زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ لمینت دندان نوعی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است که عیوب جزئی و سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کند. دندان‌های کج، نامنظم یا نامرتب در کودکان می‌تواند نگران‌کننده باشد و به همین دلیل والدین به‌دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. اما چاره کار لمینت دندان نیست چرا

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ لمینت دندان نوعی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است که عیوب جزئی و سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کند. دندان‌های کج، نامنظم یا نامرتب در کودکان می‌تواند نگران‌کننده باشد و به همین دلیل والدین به‌دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. اما چاره کار لمینت دندان نیست چرا که کودکان گزینه مناسبی برای این کار نیستند. در ادامه با ما باشید تا ببینیم که آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می‌ شود یا خیر و روش جایگزین برای حل عیوب ظاهری دندانی در کودکان چیست؟

لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

لمینت جز کارهای دندانپزشکی بسیار پرطرفدار است. کودکان معمولا اهمیتی به مراقبت و نگهداری از دندان‌های خود نمی‌دهند، به‌همین دلیل دندان کودکان بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، کجی یا منظمی قرار دارد. ورم لثه در کودکان هم مشکل شایع دیگری است که باید به آن توجه داشت. لمینت دندان برای کودکان انجام می‌شود اما باید مراقب بود که این خدمات دندانپزشکی را پیش دندانپزشک متخصص انجام دهید تا از عوارض لمینت دندان مصون بمانید.

مزیت لمینت دندان برای کودکان در مقایسه با ارتودنسی بدون درد بودن و پروسه درمانی کوتاه‌مدت آن است. اما موضوع مهم نصب این ونیرهای دندانی برای کودکان، مراقبت‌های ثانویه بعد از نصب است؛ چرا که عدم رعایت بهداشت احتمال عفونت لثه‌ها و پوسیدگی دندان‌ها را بیشتر می‌کند. البته تشخیص انجام این کار و استفاده از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان به دندانپزشک و شرایط دهان و دندان کودک بستگی دارد.

برخی از دندانپزشکان لمینت را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که تا قبل ۱۸ سالگی همچنان رشد استخوانی فک صورت می‌گیرد و موقعیت دندان و لثه‌ها تغییر می‌کند. به همین دلیل ممکن است مدتی پس از نصب، لمینت‌ها با لثه ناهماهنگ شوند.

برخی از دندانپزشکان لمینت را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که تا قبل ۱۸ سالگی همچنان رشد استخوانی فک صورت می‌گیرد.

برخی از دندانپزشکان لمینت را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند.

انواع لمینت دندان برای کودکان

انواع لمینت دندان برای کودکان عبارتند از لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی.

لمینت سرامیکی لمینت کامپوزیتی
به آن ونیر لمینت یا پرسلن ونیر هم می‌گویند.
لمینت سرامیکی قیمت بالاتری دارد.
برای نصب لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن ۱ تا ۲ میلی‌متر مینای دندان است.
طول‌عمر لمینت سرامیک بیشتر است.
برای نصب نیازی به تراشیدن میانی دندان نیست.
از لمینت سرامیکی ارزان‌تر است.
طول‌عمر کمتر برای حفظ رنگ و درخشندگی
سالی یک‌بار باید پولیش شود.

لمینت متحرک برای کودکان

طبق نظر و تشخیص دندانپزشک، می‌توان از لمینت متحرک دندان یا اسنپ اسمایل برای کودکان استفاده کرد. اما بسته به سن، ممکن است کودک با مشکلات و عوارض لمینت دندان روبه‌رو شود. شاید مزیت لمینت متحرک‌‌ برای کودک این باشد که قابل برداشتن است، اما بازهم با‌توجه‌به سن پایین، تصور کودکی که از لمینت متحرک استفاده کند کمی غیرواقعی است.

کاربردهای لمینت دندان برای کودکان

از کاربردهای ونیر لمینت‌ دندان برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اصلاح دندان های فرسوده

استرس و اختلال گیجگاهی-فکی گاهی دلیل دندان قروچه در خواب برای کودکان و نوجوانان است. که به‌شدت به دندان‌ها آسیب می‌رساند. در چنین مواردی لمینت دندان می‌تواند از آسیب دندانی ناشی از دندان‌قروچه بکاهد.

۲. اصلاح دندان های زرد یا تغییر رنگ یافته

مصرف برخی داروها، قطره تراسایکیلن یا برخی خوراکی‌ها باعث زردی یا تغییر رنگ دندان‌های کودکان می‌شود.

۳. دندان شکسته و لب پر شده

یکی از بهترین روش‌های رفع شکستگی‌ها یا لب‌پرشدگی کوچک دندان‌های کودکان استفاده از لمینت دندان است. اما برای بهره‌مندی از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان حتما پیش از هر اقدامی ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید.

کودکان به دلیل سبک زندگی فعال‌تر و اغلب اوقات رفتارهای بی پروا، اغلب بیشتر از بزرگسالان در معرض شکستن دندان‌ها قرار می‌گیرند.

برای بهره‌مندی از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان حتما پیش از هر اقدامی ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید.

۴. دندان های نامرتب و نامنظم

کج درآمدن دندان‌ها در کودکان زیاد دیده می‌شود. گاهی برای جلوگیری از بی‌نظمی جزئی در رشد دندان‌ها، دندانپزشک لمینت دندان را تجویز می‌کند.

۵. فاصله بین دندان ها

دیگر کاربرد لمینت دندان برای کودکان رفع فاصله بین دندان‌ها است که باید با مشورت دندانپزشک انجام شود تا فاصله غیرطبیعی بین دندان‌ها برطرف شود.

چه کودکانی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ هرچند سن پایین معمولا محدودیتی برای استفاده لمینت در کودکان نیست، اما بیشتر دندانپزشک‌ها با این روش برای کودکان مخالفند؛ چرا که کودکان در سنین پایین معمولا دندان شیری دارند و هنوز دندان‌های دائمی به‌طور کامل رشد نکرده‌اند.

درصورتی‌که شرایط غیرعادی باشد و هیچ راهی برای درمان مشکل دندانی کودک نباشد، دندانپزشک متخصص بنابه تشخیص و شرایط می‌تواند علیرغم وجود دندان‌های شیری، از روکش ونیر لمینت برای کودکان استفاده کند. کودکانی که مشکلات دندانی جزئی مثل نامرتبی، ناهمواری یا بدشکلی، دندان‌های زاویه‌دار و فاصله بین دندانی کمی دارند، می‌توانند از لمینت استفاده کنند.

لمینت برای فرزندت انتخاب خوبیه؟

همین حالا از دندانپزشک مشاوره بگیر.

 

بسیاری از افراد روکش های چینی را به‌عنوان راه‌حلی برای انواع خاصی از مشکلات دندانی بزرگسالان می‌دانند. درواقع این روکش‌ها نیز گزینه‌ای برای کودکان هستند.

 

چه کودکانی نباید از لمینت استفاده کنند؟

استفاده از ونیرهای پرسلین برای همه مناسب نیست. کودکان با شرایط زیر نباید از لمینت استفاده کنند. زیرا هر کدام از موارد زیر می‌توانند از علل افتادن لمینت دندان باشند.

  • بیماری‌های دهان و دندان
  • عفونت لثه‌ای یا بیماری پریودنتال
  • رشد بیش‌ازاندازه دندان
  • کودکانی که عادت دندان‌قروچه دارند.
  • سلامت عمومی ضعیفی دارند.

کودکانی که مشکلات دندانی جزئی مثل نامرتبی، ناهمواری یا بدشکلی، دندان‌های زاویه‌دار و فاصله بین دندانی کمی دارند می‌توانند از لمینت استفاده کنند.

لمینت دندان برای چه سنی است؟

حداقل سنی که دندانپزشکی برای این کار مجاز می‌داند ۱۴ سالگی است. البته باز هم تاکید بر نصب بعد از رسیدن به ۱۸ سالگی است. اگر تا قبل این سن کودک لمینت کار گذاشت باید تا رسیدن به بزرگسالی یک تا دوبار لمینت‌ها عوض شوند. دندانپزشکان برای دختران سن ۱۶ سالگی و پسران سن ۱۸ سالگی را مناسب برای این روش می‌دانند.

مزایای لمینت دندان برای کودکان

مزایای لمینت دندان برای کودکان عبارتند از:

  • رفع مشکلات دندانی جزئی مثل زردی، لب‌پرشدگی، شکستگی سطحی، کج و نافرم بودن دندان‌ها
  • نصب سریع و طول درمان کوتاه
  • ظاهر طبیعی شبیه دندان‌های واقعی
استفاده از لمینت دندان برای کودکان مزایایی هم به دنبال دارد.

آمادگی برای لمینت دندان کودکان

از آنجایی که رشد استخوان و دندان‌ها در سن پایین همچنان ادامه دارد این روش را نمی‌توان جزء خدمات دندانپزشکی مفید برای کودکان دانست. اما اگر بنا به دلایل، دندانپزشک تشخیص داد که باید از ونیر لمینت برای دندان کودک استفاده کند ابتدا باید پوسیدگی‌های اولیه و التهاب لثه‌ای را کامل برطرف کند و بعد سراغ تراشیدن مینای دندان و کارگذاشتن روکش‌ها برود.

مراقبت های بعد از لمینت کودکان

یکی از اصول مهم برای افزایش طول عمر و ماندگاری ونیر لمینت، مراقبت بعد از لمینت دندان است. کودکان به‌تنهایی اهمیتی به بهداشت دهان و دندان خود نمی‌دهند. اگر برای کودک خود لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی نصب کرده‌اید باید شیوه مراقبت از این ونیرها را هم به کودک آموزش دهید.

مسواک‌زدن، استفاده مرتب از دهان‌شویه و نخ‌دندان برای این کودکان لازم و ضروری است. نوع خمیردندان و جنس مسواک هم بسیار مهم است تا باعث فرسایش ونیرها نشوند. نخ‌دندان از تجمع آلودگی و میکروب در فواصل بین دندانی و عفونت و التهاب لثه جلوگیری می‌کند.

اگر برای کودک خود لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی نصب کرده‌اید باید شیوه مراقبت از این ونیرها را هم به کودک آموزش دهید.

یکی از اصول مهم برای افزایش طول عمر و ماندگاری ونیر لمینت، مراقبت‌های بعد از نصب است.

عوارض و خطرات لمینت دندان برای کودکان

اما معایب و عوارض لمینت دندان برای کودکان را نباید نادیده گرفت. کودکان در سن رشد هستند و فک و لثه‌ها هم به‌خاطر رشد تغییر می‌کنند. این اتفاق باعث اختلال در لمینت‌ها می‌شود. به‌علاوه اینکه کودکان معمولا توجهی به مراقبت از دندان‌ها ندارند، و روکش‌های لمینتی مراقبت ویژه می‌طلبند. بنابراین احتمال بروز عفونت و خونریزی لثه و آسیب لثه‌ای در کودکان زیاد می‌شود و حساسیت دندان‌ها بالا می‌رود. زیرا پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم مرتبط هستند. این را هم درنظر بگیرید که برخلاف لمینت متحرک، این نوع لمینت‌ها ثابت هستند و نمی‌توان آن‌ها را برداشت. معمولا در کودکان دوام لمینت دندان کاهش پیدا می‌کند. برای اطلاع از عوارض این روش زیبایی برای کودکان باید با دندانپزشک مشورت کنید.

نکات مراقبتی لمینت برای کودکان خیلی مهم‌تره.از دکتر لمینت مشاوره بگیر.

قیمت لمینت دندان برای کودکان

بسته به وضعیت سلامت دهان و دندان کودک، نوع لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی که انتخاب می‌کنید، دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی و تجیهزاتی که دندانپزشک برای ارائه این خدمات دندانپزشکی استفاده می‌کند، قیمت لمینت دندان برای کودکان متفاوت خواهد بود و به‌طور معمول قیمت از ۳ میلیون تومان برای هر دندان شروع می‌شود.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

قبل از هر اقدامی مهم‌ترین سوال این است که لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ لمینت دندان بیشتر روشی برای برطرف‌کردن مشکلات دندان در سنین بزرگسالی است تا کودکی. هرچند که می‌توان از آن برای حل مشکلات دندانی کودکان هم کمک گرفت که حتما باید زیر نظر دندانپزشک متخصص باشد تا از لمینت مخصوص کودکان برای این کار استفاده کند.

به‌طورمعمول به‌خاطر اینکه بچه‌ها در سن رشد هستند استخوان‌های فک و لثه هم همزمان تغییر می‌کنند و به همین دلیل لمینت گزینه مناسبی برای کودکان نیست. این را هم اضافه کنید که کودکان خیلی روش‌های مراقبت از دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند و احتمال عفونت، التهاب لثه، تحلیل لثه و مشکلات دندانی ثانویه وجود دارد.

استفاده از لمینت در کودکی خطرناک است؟

استفاده از لمینت در کودکی بیشتر از آنکه فایده داشته باشد عوارض دارد، چرا که دندان و لثه‌های کودک همزمان با سن رشد تغییر می‌کنند و احتمال آسیب لثه‌ای، عفونت و مشکلات دندانی را بیشتر می‌کند.

در سن کم لمینت دندان ماندگاری دارد؟

طول‌عمر لمینت دندان بسته‌به روش مراقبتی دارد. اما از آنجایی که کودکان چندان به مراقبت دهان و دندان توجه ندارند، ماندگاری لمینت در سن پایین در کودکان کمتر می‌شود.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.