زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
آیا می‌دانید علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟ استفاده از لمینت‌های پرسلن یا روکش‌های چینی به‌عنوان خدمات دندانپزشکی زیبایی می‌تواند با تغییر شکل دندان‌ها، پوشاندن لکه‌ها و تیرگی دندان‌ها و بهبود شکل لبخند تاثیر مثبتی بر زیباشدن لبخند افراد داشته باشد. استفاده از این روکش‌های دندانی می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش حس اعتماد به نفس و

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

آیا می‌دانید علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟ استفاده از لمینت‌های پرسلن یا روکش‌های چینی به‌عنوان خدمات دندانپزشکی زیبایی می‌تواند با تغییر شکل دندان‌ها، پوشاندن لکه‌ها و تیرگی دندان‌ها و بهبود شکل لبخند تاثیر مثبتی بر زیباشدن لبخند افراد داشته باشد. استفاده از این روکش‌های دندانی می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش حس اعتماد به نفس و راحتی افراد داشته باشد.

اگر چه به‌صورت معمول لمینت‌های دندانی درمان طولانی‌مدتی برای رفع عیوب معمولی دهان و دندان و افزایش زیبایی آنها هستند، اما ممکن است در نهایت تغییر رنگ دهند. دلیل تغییر رنگ لمینت چیست و آیا می‌توان دوباره آنها را سفید کرد؟ در این مقاله ابتدا علت زردشدن لمینت را می‌شناسیم و در ادامه به این سوال رسیدگی می‌کنیم که آیا امکان سفیدکردن یا تغییر رنگ لمینت‌ها وجود دارد یا خیر؟

علت تغییر رنگ لمینت دندان

لمینت دندان یکی از کارهای دندانپزشکی است که طرفداران زیادی دارد. به‌صورت‌کلی روکش‌هایی که از جنس پرسلن هستند در مقایسه با دندان‌های طبیعی و روکش‌های کامپوزیتی کمتر لکه می‌گیرند و دلیل آن این است که روکش‌های پرسلن برخلاف مینای طبیعی دندان غیرمتخلخل است. این بدان معناست که نوشیدنی‌هایی مانند کافئین و نوشیدنی‌های رنگی را جذب نمی‌کند.

بااین‌حال برخی موارد می‌تواند به‌تدریج و بعد از گذشت مدت زمانی باعث تغییر رنگ روکش‌های دندانی لمینت شوند و این مورد یکی از عوارض لمینت دندان است. خصوصاً اگر مراقبت از لمینت به‌درستی انجام نشود، احتمال تغییر رنگ دادن لمینت‌های دندانی و کاهش دوام لمینت دندان بسیار زیاد است. مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ لمینت شامل موارد زیر می‌شود.

۱. مصرف نوشیدنی ها و غذاهای رنگی

درست است که پیش‌ازاین گفته شد که مصرف کافئین، قهوه و چای یا نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی نمی‌تواند به میزان زیادی توسط روکش‌های پرسلن جذب شود، اما این بدان معنا نیست که این ترکیبات کاملاً روی روکش‌های دندانی بی‌تاثیرند. زمانی که میزان مصرف این ترکیبات زیاد شود، خصوصاً اگر بعد از مصرف، شست‌وشوی دندان‌ها یا مسواک‌زدن انجام نشود، به‌تدریج رنگ این ترکیبات غذایی و نوشیدنی‌ها می‌تواند روی روکش‌های لمینت هم تاثیر گذاشته و موجب لکه‌گرفتن یا تغییر رنگ آنها شود. کافئین می‌تواند علت زرد شدن لمینت دندان باشد.

۲. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

برای مراقبت از لمینت یکی از نکات بسیار مهم رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان است. مسواک‌زدن به‌عنوان یک روتین مهم و استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، به افزایش دوام و کیفیت لمینت‌ها نیز کمک کند. مسواک‌نزدن، نخ‌دندان نکشیدن بعد از غذا و غیره می‌تواند منجر به ایجاد پلاک روی دندان‌ها و لمینت‌ها شود که نتیجه آن به‌مرورزمان تغییر رنگ لمینت است.

مسواک‌زدن به‌عنوان یک روتین مهم و استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، به افزایش دوام و کیفیت لمینت‌ها نیز کمک کند.

۳. سیگار کشیدن یکی از علت های زرد شدن لمینت

سیگارکشیدن یکی دیگر از دلایل بسیار مهم تغییر رنگ لمینت است. همان اثری که سیگار می‌تواند روی دندان‌های طبیعی داشته باشد روی لمینت‌ها نیز به همان صورت است و در صورت مصرف دخانیات و سیگارکشیدن به‌تدریج رنگ لمینت‌ها تغییریافته و زرد می‌شود. خصوصاً می‌توان سیگارکشیدن را علت زردشدن لمینت یا ایجاد لکه‌های سیاه روی آن در نظر گرفت.

۴. افزایش سن

از دیگر دلایل تغییر رنگ لمینت افزایش سن افراد است. با افزایش سن، لثه‌های افراد کوچک می‌شوند و نواحی که روکش دندان را لمس می‌کند، آشکار می‌کند. از آن‌جایی که روکش‌ها در جای خود چسبانده شده‌اند و روکش‌ها اکنون قابل‌مشاهده است، ممکن است خطوط قهوه‌ای کمی روی دندان شما ظاهر شود. علاوه‌براین، غذاها و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ ممکن است روی مینای دندان لکه ایجاد کرده که در نتیجه روی رنگ روکش‌های دندان نیز تاثیر می‌گذارد.

۵. گذشت مدت زمان زیادی از انجام لمینت دندان

اگر مدت‌زمان بسیار زیادی از انجام لمینت دندان گذشته باشد، احتمال تغییر رنگ آن وجود دارد. درواقع گاهی دلیل تغییر رنگ لمینت تمام‌شدن مدت‌زمان استفاده از آنهاست. دندانپزشک شما می‌تواند درخصوص این مهم به شما اطلاعات لازم را بدهد. شاید دندانپزشک به شما بگوید که زمان استفاده از لمینت‌های دندانی به اتمام رسیده و زمان تعویض آنهاست.

۶. آسیب و خراش

آسیب یا خراش‌ها و شکستگی‌های احتمالی که به‌تدریج روی لمینت‌ها ایجاد می‌شود یکی از مهم‌ترین دلیل تغییر رنگ لمینت است. در صورت آسیب به دندان‌ها، خصوصاً عاج دندان یا بافت‌های داخلی این احتمال وجود دارد که روکش‌ها تغییر رنگ دهند. در واقع این خراش‌ها و آسیب‌هایی که روی سطح لمینت دندان‌ها ایجاد می‌شود راه نفوذ مواد رنگی را باز می‌کند و همین مورد می‌تواند علت زرد شدن لمینت باشد. واردشدن ضربه به دندان‌ها یا مصرف و گاززدن مواد غذایی که بیش‌ازحد سفت‌اند مانند سیب یا یخ می‌تواند با ایجاد خراش و آسیب به لمینت‌ها، جذب مواد رنگی توسط آنها را افزایش دهد.

۷. بیماری های دهان و دندان یکی از علت های زرد شدن لمینت

به‌عنوان عوارض لمینت دندان احتمال بروز بیماری‌های لثه یا بیماری‌های پریودنتال یا پوسیدگی دندان‌ها وجود دارد. خصوصاً اگر جلسات معاینه بعد از انجام لمینت به‌صورت منظم انجام نشود و دندان‌ها و لمینت‌های دندانی توسط دندانپزشک بررسی نشود. همین پوسیدگی دندان یا بیماری هایی که باعث خرابی دندان میشود می‌تواند دلیل تغییر رنگ لمینت دندان باشد. همچنین این بیماری‌ها علت افتادن لمینت دندان هستند. دقت داشته باشید که لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم ارتباط دارند.

۸. استفاده از خمیر دندان یا مسواک نامناسب

برای مراقبت از لمینت دندان دندانپزشک شما قطعاً استفاده از یک مسواک مناسب نرم و خمیردندان‌هایی که فاقد مواد ساینده هستند را توصیه می‌کند. استفاده از خمیردندان یا مسواک نامناسب، خصوصاً دهان‌شویه‌هایی که حاوی هگزیدین هستند می‌تواند به‌مرور به لمینت‌ها آسیب برساند و دلیل تغییر رنگ لمینت موردنظر باشد.

لمینیت شما دیگر روشن و براق نیست؟

همین حالا از دکتر مشاوره بگیر!

 

۹. عدم آماده سازی کامل دندان ها قبل از لمینت

انجام لمینت دندان به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. دندانپزشک باید قبل از نصب و چسباندن لمینت‌ها مراحل آماده‌سازی دندان‌ها را به‌صورت دقیق انجام دهد. اگر بین دندان‌ها شکاف‌های کوچکی باشد یا اگر عفونت باکتریایی در دندان‌ها وجود داشته باشد، انجام لمینت روی آنها می‌تواند باعث نشت باکتری درون روکش‌ها شده که نتیجه آن جذب‌کردن لکه‌ها توسط لمینت‌هاست؛ بنابراین باید قبل از انجام لمینت تمام مراحل آماده‌سازی دندان‌ها به‌صورت کامل انجام شود.

متن انگلیسی:
Porcelain veneers can darken from power-polishing dental equipment, excess composite, or bacteria leaking between your teeth and the veneers. Bacteria between your teeth and veneers – If a dentist bonds your veneers but leaves small gaps between the veneers and your teeth, bacteria can leak in and attract stains
ترجمه متن:
روکش‌های پرسلن می‌توانند در اثر تجهیزات دندانپزشکی، ترکیبات اضافی یا باکتری‌هایی که بین دندان‌ها و روکش‌ها نشت می‌کنند تیره شوند. اگر دندانپزشک روکش‌های شما را بچسباند، اما شکاف‌های کوچکی را بین روکش‌ها و دندان‌های شما باقی بگذارد، باکتری‌ها می‌توانند به داخل نشت کرده و لکه‌ها را جذب کنند و به دنبال آن رنگ لمینت‌ها تغییر می‌کند.

brooksher

چه مواد غذایی دلیل تغییر رنگ لمینت دندان است؟

مواد غذایی رنگی می‌تواند از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ لمینت دندان باشد. از جمله این مواد غذایی می‌توان به چای و قهوه اشاره کرد. مصرف مشروبات الکلی نیز می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان باشد. مواد غذایی که حاوی اسیدها و قند بیش‌ازحد هستند هم می‌توانند دلیل تغییر رنگ لمینت باشند. آنها با چسبیدن به سطح روکش‌ها و ایجاد پلاک‌های دندانی می‌توانند موجب لکه‌دار شدن روکش‌های دندانی شوند.

مصرف آب‌نبات و تافی، چیپس، کرانچی و پفک، مصرف توت‌ها و سس گوجه‌فرنگی و مواردی ازاین‌دست همگی می‌توانند موجب تغییر رنگ دادن لمینت های دندانی شوند. غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند لیموناد و سرکه سیب یا سرکه بالزامیک و نوشیدنی‌های سرد و یخ هم ممکن است موجب فرسایش لمینت‌ها شده و به‌مرور رنگ آنها را تغییر دهند. خصوصاً اگر بعد از مصرف این مواد غذایی بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، احتمال تغییر رنگ لمینت در صورت مصرف این غذاها بسیار بیشتر است. به همین دلیل باید مراقبت پس از لمینت دندان را جدی گرفت.

متن انگلیسی:
porcelain veneers can become stained, even though they’re technically more resistant to staining than your natural teeth. Coffee and many other foods and drinks contain certain pigments that can discolor your veneers the same way they can discolor your natural teeth.
ترجمه متن:
به‌صورت‌کلی قهوه می‌تواند موجب تغییر رنگ لمینت دندان شود. حتی با وجودی که روکش‌های پرسلن یا چینی نسبت‌به دندان‌های طبیعی کمتر مستعد لکه گرفتن هستند، اما قهوه و بسیاری از نوشیدنی‌های حاوی رنگ‌دانه می‌توانند موجب تغییر رنگ لمینت‌های دندان شوند، درست مانند تاثیری که روی دندان‌های طبیعی دارند.

new-image-dentistry

برای بررسی علت تغییر رنگ لمینت دندان باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای بررسی لمینت دندان و دلیل تغییر رنگ آن باید با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک به شما می‌گوید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

آیا لمینیت بهترین روش برای سفید کردن دندان است؟

آیا می توان لمینت را دوباره سفید کرد؟

اما آیا امکان سفیدکردن روکش‌های دندانی وجود دارد؟ برخی فکر می‌کنند که با کیت‌های سفیدکننده خانگی یا روش‌های سفیدکردن دندان مانند بلیچینگ می‌توان روکش‌های دندانی را هم سفید کرد و لکه‌های زرد و قهوه‌ای آن را از بین برد.

بااین‌حال اما این روش‌ها برای سفیدکردن دندان‌ها کاربرد دارند و زیاد روی لمینت‌های دندانی نتیجه‌بخش نیستند. معمولاً نمی‌توان با این درمان‌ها آنها را سفیدتر کرد، اما می‌توان تنها با مراجعات مکرر به دندانپزشکی آنها را تمیز نگه داشت. معمولاً روش‌های بلیچینگ زمانی کاربرد دارد که خود دندان‌ها لکه‌دار شده‌اند.

قیمت ترمیم رنگ لمینت دندان چقدر است؟

به‌صورت‌کلی تمام روش‌هایی که می‌توان از آنها برای ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان استفاده کرد هزینه‌بر است. میزان هزینه و قیمتی که باید برای ترمیم‌کردن رنگ لمینت‌های دندانی پرداخت کرد به این بستگی دارد که رنگ آنها چقدر تغییر کرده و از چه روشی باید برای ترمیم آنها استفاده کرد.

گاهی اوقات دندانپزشک تنها با تمیزکردن دندان‌ها و چند روش ساده مانند پولیش روکش‌ها می‌تواند تغییر رنگ لمینت دندان‌ها را ترمیم کند. اما گاهی نیز میزان تغییر رنگ به‌حدی است که نمی‌توان آنها را ترمیم کرد و تنها راه‌حل تعویض لمینت دندان است. خصوصاً اگر عمر مفید لمینت‌ها به اتمام رسیده باشد قطعاً هزینه‌کردن برای ترمیم رنگ آنها گزینه خوبی نیست.

 

با وجودی که لمینت‌های پرسلن به‌نسبت دندان‌های طبیعی کمتر مستعد لکه‌گرفتن و زردشدن هستند؛ اما این بدان معنا نیست که آنها اصلاً دچار تغییر رنگ نمی‌شوند. رعایت‌نکردن نکات و اصول مراقبت از لمینت دندان می‌تواند علت تغییر رنگ لمینت به‌مرورزمان باشد. مواردی مانند آسیب به لمینت‌ها، تجمع پلاک روی آنها، مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی رنگدانه و مواردی ازاین‌دست می‌تواند رنگ لمینت‌ها را به‌مرورزمان تغییر دهد.

همیشه این امکان نیست که رنگ لمینتی که تغییر رنگ یافته و زرد شده است، اصلاح شود. این کار می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد. در بیشتر مواقع نیز باید لمینت‌ها را تعویض کرد. بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه، جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان است.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.