زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه اگر موقع مسواک زدن دچار خون‌ریزی در دهان شدید، احتمالا دلیلش مبتلا شدن به مرحله اول بیماری لثه یا «ژنژویت» است. باکتری‌هایی که به‌طور طبیعی در دهان زیست می‌کنند، می‌توانند بینابین دندان‌ها جمع شوند و بافت چسبنده‌ای را به‌وجود بیاورند که «پلاک» نام دارد. وقتی که این پلاک‌ها با کمک مسواک

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اگر موقع مسواک زدن دچار خون‌ریزی در دهان شدید، احتمالا دلیلش مبتلا شدن به مرحله اول بیماری لثه یا «ژنژویت» است. باکتری‌هایی که به‌طور طبیعی در دهان زیست می‌کنند، می‌توانند بینابین دندان‌ها جمع شوند و بافت چسبنده‌ای را به‌وجود بیاورند که «پلاک» نام دارد. وقتی که این پلاک‌ها با کمک مسواک به‌خوبی پاک‌سازی نشوند، احتمال تورم و خون‌ریزی لثه افزایش می‌یابد. در ادامه این مطلب با مهم‌ترین عواملی که می‌توانند باعث بروز خونریزی لثه بشوند، آشنا می‌شویم.

مسواک و نخ‌دندان را فراموش می‌کنید
اگر می‌خواهید از ابتلا به بیماری لثه جلوگیری کنید و مانع از خون‌ریزی لثه شوید، حتما تحت هر شرایطی اصول مربوط به پاکیزگی دهان و دندان را رعایت کنید و پیروی از توصیه‌های دندانپزشک‌تان را جدی بگیرید. مسواک زدن پس از هر وعده غذایی و همچنین قبل از خواب شبانه، در کنار استفاده روزانه از نخ‌دندان باید به‌طور منظم انجام بگیرد. استفاده از دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده هم ضرورت دارد. اگر می‌خواهید که بیماری لثه را در مراحل اولیه شناسایی کنید و مانع از پیشروی آن شوید، هر سال حتما ۲ بار به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید.

الگوی استفاده از نخ‌دندان را تغییر داده‌اید
آیا اخیرا پس از یک وقفه طولانی، دوباره استفاده از نخ‌دندان را شروع کرده‌اید؟ یا این‌که اساسا این کار به‌تازگی به برنامه روزانه شما اضافه شده است؟ اگر پاسخ به این سوالات مثبت باشد، احتمالا در اوایل دوره استفاده از نخ‌دندان با خون‌ریزی لثه مواجه خواهید شد ولی لثه پس از مدتی به این الگوی روزانه عادت خواهد کرد. پس نگذارید که مشاهده خون، شما را از پیگیری این عادت روزانه مثبت و مهم دور کند چون پس از حدود یک هفته، لثه با شرایط جدید سازگار خواهد شد. نخ‌دندان به‌خوبی پلاک‌های مخرب را جداسازی می‌کند و می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری لثه در آینده شود.

مسواک‌تان خیلی زبر است
مسواک‌های زبر و دارای برس سفت‌وسخت می‌توانند به لثه شما آسیب برسانند. پس خون‌ریزی لثه می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که شما به یک مسواک نرم و دارای برس لطیف نیاز دارید و همچنین باید آرام‌تر مسواک بزنید. امروزه مسواک‌های نرم (soft) یا خیلی نرم (extra-soft) در داروخانه‌های معتبر به فروش می‌رسند و می‌توانند گزینه خوبی برای شما باشند.

سیگار می‌کشید
احتمال مبتلا شدن افراد سیگاری به بیماری لثه، دو برابر بیشتر از دیگر افراد است. یافته‌های علمی نشان می‌دهند که ترکیبات شیمیایی درون دود سیگار باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند و درنتیجه نمی‌گذارند که بدن با عناصر مخرب در لثه به‌خوبی مقابله کند. به‌علاوه، سیگار کشیدن باعث می‌شود که لثه پس از آسیب‌دیدگی، روند بهبودی و التیام را آهسته‌تر و ضعیف‌تر از حالت عادی سپری کند. پس هرچه بیشتر سیگار بکشید و هرچه سابقه این عادت مخرب در زندگی شما طولانی‌تر شده باشد، بیشتر هم به لثه خودتان آسیب خواهید رساند.

از داروهای خاصی استفاده می‌کنید
داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین می‌توانند شانس خون‌ریزی در بدن (ازجمله در لثه) را به‌راحتی بیشتر کنند. بعضی از داروهای ضدتشنج، داروهای فشار خون و داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی هم موجب رشد سریع‌تر لثه می‌شوند. بافت جدید لثه هم همیشه ظریف‌تر از بافت قدیمی‌اش است و همین ویژگی باعث خون‌ریزی لثه موقع مسواک زدن برای افراد مصرف‌کننده این داروها می‌شود. علاوه بر این‌ها، داروهای ضدافسردگی، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای فشار خون موجب خشکی دهان می‌شوند که این مساله، اساسا از عوامل دخیل در ابتلا به بیماری لثه است.

باردار شده‌اید
شکم خانم‌ها تنها بخش از بدن‌شان نیست که در دوران بارداری متورم می‌شود. تغییرات هورمونی ناشی از بارداری باعث می‌شوند که جریان خون بیشتری به‌سوی لثه‌ها فرستاده شود و همین اتفاق پف‌کردگی و التهاب لثه‌ را طوری افزایش می‌دهد که خون‌ریزی آن را ساده می‌سازد. ضمن این‌که نوعی بیماری لثه به نام «ژنژویت بارداری» وجود دارد که احتمال آسیب‌دیدگی لثه در اثر فعالیت باکتری‌های پلاک‌ساز را افزایش می‌دهد. بنابراین، مسواک زدن صحیح و استفاده مناسب از نخ‌دندان به‌طور خاص در ۹ ماه بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار است. خانم‌های باردار برای محافظت از دندان‌ها و همچنین جنین باید از مصرف ترکیبات قندی مخرب و سیگار کشیدن اجتناب کنند.

به مشکل لخته شدن خون دچار شده‌اید
در حالت عادی وقتی که جایی از بدن‌تان دچار بریدگی می‌شود، سلول‌های قرمز خون یا همان پلاکت‌ها به ناحیه مورد نظر هجوم می‌برند و لخته‌ای را روی زخم به‌وجود می‌آورند تا از این طریق خون‌ریزی را متوقف کنند. اما افراد مبتلا به اختلالات خون‌ریزی مانند هموفیلی و بیماری فون‌ویلبراند، این روند لختگی خون را به‌درستی تجربه نمی‌کنند. پس خون‌ریزی لثه می‌تواند از نشانه‌های مبتلا بودن به مشکلات مربوط به لختگی خون باشد. در این صورت باید ابتدا اختلال لختگی خون را برطرف کنید تا مانع از خون‌ریزی لثه‌ شوید.

به سرطان خون مبتلا شده‌اید
این سرطان به مغز استخوان برمی‌گردد که ناحیه‌ای اسفنجی درون استخوان‌ها است و سلول‌های خون در آن‌جا ساخته می‌شوند. اگر به این سرطان مبتلا باشید، بدن به میزان خارج از اندازه‌ای به ساختن سلول‌های سفید خونی غیرعادی می‌پردازد و همین ماجرا سلول‌های خونی سفید، قرمز و پلاکت‌ها را دچار مشکل می‌کند. بدون وجود پلاکت کافی در بدن نیز خون نمی‌تواند به‌طور طبیعی روند لختگی را انجام بدهد و لثه دچار خون‌ریزی می‌شود. خود داروهای شیمی‌درمانی که برای درمان سرطان خون به‌کار می‌روند هم می‌توانند تعداد پلاکت‌ها را کاهش دهند و باعث خون‌ریزی لثه شوند.

اندازه دندان مصنوعی شما مناسب نیست
دندان مصنوعی شرایطی را فراهم می‌کند تا شما از خوردن غذاهای مورد علاقه‌تان لذت ببرید و لبخند طبیعی داشته باشید. اما اگر اندازه دندان مصنوعی با دهان شما متناسب نباشد، می‌تواند در دهان تکان بخورد و روی لثه کشیده شود. برای التیام زخم‌شدگی ناشی از این اتفاق و تسکین تورم، کمپرس گرم روی لثه بگذارید و دهان را با آب‌نمک بشویید. در ادامه هم هرچه سریع‌تر نزد دندانپزشک‌تان بروید تا دندان مصنوعی برای شرایط دهان شما تنظیم شود.

به بیماری دیابت مبتلا هستید
بیماری دیابت می‌تواند توانایی بدن برای مقابله با باکتری‌های پلاک‌ساز درون دهان را ضعیف کند. پس مواجه شدن با خون‌ریزی لثه موقع مسواک زدن یا استفاده از نخ‌دندان می‌تواند از نشانه‌های ابتلا به بیماری لثه به علت مبتلا بودن به بیماری دیابت باشد.

استرس زیادی دارید
پیامدهای استرس فقط به وضعیت روانی محدود نمی‌شوند بلکه می‌توانند اثرات جدی و پایداری برای سلامتی بدن داشته باشند. وقتی که دچار استرس می‌شوید، بدن به ساختن ترکیبات شیمیایی خاصی می‌پردازد که درنهایت منجر به شکل‌گیری التهاب در بدن و ابتلا به بیماری لثه می‌شود. به‌علاوه، بیشتر افراد در مواقع استرس و فشار به خوردن خوراکی‌های شیرین، نوشابه‌های گازدار و سیگار کشیدن روی می‌آورند. همه این الگوهای مخرب باعث رشد هرچه بیشتر باکتری‌ها در دهان می‌شوند و شانس ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهند.

به سیروز کبدی مبتلا هستید
سیروز کبدی باعث ایجاد جراحت در کبد می‌شود و کبد به‌مرور زمان دیگر نمی‌تواند سموم را به‌درستی از بدن دفع کند. یکی از نشانه‌های ابتلا به سیروز هم خون‌ریزی است که شامل خون‌ریزی بینی و خون‌ریزی لثه می‌شود. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به کاهش وزن و زردی در پوست و چشم‌ها اشاره کرد. همچنین احساس درد در سمت راست شکم نیز که ناحیه قرارگیری کبد است، از دیگر علائم این بیماری به حساب می‌آید.

سابقه خانوادگی ابتلا به خون‌ریزی لثه دارید
اگر مادر، پدر، برادر یا خواهر شما دارای لثه ناسالم هستند، ممکن است شما هم ژن‌هایی را به ارث برده باشید که احتمال ابتلا به خون‌ریزی لثه را افزایش می‌دهند. البته داشتن ضعف‌های ژنتیکی لزوما قرار نیست شما را از زندگی دور کنند. اگر مراقبت از دندان‌ها و لثه را به‌درستی پیگیری کنید و به‌طور منظم برای چکاپ دهان و دندان نزد دندانپزشک بروید، می‌توانید این روند مخرب را متوقف کنید.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.