زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت دندان، مرحله قالب گیری ایمپلنت است. شاید شما هم سوالاتی در مورد نحوه قالب گیری، مراحل آن و میزان سختی این مرحله داشته باشید.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت دندان، مرحله قالب گیری ایمپلنت است. شاید شما هم سوالاتی در مورد نحوه قالب گیری، مراحل آن و میزان سختی این مرحله داشته باشید. به همین دلیل در این مطلب توضیح می‌دهیم که انواع روش‌های آن به چه صورت است؟ قالب گیری کاشت دندان چقدر زمان می‌برد؟ آیا در هنگام قالب گیری اذیت می‌شوید؟ چرا این مرحله حساس بوده و باید با دقت بالا انجام شود؟

قالب گیری ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان روشی برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. این روش مراحل مختلفی داشته و هر مرحله باید با دقت زیادی انجام شود. یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت دندان قالب گیری ایمپلنت است. برای ساخت ایمپلنت و تناسب آن با دندان‌های کناری و لثه باید قالب گیری انجام شود.

دندان طبیعی دارای بخشی به نام رباط پریودنتال (PDL) است. این رباط از جنس فیبر بوده و دندان را به استخوان فک متصل می‌کند. زمانی که ایمپلنت‌ها قرار گرفته و به هم آتل می‌شوند، عدم وجود رباط پریودنتال باعث اختلاف جزئی ایمپلنت‌ها با دندان طبیعی می‌شوند. اگر دندانپزشک در زمان قالب‌گیری به این نکته توجه نداشته باشد، عدم تناسبی ایجاد شده و در اثر فشرده‌سازی استخوان فک، استخوان کرستال از بین می‌رود. برای اطمینان از متناسب بودن پروتز نهایی و جلوگیری از عوارض بعدی باید قالب گیری کاملا دقیق انجام شود.

برای ساخت ایمپلنت و تناسب آن با دندان‌های کناری و لثه باید قالب گیری انجام شود. اگر قالب گیری درست انجام نشود، عوارضی به دنبال خواهد داشت.

آشنایی با اجزای قالب گیری ایمپلنت

برای قالب گیری ایمپلنت از اجزای مختلفی استفاده می‌شود. دندانپزشک باید از بهترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات و مواد استفاده کند تا کاشت دندان بدون مشکل انجام شود. قیمت ایمپلنت دندان بالا بوده و جز خدمات پزشکی گران محسوب می‌شود. مواد مورد استفاده در مرحله قالب‌گیری و سایر مواد و اقدامات مانند روکش، پایه ایمپلنت، پیوند استخوان و جراحی لثه همگی در قیمت نهایی تاثیر دارند. در مرحله قالب گیری از اجزای زیر استفاده می‌شود.

سینی قالب گیری

سینی‌ها اجزایی هستند که مواد قالب‌گیری درون آنها ریخته می‌شوند. این سینی‌ها به‌عنوان تکیه‌گاه عمل می‌کنند. سینی قالب گیری می‌تواند به طور سفارشی ساخته شده یا از قالب استوک استفاده شود. سینی‌ها در دودسته باز و بسته طبقه‌بندی شده که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.

مواد قالب گیری

مواد قالب گیری درون سینی تزریق شده و بعد از خارج‌کردن از دهان، بافت‌ها و دندان‌ها را به شکل کاملا دقیقی قالب گیری می‌کند. معمولا از موادی مانند وینیل پلی سیلوکسان یا پلی اتر استفاده می‌شود. ویسکوزیته و سفتی این مواد باید در حدی باشد که هنگام خارج‌کردن از دهان پاره نشوند و به‌قدری سفت نباشند که جزئیات را ثبت نکنند.

انواع روش قالب گیری ایمپلنت دندان

برای قالب گیری ایمپلنت دندان دو روش وجود دارد. دندانپزشک بر اساس نوع اباتمنت و نحوه قرارگیری آن یکی از انواع قالب را انتخاب می‌کند. هر تکنیکی مزایا و معایبی دارد. نوع ماده استفاده‌شده برای قالب نیز به نوع قالب ایمپلنت بستگی دارد. انواع قالب عبارتند از:

  • تری باز (مستقیم)
  • تری بسته (غیرمستقیم)
می‌خوای ایمپلنت دندان بکاری؟از بهترین دکتر زلال طبنوبت بگیر!

۱. قالب گیری با سینی بسته

قالب گیری ایمپلنت با تری بسته جز قالب‌گیری‌های رایج است. در این روش اباتمنت قالبی روی ایمپلنت قرار گرفته و سپس قالب گیری می‌شود. زمانی که قالب گیری انجام شده و مواد از دهان خارج می‌شود، اباتمنت داخل دهان باقی می‌ماند. سپس از روی ایمپلنت، جدا شده و روی آنالوگ ایمپلنت قرار می‌گیرد. جهت چرخش اباتمنت در قالب باید صحیح باشد.

ویسکوزیته مواد قالب گیری باید در حدی باشد که در زمان خارج‌کردن از دهان و قرارگیری مجدد اباتمنت قالب گیری، پاره نشود. اگر مواد خیلی سنگین باشد، در داخل دهان پاره می‌شود و یا زمان قراردادن اباتمنت به دلیل سفت شدن دقت کار را پایین می‌آورد.

۲. قالب گیری با سینی باز

دقیق‌ترین نوع قالب‌گیری مربوط به قالب سینی باز یا تری باز است. اباتمنت قالب گیری در نوع تری باز پین بلندی داشته و از سینی قالب گیری بیرون می‌زند. دندانپزشک قبل از برداشتن قالب، قفل اباتمنت قالب گیری را بازکرده و پین را جدا می‌کند. این اباتمنت‌ها شیارهای نگهدارنده عمیق‌تری داشته و مواد قالب گیری را به‌خوبی قفل می‌کند.

در این روش باید ماده قالب گیری در تکیه‌گاه سینی باز در یک جهت دقیق قفل شود. به همین دلیل باید از یک ماده سفت با ویسکوزیته بالا استفاده کرد. البته ماده باید درعین‌حال که ویسکوزیته بالا دارد، سبک باشد. زیرا مواد سنگین باعث چین‌خوردگی شده و روی دندان‌های مجاور تاثیر می‌گذارند.

در روش قالب گیری با سینی باز ممکن است از سینی سفارشی ساخته شده در آزمایشگاه یا سینی استوک استفاده شود. سوراخی روی سینی تعبیه شده است تا بعد از قرارگیری داخل دهان، پین از آن خارج شود.

نکات مهم هنگام قالب گیری ایمپلنت دندان

دندانپزشک باید در زمان قالب گیری به چند نکته توجه داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است ایمپلنت با دندان‌های طبیعی تناسب نداشته باشد.

  • حتما باید پیش از قالب گیری رادیوگرافی انجام شود تا نوع قالب گیری و پوشش ایمپلنت مشخص شود.
  • اگر از قالب پلی وینیل سیلوکسان استفاده می‌شود، باید دستکش از جنس وینیل باشد. دستکش‌های لاتکس با مواد قالب گیری تعامل دارند.
  • اگر در باز شدن دهان دچار محدودیت هستید و دسترسی کافی به پیچ‌های نگهدارنده قالب وجود ندارد، باید از روش سینی بسته استفاده شود.

به نقل از nature در رابطه با ضرورت دقت در قالب گیری ایمپلنت:

اگر برای کاشت چند دندان قالب گیری انجام می‌شود، دقت آن باید بالاتر برود. زیرا زمانی که چند ایمپلنت در کنار هم قرار می‌گیرند، باید چارچوب آنها نیز در قالب اصلی ساخته شود. عدم تناسب باعث فشار به همه ایمپلنت‌ها می‌شود. این موضوع در بهبودی استخوان فک تاثیر گذاشته و باعث ناهماهنگی در دندان‌های طبیعی هم می‌شود.

اجزای قالب گیری ایمپلنت انواع روش قالب گیری ایمپلنت دندان
مواد قالب گیری تری بسته (غیرمستقیم)
سینی قالب گیری تری باز (مستقیم)
اجزای قالب گیری ایمپلنت و انواع روش‌های آن

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

قالب گیری ایمپلنت جز مراحل مهم است که باید بادقت انجام شود. در این مرحله از یک سینی و مواد قالب گیری استفاده می‌شود. سینی در انواع باز یا بسته طراحی می‌شود. در نوع باز اباتمنت قالب گیری پین بلندی داشته و از سینی بیرون می‌زند. بعد از موارد کردن مواد قالب گیری اباتمنت قالب گیری باز می‌شود. سپس پین آن خارج می‌شود. در نوع قالب گیری با سینی بسته قالب از دهان خارج شده و اباتمنت روی آنالوگ ایمپلنت وصل می‌شود.

آب دیونیزه - آب مقطر- آب دی یونیزه - آب یون زودوده - آب یونیزه شده 5 و 20 لیتری زلال طب شیمی

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.