زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
تحلیل لثه در ارتودنسی چیست؟ تحلیل لثه در ارتودنسی یا پسروی لثه در ارتودنسی یکی از بیماری‌های مهم دندان و لثه با درصد شیوع به نسبت بالا است که اگر به‌موقع تشخیص داده شود، می‌تواند از تحلیل بیشتر بافت لثه، پوسیدگی و نمایان شدن ریشه دندان و از بین رفتن استخوان فک جلوگیری کند. اگر

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

تحلیل لثه در ارتودنسی چیست؟ تحلیل لثه در ارتودنسی یا پسروی لثه در ارتودنسی یکی از بیماری‌های مهم دندان و لثه با درصد شیوع به نسبت بالا است که اگر به‌موقع تشخیص داده شود، می‌تواند از تحلیل بیشتر بافت لثه، پوسیدگی و نمایان شدن ریشه دندان و از بین رفتن استخوان فک جلوگیری کند. اگر قبل از انجام ارتودنسی به تحلیل لثه دچار شدید، راحت‌تر می‌توانید التهاب آن را برطرف و درمان کنید. اما اگر تحلیل رفتن لثه بعد از ارتودنسی اتفاق بیفتد چه کار باید کرد؟ در این مقاله از زلال طببا ما همراه باشید تا با علائم، روش درمان و پیشگیری از عقب نشینی لثه در ارتودنسی آشنا شویم.

تحلیل رفتن لثه در ارتودنسی چیست؟

وقتی غذا می‌خورید، قندهای موجود در غذا با باکتری‌های دهان مخلوط می‌شوند و پلاک تشکیل می‌دهند. پلاک یک ماده چسبنده و اسیدی است که باعث ایجاد حفره دندانی می‌شود و یک دندان را از داخل خراب می‌کند. پلاک دندان مانند چسب به اطراف و زیرخط لثه دندانی می‌چسبد و صرفاً با نوشیدن آب از بین نمی‌رود (اگرچه نوشیدن آب بعد از غذا به کمتر شدن ذرات غذا کمک می‌کند) و باید حتماً برنامه منظم مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و قرقره کردن دهان‌شویه را داشته باشید.

این پلاک‌ها اسیدی است که لثه‌های شما را تحریک می‌کند و باعث قرمزی، تورم و تحریک آن‌ها می‌شود. لثه‌های شما سعی می‌کنند از این پلاک اسیدی دور شده و درنهایت دچار تحلیل لثه می‌شوید. ممکن است در اثر بیماری شدید لثه، به‌قدری عقب‌نشینی کنند که دندان‌های شما شروع به افتادن کرده و لثه‌های اطراف آن‌ها را از بین ببرند.

علائم تحلیل لثه در ارتودنسی

توجه داشته باشید که علائم پسروی لثه با ارتودنسی، در افراد مختلف متفاوت است و می‌تواند خفیف یا شدید باشد. اگر هرگونه ناراحتی غیرطبیعی در سیم یا براکت‌های ارتودنسی خود احساس کردید یا علائم زیر را دیدید، با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا وضعیت شما را با جزئیات بیشتری بررسی کند:

 • احساس طعم تلخی و بوی بد در دهان
 • حساسیت به غذای سرد و گرم
 • لق شدن دندان‌ها
 • احساس درد در هنگام جویدن
 • عفونت و خونریزی لثه
 • لثه‌های قرمز پررنگ، تحریک‌شده، متورم یا پف‌کرده
 • خونریزی بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به دلیل شکنندگی رگ‌های خونی
 • چرک بین دندان و لثه

علایم خطرناک و عوارض بعد از ارتودنسی رو می‌دونی؟

برای مراقبت درست از ارتودنسی حتما با دندانپزشک مشورت کن.

 

اگر علائم التهاب لثه نادیده گرفته شود، التهاب به سمت ساختار لیگمانی دندان پیش می‌رود و به دلیل جابه‌جایی دندان‌ها در ارتودنسی، می‌تواند باعث از دست دادن دندان‌ها شود.

برای بررسی علائم پسروی لثه بعد از ارتودنسی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

مراقبت از ارتودنسی تا زمان برداشتن آن، بسیار مهم است و نیاز به دقت و حوصله شما دارد تا در انتها داشتن لبخندی زیبا را هدیه بگیرید. درصورتی‌که احساس درد یا ناراحتی در دندان‌های خود دارید، لطفاً برای تماس یا دریافت نوبت حضوری از دکتر دندانپزشک اقدام کنید. زیرا تنها او می‌تواند علت عقب نشینی لثه در ارتودنسی را به خوبی تشخیص دهد و روش درمانی مناسبی را ارائه کند.

 

علل پسروی لثه در ارتودنسی

شایع‌ترین دلیل تحلیل لثه در ارتودنسی، ایجاد پلاک روی دندان‌ها است. پلاک، لایه‌ای کرم رنگ، اسیدی و چسبناک است که از باکتری، ذرات غذا و بزاق دهان تشکیل‌شده است. هر بار که غذا می‌خورید یا نوشیدنی می‌نوشید، پلاک روی دندان‌ها یا شکاف‌های کوچک بین دندان و بریس ارتودنسی شما قرار می‌گیرد.

اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، روی دندان‌های شما باقی می‌مانند و به جرم تبدیل می‌شوند که حذف آن‌ها دیگر با مسواک و خمیردندان امکان‌پذیر نیست و باید توسط دندانپزشک، جرم‌گیری شود. با گذشت زمان پلاک‌ها باعث پوسیدگی دندان می‌شوند و با از بین بردن بافت نرم لثه، ریشه دندان را نمایان می‌کنند.

پلاک همان چیزی است که مینای دندان را خورده و منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. اگر پلاک به گسترش و سخت شدن ادامه دهد، منجر به عفونت و بیماری لثه یا پسروی لثه در ارتودنسی می‌شود. لثه‌های عفونی یا ملتهب می‌توانند نتیجه ارتودنسی شما را به خطر بیندازند.

براکت‌های سنتی ارتودنسی، در مرتب کردن دندان‌ها عالی هستند، اما به دلیل وجود فضای کم بین بریس ارتودنسی و دندان، بقایای مواد غذایی بین آن‌ها گیر کرده و مسواک زدن صحیح را سخت می‌کنند. راه‌حل، استفاده از مسواک‌ بین‌دندانی مخصوص ارتودنسی است. مسواک‌های بین‌دندانی دارای یک سر کوچک مخروطی شکل هستند و به دلیل انعطاف‌پذیری بالا، در فضای بین سیم فلزی، دندان و براکت قرار می‌گیرند تا به‌راحتی بتوانید اطراف براکت‌ها و شکاف بین دندان‌ها را تمیز کنید.

روش تشخیص تحلیل لثه در ارتودنسی

در مرحله شروع بیماری لثه که با نام ژنژیویت هم شناخته می‌شود، لثه‌ها شروع به قرمز و متورم شدن می‌کنند تا حدی که از رنگ صورتی روشن به قرمز تیره تبدیل می‌شوند. در این صورت به‌راحتی با کشیدن نخ دندان یا مسواک زدن، شروع به خونریزی می‌کنند. اگر در این مرحله باشید، می‌توانید با مراجعه به دکتر دندانپزشک یا پریودنتیست، عقب‌نشینی لثه را درمان کنید و از علائم بیشتر تحلیل رفتن لثه در ارتودنسی جلوگیری کنید. بهترین روش این است که هر شش ماه یک‌بار به دندانپزشک برای معاینه کلی دندان و لثه خود مراجعه کنید.

درمان تحلیل لثه در ارتودنسی

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با بریس‌های ارتودنسی ممکن است سخت‌ باشد، به همین دلیل از همان ابتدای شروع درمان باید به روتین تمیز کردن دندان خود توجه زیادی داشته باشید تا از التهاب لثه جلوگیری کنید. ارتودنتیست شما همیشه بهترین روش‌های مسواک زدن (مانند استفاده از مسواک بین‌دندانی) را به شما توصیه می‌کند.

استفاده از ارتودنسی نامرئی یا به انگلیسی Invisalign می‌تواند یک روش درمانی جایگزین باشد. ارتودنسی متحرک به شما در راحتی بیشتر هنگام غذا خوردن، نوشیدن، ورزش کردن و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کمک می‌کند. برای جلوگیری از بیماری‌های دندانی، از توصیه‌های زیر در زمان تحلیل رفتن لثه بعد از ارتودنسی غافل نشوید:

 • هنگام مسواک زدن روی از بین بردن بیشتر پلاک تمرکز کنید. پلاک عامل اصلی خونریزی لثه است.
 • با داروی مناسب، لثه‌های شما در کمتر از چند هفته به حالت عادی بازمی‌گردند. مهم‌ترین بخش درمان التهاب لثه با بریس، رعایت بهداشت دهان و دندان است.
 • با استفاده از نخ دندان، مطمئن شوید که تمام دندان‌ها را نخ دندان می‌کشید. این عادات طی چند هفته و چند ماه می‌تواند لثه‌های قرمز و ملتهب شما را به رنگ صورتی روشن برگرداند.

درمان خانگی تحلیل لثه بعد از ارتودنسی

درمان‌های خانگی، روش‌های کم تهاجمی و راحتی هستند که می‌توانند تا حد زیادی به جلوگیری از پیشروی بیشتر التهاب و تحلیل لثه در ارتودنسی کمک کنند:

 1. آب و نمک قرقره کنید: مقداری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و با هم مخلوط کنید و آن را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید. انجام این کار چند بار در روز به کاهش پف و جلوگیری از عفونت لثه و دندان کمک می‌کند.
 2. مراقب وعده‌های غذایی خود باشید: زمانی که لثه‌های شما متورم شده‌اند، آخرین کاری که می‌توانید انجام دهید خوردن غذاهای سفت، جویدنی یا اسیدی است! بیشتر از غذاها و میان وعده‌هایی که بافت نرمی دارند، مانند سوپ، استفاده کنید.
 3. نخ دندان کشیدن را هرگز فراموش نکنید. باقی‌مانده‌های غذای گیرکرده در لثه‌ها می‌تواند ریشه مشکل پسروی لثه در ارتودنسی باشد. بنابراین سعی کنید بین هر دندان را به آرامی با نخ دندان یا نخ موم نشده تمیز کنید.
 4. از داروی ضد التهابی بدون نسخه استفاده کنید. این روش هم می‌تواند سریع‌ترین راه برای کاهش درد و تورم دندان شما باشد. فقط مطمئن شوید که دستورالعمل‌های دارو را مطالعه کرده باشید. قبل از مصرف دارو، حتماً با ارتودنتیست خود مشورت کنید.

دهانشویه برای تسکین درد تحلیل لثه در ارتودنسی

 1. دهانشویه آنتی سپتیک لیسترین: این دهان‌شویه یک گزینه عالی برای تمیزی دندان است زیرا در ترکیبات خود منتول و الکل دارد که باعث تسکین درد لثه‌ها و کاهش التهاب می‌شود، باکتری‌ها را می‌کشد و به جلوگیری از ایجاد پلاک کمک می‌کند.
 2. دهان‌شویه و خوشبوکننده‌ ترا بریث TheraBreath Healthy Gums با طعم ملایم نعنا که بدون الکل است و باعث حس خنکی در دهان، کاهش و تسکین درد و التهاب لثه می‌شود.
 3. دهانشویه ضد پوسیدگی و جرم دندان با طعم‌های مختلف Colgate Zero؛ علاوه بر تمیزی دهان و دندان و خوشبو کردن تنفس شما، باعث تقویت و ایجاد لثه و دندان سالم‌تر نیز می‌شود.

مشکلات و عوارض  پسروی لثه بعد از ارتودنسی

یکی از مهم‌ترین مشکلات در تحلیل لثه در ارتودنسی این است که دندان و لثه در حالت بیماری پسروی لثه متورم و دردناک هستند، فشار ثابتی که بریس‌ها و سیم فلزی برای جابه‌جایی دندان‌ها وارد می‌کند نیز با افزایش التهاب، به از بین رفتن لثه کمک می‌کند. به دنبال از بین رفتن بافت لثه، به استخوان‌های نگه‌دارنده دندان نیز آسیب می‌رسد. اگر بیماری پیشرفت کند، ممکن است ارتودنتیست شما مجبور باشد براکت‌ها را بردارد تا اول بیماری لثه درمان شود (در این حالت، روند مرتب کردن دندان طولانی‌تر خواهد شد).

پیشگیری از تحلیل لثه در ارتودنسی

 • در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا دهان خود را مرطوب نگه‌دارید و تشکیل پلاک روی سطح دندان را کاهش دهید.
 • مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده از نخ دندان یک‌بار در روز را فراموش نکنید.
 • هر دندان را جداگانه تمیز کنید. با حرکت دایره‌ای به هر دندان فشار ملایمی وارد کنید.
 • برای از بین بردن میکروب‌ها، از دهان‌شویه ضد باکتری استفاده کنید.
 • غذاهای سالم بخورید. از غذاهای حاوی قند و نشاسته خودداری کنید، زیرا باعث افزایش پلاک روی دندان شما می‌شود. میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی مواد مغذی ضروری برای لثه‌ها و دندان‌های سالم بسیار مفید هستند.
 • از یک برس بین‌دندانی برای پاک کردن پلاک استفاده کنید. برس‌های بین‌دندانی، برس‌هایی نازک، گرد یا مخروطی شکل هستند که با سیم نگه‌داشته می‌شوند.
 • برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان، به دکتر دندانپزشک خود مراجعه کنید تا هر گونه پلاک یا تارتار روی دندان‌های شما را که می‌تواند باعث التهاب لثه یا بیماری پریودنتال شود، از بین ببرد.

به نقل از سایت orthodonticsaustralia دررابطه‌با پیشگیری از تحلیل لثه در ارتودنسی:

بهتر است قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید تا با دندان‌های تمیز به رختخواب بروید. حداقل، یک‌بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

درد لثه بعد از پسروی لثه در ارتودنسی

در مواردی، ممکن است افرادی که مبتلا به تحلیل لثه در ارتودنسی هستند، درد یا حساسیت زیادی را تجربه کنند. این اتفاق به این دلیل است که در اثر تحلیل لثه، بافت محافظتی ریشه دندان از بین رفته است و ازآنجایی‌که با مینای دندان پوشانده نشده‌اند، آن‌قدر قوی نیستند تا در برابر سردی و گرمی، خراش یا برخورد با مواد غذایی از خود محافظت کنند. به همین دلیل باعث ایجاد درد می‌شوند که خوشبختانه قابل‌درمان است.

نتیجه گیری و راهنمایی مراجعه به پزشک متخصص

ارتودنسی دندان یک روش دقیق و زمان بر (معمولا بین ۱۲ تا ۴۸ ماه) برای مرتب کردن دندان‌ها است که می‌تواند لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. اما افرادی که مبتلا به بیماری لثه هستند، با انجام ارتودنسی قبل از درمان لثه خود، می‌توانند خطرات و آسیب‌های زیادی را به دهان و دندان خود وارد کنند.

در این مقاله به بررسی علت بیماری، علائم و روش‌های درمان و پیشگیری پسروی لثه در ارتودنسی پرداختیم. به یاد داشته باشید، تنها کسی که می‌تواند به خوبی و در در زمان مناسب تحلیل لثه را تشخیص دهد، دندانپزشک متخصص ارتودنسی شماست.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.