال در رنگ ها، جوهر و پوشش ها 14%

همانطور که از جدول بالا مشخص است کاربرد اصلی این ماده، به عنوان یک ماده ی خام در ساخت رزین های پلی استر غیر اشباع است. همچنین این ترکیب به عنوان یک ماده ی فعال در ضد یخ و به عنوان یک عامل ضد یخ برای شیشه جلو اتومبیل، قایق و بال هواپیما استفاده می شود. در ادامه به بررسی دقیق تر کاربردهای این ماده خواهیم پرداخت.

رزین های پلی استر غیر اشباع:

از کاربردهای دی پروپیلن گلیکول می توان به عنوان ماده ی خام در ساخت رزین های پلی استر غیر اشباع اشاره کرد. بازار این رزین ها شامل ساخت و ساز مسکونی و تجاری، دریایی، حمل و نقل و کالاهای مصرفی است.

کاربرد دی پروپیلن گلیکول در رزین های پلی استرکاربرد دی پروپیلن گلیکول در رزین های پلی استر

رزین های پلی استر غیر اشباع با فایبر گلاس تقویت می شوند و کامپوزیت سخت و سبک را تشکیل می دهند. پلاستیک های قابل استفاده در ساختمان ها و پانل های وسیله نقلیه، قایق های تفریحی، لوازم خانگی، حمام، لوله ها و کانال ها از این محصولات ساخته شدند.

خودروها:

این ماده به عنوان یک ماده ی فعال در ضد یخ و به عنوان یک عامل ضد یخ برای شیشه اتومیبل، قایق و بال هواپیما استفاده می شود. این ترکیب نقطه انجماد بسیار پایینی دارد و به عنوان عامل غلیظ کننده عمل می کند و به چسبیدن مایعات به سطوح کمک می کند. یخ در بالای لایه شیمیایی جمع می شود و سپس می توان آن را پاک کرد. همچنین زمانی که مخلوط آب و گلیکول یخ می زند، جریان پذیری خود را حفظ می کند و فشار اضافی در لوله ها یا مخازن ایجاد نمی کند.

کاربرد دی پروپیلن گلیکول در عطرها:

این ماده به دلیل توانایی در چسبیدن مولکول های عطر و کمک به دیرتر پخش شدن آن در عطرها استفاده می شود.

کاربرد دی پروپیلن گیکول در عطرهاکاربرد دی پروپیلن گیکول در عطرها

به طور کلی قدرت عطر را می توان با افزایش یا کاهش غلظت این ماده در فرمول تنظیم کرد.

لوازم آرایشی و بهداشتی:

این ماده نوعی الکل است که در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی یافت می شود و در این محصولات مسئول بهبود بافت و ثبات فرمولاسیون است.

چرا از دی پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی استفاده می کنند؟

این ماده به عنوان حلال، عامل کاهش دهنده ویسکوزیته، عامل پوشش و معطر در این محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

حلال:

این ماده به عنوان حلال، به حل شدن و تعلیق سایر مواد در فرمول کمک می کند. با این ترکیب می توان تمام مواد موجود در فرمولاسیون را به طور یکنواخت در تمام محصول پخش کرد. همچنین می توان به قوام دلخواه رسید.

این ترکیب به عنوان حلال در رنگ ها، پوشش ها، لعاب ها و رنگ ها استفاده می شود. به دلیل زمان تبخیر آهسته، خواص رنگ را بهبود می بخشد.

کاهش دهنده ویسکوزیته:

از دیگر کاربردهای دی پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی و بهداشتی، کمک به رقیق سازی فرمول ها کمک می کند و ویسکوزیته را کاهش می دهد. با کاهش ویسکوزیته این امکان برای محصول به وجود می آید، که به راحتی روی مو یا پوست پخش شود. همچنین این ماده می تواند کارایی مواد فعال در فرمولاسیون را افزایش دهد.

عامل پوشاننده و معطر:

این ماده به عنوان یک عامل پوشاننده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی عمل می کند. در واقع بوی نامطبوع مواد فعال طبیعی را پنهان می کند. در بعضی موارد آنچنان بوی یک محصول را می پوشاند که مصرف کننده تصور می کند محصولی بدون عطر استفاده می کند.

سایر کاربردها:

سایر کاربردهای دی پروپیلن گلیکول در محصولات مصرفی و یک عنصر موثر در فرمولاسیون آفت کش هاست. این ماده به دلیل خواصی مانند حلالیت و ویسکوزیته بالا می تواند به عنوان عنصر عملکردی مایعات عمل کند. این ماده نقطه انجماد پایینی دارد و به عنوان یک عامل غلیظ کننده عمل می کند و به چسبیدن سطوح مایع کمک می کند.

این ترکیب به عنوان حلال در رنگ ها، پوشش ها و لاک الکل ها استفاده می شود.

مزایا:

از مزایای این ماده می توان به:

  1. نقطه انجماد پایین
  2. سمیت کم
  3. قابلیت اشتعال کم
  4. خواص انتقال حرارت عالی
  5. نقطه جوش بالا
  6. فشار بخار کم

اشاره کرد.

ایمنی:

شاید بسیاری از منابع این ماده را خطرناک و مضر برای انسان ها تلقی کنند، اما دی پروپیلن گلیکولی که در محصولات آرایشی و مراقبت شخصی مورد استفاده قرار می گیرد، ایمن و بی خطر است. البته ایمنی این محصولات پیش از آنکه در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار گیرند توسط پنل های تخصصی ارزیابی می شود.

جمع بندی:

DPG به عنوان یک ترکیب آلی که یک الکل به حساب می آید، کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد. از کاربردهای دی پروپیلن گلیکول می توان به عنوان ماده خام برای تولید رزین های پلی استر غیر اشباع، لوازم آرایشی و بهداشتی و عطرها اشاره کرد. این ماده بر طبق تحقیقات تقریبا بی خطر است و برای کاربرد در محصولات مراقبت شخصی مشکلی برای انسان ها به وجود نمی آورد.

سوالات متداول

آیا دی پروپیلن گلیکول برای پوست ایمن است؟

این محصول پیش از آنکه در محصولات آرایشی و مراقبت شخصی مورد استفاده قرار گیرد توسط پنل های تخصصی آزمایش می شود. این ماده به عنوان ترکیبی ایمن در محصولات آرایشی و مراقبت شخصی حضور دارد.

آیا دی پروپیلن گلیکول به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد؟

بله، این ماده به عنوان نگهدارنده در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد DPG در عطرها چیست؟

این ماده علاوه بر اینکه به پخش و ماندگاری بو در عطرها کمک می کند، به عنوان مرطوب کننده نیز عمل می کند. در واقع از خشکی پوست، پس از اعمال عطرها جلوگیری می کند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.