زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
یکی از مسائل و چالش‌های مادر و پدرهای کودکان که آن‌ها را درگیر می‌کند، لق شدن دندان شیری آن‌هاست. با اینکه لق شد دندان کودکان یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است اما

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

یکی از مسائل و چالش‌های مادر و پدرهای کودکان که آن‌ها را درگیر می‌کند، لق شدن دندان شیری آن‌هاست. با اینکه لق شد دندان کودکان یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است اما باز هم والدین احساساتی و نگران دوست دارند اطلاعات جامع و کاملی درباره فرایند آن داشته باشند.

بنابراین برای کاهش استرس والدین و کمک به گذراندن راحت‌تر این دوران، تصمیم گرفتیم مقاله‌ای درباره این موضوع نوشته و تمام ابعاد آن را کاملا بررسی کنیم. اگر شما هم کودکانی در شرف لق شدن دندان شیری دارید، خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود..

زمان لق شدن دندان شیری

زمانی که ریشه‌های دندان‌های دائمی شروع به رشد بیشتر می‌کنند و زمان رویش آن‌ها داخل دهان نزدیک می‌شود، ریشه دندان‌های شیری شروع به تحلیل رفتن می‌کند تا فضای کافی برای رویش دندان‌های دائمی و جدید وجود داشته باشد.

در این فرایند با تحلیل رفتن ریشه دندان‌های شیری، دندان‌ها لق می‌شوند تا زمانی که بیشتر حجم ریشه قبلی از بین برود و دندان شیری به اصطلاح بیفتد. این روند معمولا از ۶ سالگی کودکان شروع شده و تا ۱۲ سالگی هم روند لق شدن و افتادن دندان‌های شیری ادامه دارد.

اما این زمان‌بندی برای همه بچه‌ها یکسان نیست.  زمان دقیق افتادن دندان‌های شیری برای هر کودک متفاوت بوده و نمی‌توان آن را مشخص کرد. این مورد به عوامل مختلفی بستگی دارد و حتی ممکن است برخی افراد بق شدن دندان شیری در بزرگسالی را تجربه کنند.

یعنی دندان‌های شیری آن‌ها در کودکی‌شان نیفتد و تا بزرگسالی دندان شیری در دهان‌شان وجود داشته باشد. البته لق شدن دندان شیری در بزرگسالی چیزی نیست که خیلی رایج باشد و اکثر افراد آن را تجربه کنند.

معمولا افرادی که مشکلی در دهان و دندان‌شان وجود داشته باشد، ممکن است درگیر این حالت بشوند و در آن صورت بهتر است حتما به دکتر دندانپزشکی مراجعه کنند.

البته لق شدن دندان در بزرگسالی ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌های پیشرفته دهان و دندان هم باشد که باید هرچه سریع‌تری با مراجعه به دکتر دهان و دندان برای یافتن منشأ و نوع بیماری و همچنین درمان آن اقدام کنید.

حتی در برخی موارد هم لق شدن دندان کودک ۵ ساله یا لق شدن دندان شیری در  ۴ سالگی مشاهده شده است. در هرصورت تخمین زمان لق شدن و افتادن دندان شیری در کودکان کار غیر ممکنی است.

بنابراین جای نگرانی در رابطه با این موضوع وجود نیست اما درکل اگر حس می‌کنید مورد غیرطبیعی درباره افتادن و لق شدن دندان کوکان‌تان وجود دارد، می‌توانید با یک دکتر دندانپزشکی کودکان مشورت کنید.

چگونه دندان لق را بدون درد بیندازیم؟

زمانی که یک دندان لق و شل در دهان وجود داشته باشد، غذا خوردن و جویدن غذا سخت می‌شود و دردهای ناشی از آن هم کودک را کلافه و بهانه‌گیر می‌کند. حتی ممکن است به دلیل عدم جویدن مناسب، کودک شما دچار دلدرد و عوارض این‌چنینی هم بشود.

علاوه‌بر موارد نام برده شده، کودکان کم‌طاقت و کنجکاو هستند و دوست دارد هرچه سریع‌تر از دندان لق شده را از جا بکنند. مشکلی که وجود دارد این است که دندان لق شده درد و التهاب دارد و دست زدن به آن توسط کودکان دردناک است.

بنابراین اگر شما به عنوان والدین راه کشیدن دندان شیری لق شده بدون درد را بلد باشید می‌توانید به کودک خود کمک کنید. نکاتی که هنگام کشیدن دندان شیری باید به آن توجه کنید عبارتند از:

ابتدا دست‌های خود را خوب بشویید

قبل از هرکاری باید دست‌های خود را به خوب شسته و ضدعفونی کنید تا خدایی نکرده کودک‌تان را بیمار نکنید. دندان لق شده و محیط اطرافش به شدت مستعد بیماری هستند پس حتما حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

دندان را تکان دهید

ابتدا کمی دندان لق شده را تکان دهید تا هم میزان لق بودن آن را بسنجید و هم از کودک خود درباره درد داشتنش سوال کنید.

دندانی که به اندازه کافی لق باشد، توسط بافت‌ها و رشته‌های نازکی به لثه متصل است و قاعدتا نباید درد داشته باشد. اگر کودک شما احساس درد می‌کرد، یعنی دندان او به اندازه کافی لق نشده و هنوز زمان افتادن دندانش فرا نرسیده.

دندان لق شده را ناگهانی بکشید

اگر دندان به اندازه کافی لق شده بود، می‌توانید با پرت کردن حواس کودک‌تان به یک فشار کم یا پیچاندن دندان بدون هیچ دردی آن را از جا بکنید.

توجه داشته باشید که اگر دندانی که هنوز سفت است و به اندازه کافی لق نشده را بکشید، احتمالا با خونریزی زیاد و درد برای کودک‌تان همراه است. پس بهتر است چنین کاری را انجام ندهید.

لق شدن دندان در اثر عوامل دیگر

ممکن است دندان شیری یا دائمی شما یا فرزندتان در اثر ضربه لق شود. اگر لق شدن دندان شیری بر اثر ضربه اتفاق بیفتد، در بیشتر موارد پیامد خاصی ندارد و مشکلی هم ایجاد نمی‌کند. فقط کودک مدت زمان بیشتری را برای رویش دندان دائمی‌اش نسبت به سایر کودکان تجربه می‌کند.

اما لق شدن دندان دائمی در اثر ضربه، کمی خطرناک‌تر و نگران‌کننده‌تر است. اگر ضربه‌ای به دندان شما وارد شده باشد، احتمال دارد آن ضربه باعث پارگی، کش آمدن یا شل شدن لیگامنت دندان (عضوی که باعث محکم نگهداشتن دندان در جای خودش می‌شود) بشود.

روش‌های درمان لق شدن دندان در اثر ضربه

  • تا حد امکان از دست زدن، زبان زدن و تکان دادن دندان مربوطه خودداری کنید.
  • سعی کنید مواد غذایی سفت را با دندان خود نجوید.
  • سعی کنید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر زود به پزشک مراجعه کنید احتمال درمان کامل دندان شما وجود دارد اما هرچه زمان بیشتری بگذرد احتمال درمان کاهش می‌ِیابد.
  • در صورتی که نیاز باشد، برای ترمیم دندان لق شده باید درمان‌های تهاجمی بر روی دندان شما انجام بگیرد.

چه زمانی لق شدن دندان خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر لق شدن مربوط به دندان‌های شیری کودک شما باشد که تقریبا نیازی نیست یه پزشک مراجعه کنید و بهتر است اجازه دهید روند طبیعی آن طی شود.

اگر فرزند شما زمان لق شدن و افتادن دندان‌های شیری‌اش نسبت به میانگین زمان لق شدن دندان‌های هم‌سالان خودش و خانواده خیلی زودتر یا خیلی دیرتر درگیر این موضوع شد، بهتر است برای آسودگی خاطر خود نزد دندانپزشک بروید.

اگر دندان دائمی کودک شما لق شد، توصیه می‌کنم حتما برای اطلاع یافتن از علت لق شدن دندان دائمی کودکان به دکتر مربوطه مراجعه کنید.

 

آب دیونیزه - آب مقطر- آب دی یونیزه - آب یون زودوده - آب یونیزه شده 5 و 20 لیتری زلال طب شیمی

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.