زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
مواد شیمیایی خطرناک در خانه کدامند؟ مواد شیمیایی خانگی می توانند زندگی ما را آسان کنند. اما لازم به یادآوری است که بسیاری از آن ها در صورت استفاده نادرست خطرناک هستند. هنگام وقوع بلایا، نشت مواد شیمیایی خانگی می تواند منبع اصلی صدمات و خسارات مالی باشد. اطمینان حاصل کنید که این شش ماده

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

مواد شیمیایی خطرناک در خانه کدامند؟ مواد شیمیایی خانگی می توانند زندگی ما را آسان کنند. اما لازم به یادآوری است که بسیاری از آن ها در صورت استفاده نادرست خطرناک هستند. هنگام وقوع بلایا، نشت مواد شیمیایی خانگی می تواند منبع اصلی صدمات و خسارات مالی باشد. اطمینان حاصل کنید که این شش ماده شیمیایی موجود در خانه هایتان به صورت ایمن در خانه یا محل کار شما ذخیره می شوند.

مواد شیمیایی خطرناک در خانه

خوشبو کننده های هوا

اسپری های خوشبو کننده هوا درخانه ها یا ادارات کاربرد دارند. استفاده از اسانس های مختلف در تولید این محصولات باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشند. در نگاه اول شاید تنفس کردن این اسپری ها حس خوشایندی ایجاد کند اما این تمام ماجرا نیست. با اولین اسپری حجم بالایی از زایلن، فرمالدهید و سایر ترکیبات آروماتیک وارد هوا می شوند. تولوئن نیز به عنوان ماده شیمیایی به کار رفته در آیروسل این اسپری ها در هوا پخش می شود.

همچنین در برخی از این محصولات از ترکیبات حاوی بنزن مانند دی کلرو بنزن نیز استفاده می شود. همه این مواد باعث تحریک پوست و چشم در اثر تماس و همچنین امکان ابتلا به سرطان ریه در صورت تنفس طولانی مدت می شوند. در نهایت به دلیل استفاده از برش های مختلف نفتی به عنوان حلال در این محصولات، امکان اشتعال در اثر گرم شدن و تماس با شعله نیز وجود دارد.

گاز کلر

مواد شوینده از پرکاربرد ترین مواد در خانه ها است. از این مواد متناسب با قدرتی که به عنوان پاک کننده دارند برای موارد مختلف استفاده می شود. اما در این میان مواد شوینده سفید کننده که بعضا تحت عنوان وایتکس نیز شناخته می شوند از همه خطرناک ترند. این مواد دارای ترکیبات و گازهای سمی هستند که می توانند آسیب های جدی به پوست، چشم و مجاری تنفسی بزنند. این شوینده ها حاوی آمونیاک، کلر و مشتقات آن ها هستند. شوینده های حاوی آمونیاک باعث تحریک مجاری تنفسی و ریه و همچنین بروز حساسیت پوستی بر اساس میزان غلظت آمونیاک می شوند.

در مقابل سفید کننده ها حاوی گاز کلر و سدیم هیدروکسید ( کاستیک سودا )هستند. علاوه بر خاصیت اسیدی قوی سفید کننده ها، استفاده از آنها باعث آزاد شدن گاز کلر می شود که با استنشاق آن بروز مشکل در سیستم تنفسی حتمی خواهد بود. بعضی افراد با خیال افزایش قدرت پاک کنندگی شوینده های حاوی آمونیاک را با سفید کننده ها مخلوط می کنند که این موضوع باعث آزاد شدن گار کلرامین می شود. این گاز سمی بوده و حتی می تواند باعث مرگ شود.

ضد یخ ها

ضد یخ ها عمدتا حاوی اتیلن گلیکول هستند. از آنجایی که این ماده طعم و بوی شیرینی دارد می تواند برای کودکان یا حیوانات خانگی خوشمزه به نظر برسد. بلعیده شدن ضد یخ ها باعث آسیب شدید به کلیه ها، قلب و اعصاب مغزی می شود. البته در سال های اخیر ترکیباتی به ضد یخ ها اضافه می شود تا طعم و بوی شیرین آن را خنثی کند. اما کماکان امکان بلعیدن توسط کودکان وجود دارد. بنابراین باید در ظروف در بسته و دور از دسترس آنها را نگهداری کرد.

لوله باز کن ها

این دسته از محصولات جهت شستشوی مجاری لوله ها از رسوبات و باز کردن گرفتگی ها برای مسیرهای دور از دسترس استفاده می شوند. سدیم هیدروکسید و اسید سولفوریک از جمله مواد به کار رفته در این ترکیبات هستند. این مواد به سبب خاصیت بازی و اسیدی که دارند، در تماس با پوست سبب سوختگی و تماس با چشم ممکن است سبب از دست دادن بینایی شوند. بنابراین هنگام استفاده ترجیحا باید از دستکش های مقاوم صنعتی برای جلوگیری از آسیب احتمالی استفاده کرد.

پودرهای شوینده

این پودرها بسته به نوع استفاده در ماشین لباسشویی و شستشوی دستی،حاوی مواد شیمیایی مختلفی هستند. از جمله آن ها می توان به ترکیبات حاوی سولفات مانند سولفات آمونیوم و سدیم لوریل سولفات اشاره نمود. هر دو ماده می توانند علائم حساسیتی را تشدید کنند. همچنین امروزه از اسانس هایی برای ایجاد بوی خوش در این محصولات استفاده می شود که ممکن است برای افراد مبتلا به آسم تنفسی ایجاد مشکل نمایند.

شیشه شورها

شیشه شور ها و محصولاتی که برای ایجاد خاصیت آبگریزی روی شیشه خودروها استفاده می شوند عمدتا حاوی متانول و ایزوپروپیل الکل هستند. متانول سمی بوده و توسط پوست جذب می شود. نوشیدن سهوی آن می تواند باعث نابینایی، آسیب به کلیه ها و اختلالات مغزی شود. ایزوپروپیل الکل نیز می تواند باعث بیهوشی، کما و مرگ شود. بنابراین باید با نشانه گذاری و همچنین دور نگه داشتن از دسترس کودکان از بروز حوادث محتمل جلوگیری نمود.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی مواد شیمیایی خطرناک در خانه و مشکلاتی که می توانندبرای سلامتی ایجاد کنند پرداختیم. در هنگام استفاده از این مواد بهتر است که نکات ایمنی رعایت شود. از دستکش استفاده کنید. ماسک ها نیز می توانند کمک کننده باشند. در فضاهای بسته از این مواد استفاده نکنید و هنگام کار با این مواد از آب گرم استفاده نکنید تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود.

سوالات متداول

1- ترکیب کدام مواد می تواند کشنده باشد؟

مخلوط کردن سفید کننده و آمونیاک می تواند کشنده باشد. این دو پاک کننده خانگی که با هم ترکیب شوند، گاز سمی کلرآمین را آزاد می کنند. قرار گرفتن در معرض گاز کلرامین می تواند باعث تحریک چشم، بینی، گلو و ریه های شما شود. در غلظت های بالا، می تواند منجر به کما و مرگ شود.

2- در صورت استنشاق مواد شیمیایی، چگونه به درمان ریه های خود کمک کنیم؟

از بخار درمانی استفاده کنید. استفاده از بخار آب به باز شدن مجاری تنفسی کمک می کند. همچنین به خالی شدن مخاط ریه ها با کمک سرفه های کنترل شده کمک می کند. در کنار این موارد، ورزش کردن، استفاده از چای سبز و همچنین کوبه های پشت قفسه سینه می تواند به درمان کمک کند.

3- اگر مدت زمان زیادی در معرض ماده سفید کننده باشیم چه اتفاقی می افتد؟

تنفس مقادیر زیاد گاز کلر می تواند منجر به تجمع مایعات در ریه ها و تنگی نفس شدید شود که در صورت عدم درمان منجر به مرگ می شود. بلافاصله یا در عرض چند ساعت پس از تنفس گاز کلر، ریه ها می توانند تحریک شوند و باعث سرفه و یا تنگی نفس شوند.

4- اگر مقدار کمی ماده ضدعفونی کننده خورده شود چه اتفاقی می افتد؟

نوشیدن سفید کننده باعث استفراغ شما می شود و همچنین می تواند منجر به مشکلات دیگری شود. همانطور که سفید کننده به سمت بالا جریان دارد، می تواند مری و گلو را بسوزاند. بنابراین آسیب شدیدی به دستگاه گوارش وارد می شود و می تواند در مواردی موجب مرگ شود.

5- چه نسبتی از سفید کننده و آب را می توان مخلوط کرد تا محصول ایمنی به دست آید؟

1 قاشق غذاخوری سفید کننده در هر 1 گالن آب به شما محلول ضد عفونی کننده 50-200 ppm می دهد. می توان از این روش برای ضدعفونی کردن ظروف، پیشخوان ها و میز غذا استفاده کرد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.