زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
آیا می‌دانید ماندگاری و دوام لمینت دندان چقدر است؟ لمینت‌های دندان که به‌عنوان روکش‌های دندانی یا چینی نیز شناخته می‌شوند، گزینه‌ای عالی برای افرادی است که به‌دنبال گزینه‌های موجود برای بهبود لبخند خود هستند. لبخندزدن با اعتمادبه‌نفس چیزی است که همه باید بتوانند در طول زندگی خود تجربه کنند. به همین دلیل مراجعه منظم به

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

آیا می‌دانید ماندگاری و دوام لمینت دندان چقدر است؟ لمینت‌های دندان که به‌عنوان روکش‌های دندانی یا چینی نیز شناخته می‌شوند، گزینه‌ای عالی برای افرادی است که به‌دنبال گزینه‌های موجود برای بهبود لبخند خود هستند. لبخندزدن با اعتمادبه‌نفس چیزی است که همه باید بتوانند در طول زندگی خود تجربه کنند. به همین دلیل مراجعه منظم به دندانپزشک بسیار مهم است. دندانپزشک می‌تواند هم مراقبت حرفه‌ای و هم مؤثرترین راه‌حل‌های دندانی را برای مسائل روزمره بهداشت دهان و دندان ارائه دهد.

مهم نیست که دلیل نداشتن لبخند کامل چیست، ونیرها یکی از بهترین راه‌حل‌های زیبایی موجود در دندانپزشکی مدرن هستند. هنگامی که مطمئن شدیم که هیچ مشکل دیگری برای سلامت دهان وجود ندارد، دندانپزشک می‌تواند فرایند لمینت دندان را آغاز کرده و به شما کمک کند تا لبخند کاملی را که می‌خواهید به دست آورید. اما سوال مهم اینجاست که این لبخند زیبا چقدر دوام دارد؟ در این مقاله می‌خواهیم میزان ماندگاری لمینت دندان را بررسی کنیم و ببینیم که این ماندگاری تحت تاثیر چه عواملی است.

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان جز خدمات دندانپزشکی محبوب است و افراد زیادی سراغ آن می‌روند. به طور متوسط، لمینت‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند. با گذشت زمان، درست مانند دندان‌های واقعی، شروع به کاهش کیفیت می‌کنند و نیاز به جایگزینی درنهایت ایجاد می‌شود. درواقع در اکثر افراد ماندگاری لمینت‌های دندانی در شرایط ایده‌آل بیش از یک دهه بوده و این مورد در اکثر افراد گزارش شده است.

دوام و طول عمر لمینت

یکی از مزایای لمینت دندان دوام و طول عمر مناسب آنها است. با وجودی که به‌صورت متوسط طول عمر مفید لمینت‌ها بین ده تا پانزده سال تخمین زده می‌شود؛ اما این مدت‌زمان و ماندگاری می‌تواند متاثر از موارد مختلفی کم و زیاد شود. داشتن روکش‌های دندانی سالم و با طول عمر بیشتر مستلزم مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی است. اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا بیمارانی که لمینت دندانی دارند حداقل هر شش ماه یک‌بار به مطب مراجعه کرده تا روکش‌ها و شرایط دندان‌هایشان توسط دندانپزشک بررسی و معاینه شود.

این ویزیت‌های منظم به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا یک معاینه کامل انجام دهد تا بتواند مشکلات احتمالی را قبل از تبدیل‌شدن به یک مشکل واقعی تشخیص دهد. تمیزکردن حرفه‌ای هر شش ماه نیز توصیه می‌شود.

این که تا چه میزان بیماران نکات مراقبت از لمینت دندان را رعایت کنند و چقدر اصولی با این لمینت‌ها برخورد کنند از یک سو و کیفیت مواد استفاده‌شده برای لمینت و دقت و ظرافت کار دندانپزشک از سوی دیگر تعیین‌کننده دوام و طول عمر لمینت‌هاست.

عوامل موثر بر دوام لمینت

زمانی که یک بیمار به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند و تصمیم به انجام لمینت دندان می‌گیرد، قطعاً هدف او بهره‌مندی از تمام مزیت‌های روکش‌های دندانی با حداکثر دوام و ماندگاری لمینت است. درک این نکته مهم است که روکش‌های دندانی، خصوصاً لمینت‌های پرسلن بسیار قوی و محکم‌اند و بنابراین هنگامی که به‌درستی از آنها استفاده و مراقبت شود می‌توان از مزایای کامل این لمینت‌ها بهره‌مند شد.

بااین‌حال یک سری نکات و عوامل وجود دارد که می‌تواند روی دوام و ماندگاری لمینت‌ها تاثیر بگذارد. رعایت آنها به معنای افزایش دوام لمینت است و عدم رعایت آنها هم به معنی طول عمر کمتر روکش‌های دندانی بوده و علت افتادن لمینت دندان هستند. مانند مینای دندان طبیعی، لمینت‌ها نیز در برابر آسیب‌هایی مانند براده‌ها و ترک‌های ناشی از ضربه‌های دندانی، دندان قروچه، گازگرفتن غذاهای سفت و غیره آسیب‌پذیر هستند.

۱. سلامت دهان و دندان

مسواک‌زدن و نخ‌دندان کشیدن دو بار در روز برای طول عمر لمینت‌های دندان ضروری است. استفاده از خمیردندان ملایم حاوی فلوراید هم آنها را تمیز می‌کند و هم از آنها محافظت می‌کند. مطمئن شوید که از یک مسواک مناسب و نرم و یک خمیردندان فاقد مواد ساینده استفاده می‌کنید. از طرفی قبل از انجام لمینت دندان باید از سلامت لثه‌ها و عدم پوسیدگی دندان‌ها مطمئن شد تا از بروز عوارض لمینت و تاثیر آن روی دوام روکش‌ها جلوگیری کرد. زیرا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم ارتباط دارند.

۲. دندان قروچه باعث آسیب می‌شود.

زمانی که فردی دندان‌قروچه می‌کند فشار زیادی روی لمینت‌ها وارد می‌شود و به همین دلیل باید به هر قیمتی از لمینت‌ها مراقبت کرد. استفاده از محافظ دندان در شب معمولاً بهترین راه‌حل برای این مشکل است و می‌تواند به افزایش دوام و ماندگاری لمینت دندان کمک زیادی کند.

۳. مواد مورد استفاده برای لمینت

روکش‌های دندانی انواع مختلفی دارند و از متریال متنوعی برای ساخت آنها استفاده می‌شود. دوام لمینت‌های دندانی بسته به این که نوع روکش‌ها چیست و از چه متریالی برای ساخت آنها استفاده شده متفاوت است. برای مثال معمولاً دوام لمینت‌های پرسلن بیشتر از لمینت‌های سرامیکی یا کامپوزیتی است. از طرفی کیفیت مواد مصرفی نیز با هم فرق دارد و هر چقدر مواد و متریال باکیفیت‌تری استفاده شود قطعاً دوام و ماندگاری لمینت‌ها نیز بیشتر است. علت تغییر رنگ لمینت دندان هم می‌تواند مواد نامرغوب باشد.

۴. عواملی که ممکن است بر رنگ لمینت تأثیر بگذارد.

علاوه‌بر آسیب‌های فیزیکی گاهی اوقات این تغییر رنگ لمینت‌هاست که روی دوام و ماندگاری آنها تاثیر می‌گذارد. لمینت‌های پرسلن در جذب رنگ بسیار مقاوم‌ترند و کمتر مستعد لکه‌گرفتن هستند. بااین‌وجود مصرف بیش‌ازحد قهوه و چای و سایر نوشیدنی‌های رنگی و الکلی، مصرف ترکیبات اسیدی مانند سرکه و لیمو و سیگارکشیدن می‌تواند موجب تغییر رنگ لمینت‌ها به‌مرورزمان شود. در نتیجه روی دوام و ماندگاری لمینت‌های دندان تاثیر منفی خواهد داشت.

۵. کیفیت و کار دندانپزشک

درنهایت قطعاً این که یک دندانپزشک تا چه حد کار خود را بادقت انجام داده باشد و تمام مراحل انجام لمینت دندان را به‌درستی دنبال کرده باشد روی طول عمر لمینت‌های دندانی موثر است. برای مثال دقت در مراحل آماده‌سازی دندان‌ها و درنظرگرفتن عیوب دندانی مانند فاصله بین دندان‌ها یا پوسیدگی دندان‌ها قبل از لمینت ازجمله مواردی است که روی نتیجه نهایی کار و میزان ماندگاری و دوام لمینت‌ها موثر است.

طول عمر مورد انتظار لمینت دندان

اگر تمام نکات و مواردی که برای مراقبت از لمینت‌های دندانی به بیماران توصیه می‌شود، رعایت شود و اگر مواد و متریال مورداستفاده در دندانپزشکی از جنس مرغوب و باکیفیت باشد، طول عمر مورد انتظار لمینت دندان بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. حتی در مواردی این میزان می‌تواند به بیست سال هم برسد.

لمینت‌های دندان به‌طورمتوسط حدود پانزده سال عمر می‌کنند. بااین‌حال، طول عمر لمینت‌های دندان می‌تواند کمتر از ده سال تا بیست سال متغیر باشد. مانند مینای دندان طبیعی، آنها نیز در برابر آسیب‌هایی مانند براده‌ها و ترک‌های ناشی از ضربه‌های دندانی، دندان‌قروچه، گازگرفتن غذاهای سفت و غیره آسیب‌پذیر هستند.

اگر مواد و متریال مورداستفاده در دندانپزشکی از جنس مرغوب و باکیفیت باشد، طول عمر مورد انتظار لمینت دندان بین ۱۰ تا ۱۵ سال است.

در جدول زیر می‌توانید میزان دوام و ماندگاری انواع لمینت دندان را مشاهده کنید.

جنس و نوع لمینت مدت‌زمان ماندگاری
لمینت‌های کامپوزیتی ۸ تا ۱۰ سال
لمینت‌های پرسلن یا سرامیکی ۱۰ تا ۱۵ سال
لمینت‌های متحرک ۳ تا ۵ سال

ماندگاری لمینت سرامیکی بیشتر است یا کامپوزیتی؟

به‌صورت کلی لمینت کامپوزیتی دوام کمتری نسبت به لمینت‌های پرسلن یا لمینت سرامیکی دارند. دلیل آن این است که روکش‌های کامپوزیتی راحت‌تر و سریع‌تر از ونیرهای چینی تراش می‌خورند و می‌شکنند. از طرفی مواد کامپوزیتی نسبت به لمینت‌های سرامیکی بیشتر مستعد لکه‌دار شدن هستند. این بدان معناست که معمولاً طول عمر ونیرهای کامپوزیتی کمتر از روکش‌های سرامیکی است.

رزین کامپوزیت‌ها دوام کمتری نسبت به لمینت‌های پرسلن دارد. باعث می‌شود روکش‌ها راحت‌تر از ونیرهای چینی تراش بخورند و بشکنند. مواد کامپوزیت نیز تمایل بیشتری به لکه‌دارشدن دارند. این بدان معنی است که ونیرهای کامپوزیت معمولاً طول عمر کمتری (حدود هشت سال) نسبت به ونیرهای چینی دارند.

نکاتی برای افزایش طول عمر و ماندگاری لمینت

برخی نکات می‌توانند به افزایش طول عمر و ماندگاری لمینت‌های دندانی کمک زیادی کنند. مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌شود. همچنین قبل از نصب آن باید بدانید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است. با رعایت این نکات مراقبت پس از لمینت دندان رعایت شده و دوام آن افزایش پیدا می‌کند.

می‌خوای لبخند زیبایی داشته باشی؟ لمینت رو امتحان کن!

۱. یک خمیردندان مناسب را استفاده کنید

یکی از مواردی که روی دوام و ماندگاری لمینت تاثیر دارد نوع خمیردندانی است که استفاده می‌کنید. با استفاده از یک خمیردندان حاوی فلوراید و فاقد مواد ساینده بیش‌ازحد می‌توانید طول عمر لمینت‌ها را افزایش دهید.

۲. از اعمال فشارهای تکراری یا صریح خودداری کنید.

حتی اگر لمینت‌ها بسیار قوی هستند، ممکن است در برابر چیزهایی مانند جویدن دائم ناخن، جویدن مداد، یخ خوردن، گازگرفتن هویج و ورزش‌های تماسی مقاومت نکنند. درنتیجه باید مراقبت بود که آسیب‌هایی این چنینی به دندان‌ها وارد نشود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان برای افزایش دوام و ماندگاری لمینت‌های دندان انجام داد خودداری از گاززدن و خوردن مواد غذایی سفت است.

۳. حفظ سلامت پریودنتال

سلامت دندان‌های زیر لمینت‌ها نیز تاثیر زیادی بر میزان دوام و ماندگاری آنها دارد. یکی از مواردی که می‌تواند طول عمر مفید لمینت‌ها را کوتاه‌تر کند پوسیدگی دندان‌ها یا وجود بیماری‌های پریودنتال است. برای این منظور علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان باید در مصرف کربوهیدرات نیز محتاط بود. ویزیت‌های معاینه منظم برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بیماران به همراه تمیزکردن لمینت‌ها و دندان‌ها هم می‌تواند روی دوام و ماندگاری لمینت‌ها تاثیر داشته باشد. در مورد روش توقف پوسیدگی دندان حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

با رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن محافظ دندان برای جلوگیری از آسیب ناشی از دندان‌قروچه یا ورزش‌های تماسی می‌توان از لمینت‌ها و آسیب به آنها جلوگیری کرد. سلامت پریودنتال هم برای افزایش دوام و ماندگاری لمینت‌ها اهمیت زیادی دارد.

برای این که لمینت‌ها دوام بیشتری داشته باشند باید بعد از انجام لمینت از آنها مراقبت کرد. این موارد می‌توانند علاوه بر افزایش دوام و کیفیت لمینت‌ها به سلامت دهان و دندان نیز کمک کنند و عوارض لمینت دندان را کاهش دهند. مهم‌ترین اصول مراقبت از لمینت شامل موارد زیر است:

  • رعایت بهداشت دهان و دندان
  • استفاده از مسواک و خمیردندان مناسب (فلورایدی)
  • داشتن جلسات منظم دندانپزشکی برای جلوگیری از بروز عوارض لمینت و آسیب به دندان‌ها
  • ترک سیگار و دخانیات
  • عدم مصرف مواد غذایی سفت و رنگی
  • درمان دندان‌قروچه
  • درمان و رفع پلاک‌های دندانی و رفع بیماری‌های لثه

هزینه نصب مجدد لمینت

به‌صورت‌کلی اگر لمینت‌ها به مرحله‌ای برسند که به تعویض آنها نیاز باشد، هزینه‌های دریافتی از بیمار مشابه زمانی است که فرد برای اولین‌بار لمینت‌ها را دریافت می‌کند. البته میزان هزینه‌های دریافتی بسته به مرکز دندانپزشکی متفاوت است. نکته دیگر این که گاهی اوقات دندانپزشک با روش‌هایی مانند پولیش لمینت‌ها یا ترمیم برخی از آنها مشکل را برطرف می‌کند و نیازی به تعویض کل لمینت‌های دندان نیست. در این حالت هزینه نصب مجدد لمینت با هزینه‌ای که از ابتدا برای انجام آن پرداخت شده است متفاوت خواهد بود.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

لمینت‌ها روکش‌هایی هستند که برای زیبایی دهان و دندان و رفع عیوب دندان‌ها استفاده می‌شوند. آنها انواع مختلفی دارند که هر یک بسته به شرایط بیمار و نحوه مراقبت از لمینت‌ها یک طول عمر مشخص دارد. اگر از لمینت‌های دندان به‌صورت درست استفاده شود و مراقبت‌های موردنیاز از آنها صورت بگیرد می‌توان بین ده تا پانزده سال از آنها بهره برد. مراجعه به دندانپزشک به‌صورت منظم و معاینه و بررسی سلامت دندان‌ها از جمله مواردی است که حتی می‌تواند طول عمر مفید لمینت‌ها را به بیست سال هم برساند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.