زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
پلی وینیل استات (Polyvinyl acetate به اختصار PVAc) یکی از پلیمرهای بسیار مهم در صنایعی مانند تولید چسب ، رنگ ، آدامس و غیره است که از پلیمریزاسیون مونومرهای وینیل استات حاصل می شود .  در این صفحه می توانید اطلاعات مربوط به نحوه سفارش محصول ، خواص و مشخصات ، روش تولید ، کاربردها

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

پلی وینیل استات (Polyvinyl acetate به اختصار PVAc) یکی از پلیمرهای بسیار مهم در صنایعی مانند تولید چسب ، رنگ ، آدامس و غیره است که از پلیمریزاسیون مونومرهای وینیل استات حاصل می شود .  در این صفحه می توانید اطلاعات مربوط به نحوه سفارش محصول ، خواص و مشخصات ، روش تولید ، کاربردها و MSDS این پلیمر را بخوانید .خرید پلی وینیل استات :

پلی وینیل استات چیست ؟

این پلیمر با فرمول شیمیایی C4H6O2)n) ترکیبی است که از طریق اتصال تعداد زیادی مونومر وینیل استات (CH3COOCH=CH2) به وجود می آید . تعداد واحدهای متصل شده به یکدیگر می تواند بین 100 تا 5000 متغییر باشد که به معنای جرم مولکولی بین 850 تا 40000 است . PVAc در صنایع مختلف به تنهایی و یا در واکنش هایی جهت تهیه سایر ترکیبات پلیمری ، می تواند به کار گرفته شود .

پلی وینیل استات یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده چسب های بر پایه آب مانند چسب چوب ، موکت ، چسب سفید و یا چسب پلی وینیل الکل است. امولسیون های این ترکیب به عنوان چسب برای مواد متخلخل خصوصا چوب ، کاغذ و لباس به کار برده می شود.

خواص

در دسته پلیمرهای آمورف ، غیر کریستالی و شاخه ای قرار می گیرد و در تماس با اکثر سطوح چسپندگی بالایی از خود نشان می دهد و آن را می توان از روش پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید کرد .

مقاومت خوبی در برابر اشعه ماورا بنفش و اکسیداسیون دارد اما در زیر دمای انتقال شیشه (تقریبا 305 درجه) نسبتا شکننده است و در در دماهای بالاتر از آن بسیار چسپنده است .

گروه های استر موجود در پلی وینیل استات نسبت به مواد قلیایی حساس هستند و به آرامی آن را به پلی وینیل الکل و اسید استیک تبدیل می کنند .

روش تولید

این پلیمر را می توان توسط روش های بالکی ، محلولی ، سوسپانسیونی و یا امولسیونی پلیمریزه کرد . در تولیدات تجاری تکنیک غالب تکنیک امولسیونی است . مونومر مورد استفاده برای این عملیات وینیل استات است که یکی از مواد خام شیمیایی مهم به شمار می رود و عمدتا برای تولید PVAc مورد استفاده قرار می گیرد . PVAc نیز با استفاده از الکل سازی به پلی وینیل الکل (PVA) تبدیل می شود . پلی وینیل استات اساسا به صورت پراکنده در آب تولید می شود .

وینیل استات از واکنش اتیلن با اکسیژن و استیک اسید بر روی کاتالیست پالادیوم تولید می شود و مونومرهای آن تحت نفوذ عملکرد آغازگرهای رادیکال آزاد ، به صورت پلیمرهای بلند زنجیر و شاخه ای به یکدیگر متصل می شوند و شکل پلیمری به خود می گیرند .

فرآیند پلیمریزاسیون شامل واکنش بین مونومرهای وینیل استات با غوطه ور کردن آن ها در آب است . این کار باعث به وجود آمدن امولسیون PVAc با رنگ سفید شیری می شود . مایع امولسیونی تولید شده را می توان فورا به عنوان پلیمر وینیل استات در محصولات دیگر به کار برد . هنگامی که در ترکیبات امولسیونی پوشش ها و چسب ها قرار می گیرد ، معمولا ابتدا به پلی وینیل الکل تبدیل می شود که یک پلیمر محلول در آب است ، این کار با استفاده از هیدرولیز جزئی صورت می گیرد .

حلال ها

حلای هایی که عموما برای تولید مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از متانول ، اتیل استات و بنزن .

آغازگرها

آغازگرها برای شروع فرآیند پلیمریزاسیون مورد استفاده قرار می گیرند و در این مورد عبارتند از: 2و2 آزوبیس ایزوبوتیرونیتریل (AIBN) ، بنزول پروکسید  و لوریل پروکسید .

کاربردها

شاید بتوان مهمترین کاربرد این پلیمر را استفاده از آن به عنوان چسب عنوان کرد . خواص چسب تا حد زیادی تحت تاثیر جرم مولکولی (توزیع) و سازگاری وینیل استات با سایر ترکیبات است . قدرت چسبندگی و حساسیت به رطوبت نیز وابسته به مقدار و نوع کلوئید محافط (ژلاتین ، صمغ طبیعی یا مشتقات سلولزی) و افزودنی های کاربردی دیگری مانند عوامل مرطوب کننده و پلاستی سایزرهاست . در سطوح پایین تر به عنوان پوشش محافط برای پنیر جهت محافطت از رطوبت و قارچ مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی دیگر از کاربردهای مهم استفاده در نصب کفپوش و پنل های کف است . اما به صورت کلی در مواردی که نیاز به چسپندگی بسیار بالایی باشد از این پلیمر استفاده نمی شود.

2- امولسیون های PVAc در مقیاس های بسیار بزرگ تولید می شوند ، ارزان هستند و چسپندگی بسیار خوبی را با سطوح متخلخل ایجاد می کنند ، اما بر روی سطوح غیر متخلخل عملکرد مناسبی ندارند . این پلیمر یکی از اجزای اصلی چسب های پایه آبی است که معمولا به آنها چسب چوب ، چسب نجاری و یا چسب سفید گفته می شود .

3- یکی دیگر از کاربردهای مهم آن در صنعت بسته بندی است . این ماده به عنوان یک چسب ارزان ، غیر سمی و بدون بو برای اتصال و آب بندی سطوح دارای انرژی بالا مانند کاغذ ، کارتن ، پنبه ، چوب و موارد بسیار دیگری مورد استفاده قرار می گیرد . PVAc اغلب به خاطر قیمت پایین پایین ، پایداری خوب در برابر نور و مقاومت خوب در برابر زرد شدن ناخواسته به چسب های دیگر ترجیح داده می شود .

کاربردهای دیگر

از کاربردهای دیگر می توان به استفاده به عنوان پلاستیسایزر و حجم دهنده برای رنگ ، نساجی ، پلاستیک ها ، سیمان و آدامس اشاره کرد . به صورت قابل ملاحظه ای از رزین های اکریلیک ارزان تر است ( تقریبا نصف قیمت ) ، بنابراین عموما به رنگ های لاتکس اکریلیک اضافه می شود تا قیمت نهایی محصول کاهش یابد . با این حال رنگ هایی که برای سطوح خارجی مورد استفاده قرار می گیرند باید صد در صد از اکریلیک باشند ، زیرا PVAc اصلاح نشده نسبت به آب حساسیت دارد و استفاده از آن در سطوح خارجی مشکل ساز خواهد بود .

MSDS

MSDS یا برگه ایمنی اطلاعاتی جامع را در مورد مواد شیمیایی خصوصا درباره خطرات ، اثرات بر روی انسان ، اثرات بر روی محیط زیست ، علائم مسمومیت ، نحوه برخورد با فرد مسموم ، نحوه خاموش کردن آتش و … ارائه می دهد. در ادامه به صورت اختصار به برخی از این موارد پرداخته شده است.

خطرات برای سلامتی انسان

سمیت ظاهری ندارد اما از تماس مستقیم با پوست و یا چشم باید پرهیز کرد . محوطه پردازش نیز باید دارای سیستم تهویه مناسب باشد تا مونومرهای وینیل استات به راحتی از محوطه خارج شوند .

از آنجایی که این ماده در بسیاری از محصولات استفاده می شود ، تماس با آن می تواند به سادگی اتفاق بیفتد. اما همانگونه که پیشتر نیز گفته شد ، PVAc در موارد نادری باعث ایجاد حساسیت در انسان شده است.

علائم عمده تماس : التهاب خفیف در پوست و سیستم تنفسی

خاموش کردن آتش : کربن دی اکسید ، پودر شیمیایی خشک ، کف و … .

اقدامات لازم در صورت نشت

  • از تماس مستقیم با بدن بپرهیزید .
  • محوطه آلوده را به خوبی تهویه کنید .
  • منطقه آلوده را با مواد جاذب آب مانند پنبه ، الیاف ، شن و ماسه و … محصور کنید .

حمل و نقل و نگهداری :

  • محفظه را کاملا بسته نگه دارید.
  • دمای مناسب نگهداری بین 5 تا 40 درجه سانتی گراد است.
  • محفظه را باید از منابع گرما و جرقه دور نگهداشت.
  • محصول باید در مدت زمان 6 ماه به مصرف برسد.

 زلال طب شیمی

منبع :

(n.d.). Retrieved from http://polymerdatabase.com/polymers/polyvinylacetate.html

Polyvinyl Acetate). (n.d.). Retrieved from https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/polyvinyl-acetate

Gilmore, C. M., Poehlein, G. W., & Schork, F. J. (1993). Modeling poly (vinyl alcohol)‐stabilized vinyl acetate emulsion polymerization. II. Comparison with experiment. Journal of applied polymer science, 48(8), 1461-1473.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.