زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان می‌تواند برای بسیاری از افراد یک اتفاق ناخوشایند باشد. دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب استخوان فک باید تحلیل لثه را درمان کند. اگر دکتر دندانپزشک بعد از معاینه دهان، دندان لق، پوسیده و یا شکسته شده به خاطر عقب‌نشینی لثه را مشاهده کند، ممکن است کشیدن آن دندان را

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان می‌تواند برای بسیاری از افراد یک اتفاق ناخوشایند باشد. دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب استخوان فک باید تحلیل لثه را درمان کند. اگر دکتر دندانپزشک بعد از معاینه دهان، دندان لق، پوسیده و یا شکسته شده به خاطر عقب‌نشینی لثه را مشاهده کند، ممکن است کشیدن آن دندان را برای شما ضروری بداند.

تحلیل لثه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت لثه از سطح دندان پسروی کند. در این صورت ریشه دندان نمایان شده و لثه متورم می‌شود. سیگار کشیدن، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، انواع بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و حتی ژنتیک، از علل اصلی تحلیل رفتن لثه بعد از کشیدن دندان هستند. اگرچه لثه تحلیل رفته به‌طور طبیعی رشد نخواهد کرد، اما روش‌هایی وجود دارد که بتوانید از این بیماری جلوگیری و در صورت ابتلا، آن را درمان کنید. در ادامه این مقاله از زلال طببه بررسی مهم‌ترین علائم و روش تشخیص تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان می‌پردازیم.

تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان

مطالعات نشان می‌دهد که بیماری تحلیل لثه یکی از بیماری‌های شایع در بسیاری از کشورها و دومین علت اصلی از دست دادن دندان‌ها است که اگر کنترل و درمان نشود، درنهایت استخوان‌های نگه‌دارنده دندان‌ها از بین خواهند رفت. تحلیل رفتن لثه بعد از کشیدن دندان در مراحل ابتدایی، با لثه‌های متورم و قرمز و خونریزی هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن بروز می‌کند. این مرحله زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشک یا استفاده از روش‌های درمانی مطمئن است. اگر نادیده گرفته شود و پیشرفت کند، تنها دکتر دندانپزشک یا متخصص بیماری‌های لثه باید آن را بررسی کند.

کشیدن دندان در صورتی انجام می‌شود که سایر روش‌های درمانی شکست بخورند. در این حالت دندانپزشک ممکن است کشیدن دندان‌هایی را توصیه کند که تمام حمایت‌های استخوانی خود را ازدست‌داده‌اند و دیگر نمی‌توان آن‌ها را نجات داد. درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است. اما گاهی این عارضه می‌تواند نشانه تحلیل لثه باشد. البته کشیدن دندان به‌تنهایی بیماری لثه را برطرف نمی‌کند و روش‌های دارویی، استفاده از قطره‌های تجویزی و معاینه مداوم دکتر متخصص نیز لازم است. افرادی که از دست دادن استخوان را تجربه کرده‌اند، گزینه جراحی پیوند استخوان را هم دارند که باعث افزایش حمایت استخوانی می‌شود و آن‌ها را برای دریافت ایمپلنت‌های دندانی آماده می‌کند.

 هر فردی که در رعایت بهداشت دهان و دندان دچار مشکل شود، دیر یا زود در زندگی خود از عوارض بیماری لثه رنج خواهد برد.

همه‌گیرشناسی بیماری تحلیل رفتن لثه بعد از کشیدن دندان ها

 • می‌تواند در هر سنی رخ دهد. اما در افراد بالای ۶۵ سال شایع‌تر است و ۸۸ درصد آن‌ها را مبتلا می‌کند.
 • افرادی که تنباکو جویدنی مصرف می‌کنند و ارتودنسی یا پیرسینگ لب و زبان دارند، ریسک ابتلای بیشتری دارند.
 • بعد از کشیدن دندان، ممکن است در بعضی افراد استخوان اطراف لثه زود جمع و کوچک شود و نقص‌های ناخوشایند مثل افتادگی لب، فک و گونه ایجاد کند.

علائم تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان

بارزترین نشانه تحلیل رفتن لثه، از بین رفتن پوشش لثه روی ریشه دندان‌ها است. سایر علائم عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی در نزدیکی خط لثه
 • حساسیت به گرما، سرما، شیرینی و غذاهای اسیدی
 • خونریزی بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • بوی بد دهان
 • حساسیت هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • افزایش طول دندان‌ها
 • حساسیت در هنگام تمیز کردن حرفه‌ای دندان
 • افزایش فاصله بین دندان‌ها
 • لثه ملتهب و قرمز

علائم پیشرفته‌تر تحلیل رفتن لثه :

 • پوسیدگی سطح ریشه
 • تغییر رنگ ریشه
 • دندان‌های دائمی متحرک یا لق

به نقل از سایت webmd دررابطه‌با اولین علائم تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان:

تحلیل رفتن لثه یک مشکل رایج دندانی است. اکثر مردم نمی‌دانند که دچار تحلیل لثه هستند زیرا به‌تدریج رخ می‌دهد. اولین علامت تحلیل لثه معمولاً حساسیت دندان است یا ممکن است متوجه شوید که دندان بلندتر از حد طبیعی به نظر می‌رسد.

نگران تحلیل لثه بعد از کشیدن دندانت هستی؟

علائم مهم رو بدون و به موقع برای پیشگیری عمل کن.

 

برای بررسی نشانه‌های تحلیل رفتن لثه بعد از کشیدن دندان به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

تحلیل رفتن لثه یک بیماری جدی است که نیاز به درمان فوری دارد. درصورتی‌که درمان مناسب را دریافت نکنید، تحلیل لثه می‌تواند منجر به سایر مشکلات خطرساز برای دهان و دندان شما شود. بنابراین اگر هر یک از علائم بالا را دارید از مشورت با دندانپزشک یا پریودنتیست غافل نشوید. پریودنتیست دندانپزشکی است که در بیماری‌های لثه تخصص دارد.

علل تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان

اغلب اوقات، بهداشت نامناسب دهان و دندان یکی از عوامل مؤثر در تحلیل لثه است، اما همیشه این‌طور نیست. بسیاری از افراد به‌صورت ژنتیکی بافت لثه نازک دارند و لثه‌های شما ممکن است به دلایل مختلفی عقب‌نشینی کنند:

 • مسواک زدن خیلی سخت یا خیلی تهاجمی
 • ایجاد پلاک یا جرم دندان
 • بیماری لثه
 • عدم تعادل هورمونی
 • ضربه یا آسیب به بافت لثه
 • موقعیت غیرطبیعی دندان (نامرتب بودن)
 • مصرف سیگار یا جویدن تنباکو
 • سوراخ کردن لب و زبان
 • فشار دادن و ساییدن دندان (دندان‌قروچه)
 • بیماری‌های زمینه‌ای و خود ایمنی

اگرچه علت تحلیل لثه مهم است، اما تشخیص و درمان به‌موقع مهم‌تر است و می‌تواند به جلوگیری از مشکلات طولانی‌مدت سلامت دهان کمک کند.

علت درد و سفید شدن لثه بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان، ممکن است مواد سفیدرنگی را روی لثه خود مشاهده کنید. معمولاً به دو دلیل رخ می‌دهد، اولین علامت خوب و شفابخش است و دومین علامت نشانه خوبی نیست:

 1. بافت گرانولاسیون: این بافت، مجموعه‌ای از رگ‌های خونی، کلاژن و گلبول‌های سفید هستند که با شروع بهبود زخم، جایگزین لخته خون در لثه می‌شوند. بافت گرانولاسیون بدون احساس درد ایجاد می‌شود.
 2. حفره خشک دندان: از هر ۱۰۰ نفر، ممکن است ۵ نفر دچار خشکی حفره دندان شوند که به دلیل عدم محافظت از دندان تازه کشیده شده به وجود می‌آید. زمانی  که لخته خون به‌طور کامل روی حفره خالی دندان کشیده شده تشکیل نشود یا قبل از بهبود کامل لثه، لخته خون خارج شود، در این شرایط حفره خشک دندان باعث باز شدن استخوان و اعصاب و درد و ناراحتی طاقت‌فرسا خواهد شد. حفره خشک یا درای ساکت، بیشتر در دندان عقل کشیده شده در فک پایینی رخ می‌دهد.

دیگر عواملی که می‌توانند در سفیدی و رنگ‌پریدگی لثه‌ها نقش داشته باشند، کم‌خونی، کمبود آهن، تنگی نفس، تپش قلب، سردرد و کمبود ویتامین B12 هستند.

درمان تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان

اطلاع از روش‎‌های درمانی، می‌تواند تا حد زیادی به بهبودی شما کمک کند. ۵ نکته مهم برای درمان تحلیل رفتن لثه بعد از کشیدن دندان عبارتند از:

 1. داروهای مسکن را طبق دستورالعمل مصرف کنید: ممکن است بعد از کشیدن دندان کمی احساس ناراحتی کنید. دندانپزشک برای کمک به مدیریت هرگونه دردی که ممکن است احساس کنید، داروهای ضد درد تجویز می‌کند. دارو را طبق تجویز مصرف کنید و از تمام دستورالعمل‌های روی برچسب پیروی کنید.
 2. استراحت کافی داشته باشید: بعد از کشیدن دندان استراحت کافی داشته باشید تا به بهبودی بدن شما کمک کند.
 3. پس از کشیدن دندان از نی استفاده نکنید: مکیدن نی می‌تواند باعث ایجاد حفره خشک دندان شود که یک وضعیت دردناک است و بهبودی را به تأخیر می‌اندازد.
 4. آب‌نمک قرقره کنید: شستشوی دهان با آب‌نمک می‌تواند به کاهش تورم و درد بعد از کشیدن دندان کمک کند. برای شستشو با آب‌نمک، ۱ قاشق چای‌خوری نمک را در آب گرم مخلوط‌کنید و چند بار در روز دهان خود را شستشو دهید.
 5. مقدار زیادی مایعات بنوشید: نوشیدن آب زیاد از کم‌آبی بدن جلوگیری می‌کند و روند درمان را سرعت می‌دهد.
 6. مراقب علائم عفونت باشید: علائم عفونت شامل تب، قرمزی، تورم یا تخلیه از زخم است. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشان‌دهنده عفونت باشد.
 7. با دندانپزشک خود در ارتباط باشید: دندانپزشک شما بهبود زخم را بررسی می‌کند و بخیه‌هایی را که قرار داده‌شده است را برمی‌دارد. جرم‌گیری و روت پلنینگ یکی از ضروری‌ترین درمان‌هایی است که دندانپزشکان توصیه می‌کنند. آن‌ها پلاک و تارتار موجود در زیرخط لثه را از بین می‌برند. ممکن است در پایان این روش‌ها آنتی‌بیوتیک داده شود تا دندان‌ها از شر باکتری‌های مضر باقی‌مانده خلاص شوند.

درمان خانگی درد لثه بعد از کشیدن دندان

درمان‌های خانگی تحلیل و درد لثه بعد از کشیدن دندان شامل موارد زیر می‌شود.

 • استفاده از کمپرس گرم: برای کمپرس گرم ، یک پارچه تمیز را در آب داغ، نه سوزاننده، قرار دهید و آب اضافی را بگیرید، سپس پارچه را روی ناحیه گونه یا لبی که قسمت دردناک لثه را می‌پوشاند فشار دهید.
 • کمپرس سرد: از کیسه یخ که در یک پارچه تمیز پیچیده شده استفاده کنید.
 • چای کیسه‌ای: بسیاری از چای‌ها حاوی ترکیبات گیاهی به نام تانن هستند. تانن‌ها می‌توانند با از بین بردن باکتری‌هایی که ممکن است لثه‌ها را تحریک کنند، درد لثه را کاهش دهند. برای کاهش درد لثه، یک چای کیسه‌ای را چند دقیقه در آب جوشیده قرار دهید، سپس آن را بردارید و اجازه دهید کمی خنک شود. درحالی‌که کیسه هنوز گرم است، آن را مستقیماً به مدت ۵ دقیقه روی محل درد قرار دهید.
 • خمیر گیاهی: پودر زردچوبه یا میخک را با مقدار کمی آب گرم مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. مقداری از خمیر را مستقیماً روی محل درد لثه بگذارید. بگذارید بعد از چند دقیقه آن را بشویید.
 • خوردن غذاهای نرم: به شما کمک می‌کند از تحریک زخم جلوگیری کنید. برخی از نمونه‌های غذاهای نرم عبارتند از سوپ، پوره سیب‌زمینی، بلغور جو دوسر و تخم‌مرغ هم‌زده.

آیا مصرف آنتی بیوتیک و مسکن بعد از کشیدن دندان به درمان تحلیل لثه کمک می کند؟

معمولاً جراحی یا کشیدن دندان یا احساس درد همراه است. در این شرایط دندانپزشک شما داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن ۶۰۰ میلی‌گرم را تجویز می‌کند. ایبوپروفن به عنوان یک ضدالتهاب به تسکین درد کمک می‌کند. مسکن‌هایی مانند استامینوفن (تیلنول) نیز می‌تواند به کاهش ناراحتی‌های دندانی و دهانی کمک کند.

برای درمان پسروی لثه بعد از کشیدن دندان به چه دکتری رجوع کنیم؟

یکی از عوارض مهم تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان، عفونت و خونریزی لثه است. انتخاب دندانپزشک متخصصی که تجربه کافی در کشیدن دندان‌های دائمی و دندان عقل داشته باشد، احتمال درد بعد از کشیدن دندان را کمتر می‌کند.

اگر تحلیل لثه شما عود کرده باشد، احتمال تجویز عمل پیوند لثه نیز وجود دارد. عمل پیوند لثه بدون درد است به این دلیل که از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود. این عمل را معمولاً پریودنتیست که متخصص دندانپزشکی در بیماری‌های لثه است، انجام می‌دهد. در بخش نوبت‌دهی اینترنتی زلال طبمی‌توانید با بهترین دکتر دندانپزشک منطقه خود آشنا شوید و نوبت ویزیت حضوری یا مشاوره متنی و تلفنی دریافت کنید.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان چیه؟ با دندان‌پزشک متخصص مشورت کن.

عوارض عقب نشینی لثه بعد از کشیدن دندان

از عوارض تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خونریزی بیش از ۲۴ ساعت
 • درد ضربانی که حتی پس از کشیدن دندان یا جراحی دندان ادامه دارد.
 • تورم بیش‌ازحد در ناحیه صورت و فک
 • تحریک عصب دندان و ایجاد درد و حساسیت
 • عفونت لثه و دندان‌های کناری
 • ترشح چرک و خون از لثه
 • ایجاد حفره خشک دندان

بنابراین، علائم بهبودی طبیعی پس از کشیدن دندان چیست؟ محل کشیدن دندان سالم باید قرمز تیره به نظر برسد و بافت‌های ژلاتینی سفید در طول زمان تشکیل شود.

در صورت عدم درمان به‌موقع، تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان می‌تواند منجر به تحلیل استخوان، تحرک دندان یا احساس وز شدن دندان شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکرشده ، فوراً با دندانپزشک خود وقت ملاقات بگذارید.

پیشگیری از تحلیل لثه پس از کشیدن دندان

رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند تا از بروز بیماری تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان جلوگیری کنید:

 • حداقل ۲۴ ساعت پس از کشیدن یا جراحی دندان استراحت کنید تا بدن شما شروع به بهبود کند.
 • دو بار در روز از دهان‌شویه ضد میکروبی استفاده کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • با فشار آب دهان خود را خارج نکنید و از نی استفاده نکنید، زیرا این کار می‌تواند لخته خون را از بین ببرد.
 • دندان‌های خود را به‌آرامی مسواک بزنید.
 • اگر تورم دارید، از کیسه یخ سرد استفاده کنید و به‌آرامی آن را روی سطح خارجی گونه‌های خود قرار دهید.
 • دکتر شما ممکن است پس از کشیدن دندان برای شما آنتی‌بیوتیک و مسکن تجویز کند. مطمئن شوید که آن‌ها را به‌موقع مصرف کرده و دوره را کامل کنید تا از درد و عفونت جلوگیری کنید.
 • از مواد غذایی حاوی ویتامین C استفاده کنید. ویتامین C به کاهش التهاب و مبارزه با بیماری لثه کمک می‌کند.
 • سبزی‌ها و غذاهای ارگانیک و طبیعی مصرف کنید. سبزی‌های برگ‌دار مانند اسفناج و کلم بروکلی، دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی بوده که برای سلامت لثه‌ها و دندان مفید هستند.
 • اگر خونریزی، درد شدید یا التهاب و قرمزی را تجربه کردید، فوراً با دندانپزشک مشورت کنید.

تحلیل لثه بعد از کشیدن دندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها برای افراد بالای ۶۵ سال است که به دلایل مختلفی ازجمله بیماری‌های ژنتیکی، ابتلای قبلی به بیماری لثه و عدم بهداشت صحیح دهان و دندان ایجاد می‌شود. انجام دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی دهان و دندان که توسط دکتر متخصص و دندان‌پزشکان ارائه می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه و از دست دادن سایر دندان‌ها کمک کند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.