زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
عفونت ایمپلنت یکی از عوارض کاشت دندان است که دندانپزشک برای جلوگیری از آن روی نکات مراقبتی تاکید زیادی دارد. اگر کاشت ایمپلنت داشته‌اید و نگران ابتلا به عفونت هستید یا علائم آن را دارید؛ تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

عفونت ایمپلنت یکی از عوارض کاشت دندان است که دندانپزشک برای جلوگیری از آن روی نکات مراقبتی تاکید زیادی دارد. اگر کاشت ایمپلنت داشته‌اید و نگران ابتلا به عفونت هستید یا علائم آن را دارید؛ تا آخر این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که عفونت کاشت دندان چه علائمی دارد؟ کدام عوامل باعث بروز این عارضه می‌شوند؟ چگونه دندانپزشک آن را تشخیص می‌دهد؟ از چه راه‌هایی می‌توان آن را درمان کرد؟ آیا درمان خانگی برای آن وجود دارد؟ در صورت عفونت باید ایمپلنت را خارج کرد یا راه‌حل دیگری برای آن هست؟ درصورتی‌که عفونت درمان نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

عفونت ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از خدمات دندانپزشکی پرطرفدار است. افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با کاشت دندان فضای خالی را پر کنند. ایمپلنت دندان علاوه بر مراحل پیچیده و زمان‌بر، هزینه بالایی هم دارد. قیمت ایمپلنت دندان در برخی برندهای top level بسیار بیشتر هم می‌شود. اما باید این نکته را یادآور شد که با وجود استفاده از بهترین برندها باز هم احتمال عفونت ایمپلنت وجود دارد.

گاهی ایمپلنت‌ها عفونت کرده و علائمی ایجاد می‌کنند. عفونت باعث التهاب بافت نرم شده و حتی ممکن است باعث ازبین‌رفتن استخوان‌های اطراف آن شود. در بیشتر مواقع شرایطی به نام پری ایمپلنت باعث بروز این عارضه می‌شود. این التهاب شبیه به بیماری لثه بوده و استخوان و بافت لثه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علت عفونت ایمپلنت

برخی افراد بعد از کاشت دندان مراقبت از ایمپلنت و رعایت بهداشت را جدی نمی‌گیرند. مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شوند، عبارتند از:

 • آب کافی مصرف نمی‌کنید. هیدراته ماندن به دفع مواد زائد بدن کمک می‌کند. به‌خصوص در چند هفته اول بعد از جراحی به این موضوع دقت داشته باشید.
 • قند زیاد می‌خورید. شکر برای سلامت دندان بسیار مضر است. مصرف قند را محدود کرده و بعد از خوردن قند حتما مسواک بزنید.
 • معاینه منظم را جدی نمی‌گیرید. معاینه منظم به دندانپزشک خطر عفونت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • بهداشت دهان و دندان را جدی نمی‌گیرید. روزی چند بار باید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

تعداد فزاینده‌ای از مطالعات گزارش می‌کنند که پری ایمپلنت تا ۳۰٪ از تمام ایمپلنت‌های قرار داده شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باکتری‌های بی‌هوازی مقصر اصلی ابتلا به این عارضه هستند.

علائم عفونت ایمپلنت چیست؟ علت عفونت ایمپلنت
شل شدن ایمپلنت بهداشت دهان و دندان را جدی نمی‌گیرید.
خونریزی یا ترشح چرک معاینه منظم را جدی نمی‌گیرید.
طعم و بوی بد دهان قند زیاد می‌خورید.
تب آب کافی مصرف نمی‌کنید.
تورم و قرمزی
درد
علائم عفونت دندان و علت‌های ایجاد آن

علائم عفونت ایمپلنت چیست؟

اصلی‌ترین علائم عفونت ایمپلنت شامل موارد زیر می‌شود.

 • درد و مشکل در جویدن: بعد از کاشت دندان مقداری درد طبیعی است. اما این درد باید با داروهای مسکن برطرف شود. اگر درد افزایش پیدا کرد یا هنگام جویدن و صحبت‌کردن شدید شد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • تب، تورم و قرمزی: تورم و قرمزی در چند روز اول طبیعی است. اما اگر این علائم ادامه داشت یا با تب همراه بود، به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • طعم و بوی بد دهان: با تجمع باکتری‌ها در لثه و دهان ممکن است طعم بدی در دهان خود احساس کنید. گاهی هم بوی بد دهان به طور دائمی می‌تواند آزاردهنده باشد.
 • خونریزی یا ترشح چرک: وجود عفونت باعث تجمع گلبول‌های قرمز و سفید در آن ناحیه می‌شود. در نتیجه ممکن است از لثه خون و چرک خارج شود. اگر این علائم بیش از چند روز اول ادامه داشت، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • شل شدن ایمپلنت: ایمپلنت‌ها روی استخوان فک پیچ می‌شوند تا تکان نخورند. اگر ایمپلنت شل شود، نشانه مشکلی در استخوان و لثه است. یکی از دلایل آن می‌تواند عفونت باشد.

تشخیص عفونت ایمپلنت

برای تشخیص عفونت ایمپلنت دندانپزشک اطراف ایمپلنت را معاینه می‌کند. علائمی مانند التهاب لثه، خونریزی یا چرک نشانه عفونت هستند. همچنین تصویربرداری اشعه ایکس احتمال ازدست‌دادن استخوان را بررسی می‌کند. معمولا عفونت ایمپلنت دردی ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل شخص متوجه آن نمی‌شود.

بعد از تشخیص عفونت ایمپلنت، دندانپزشک باید علت آن را نیز تشخیص دهد. زاویه‌دار شدن ایمپلنت در استخوان، قرارگرفتن ایمپلنت‌ها نزدیک به هم، رعایت‌نکردن بهداشت، کیفیت پایین استخوان، دیابت، سیگارکشیدن و شکستگی ایمپلنت می‌توانند از دلایل عفونت باشند.

درمان عفونت ایمپلنت

پس از تشخیص عفونت، باید سریعا برای درمان اقدام کرد. درمان عفونت ایمپلنت دندان باتوجه‌به میزان عفونت و ازدست‌رفتن استخوان تعیین می‌شود. دندانپزشک یک یا چند مورد از گزینه‌های زیر را برای درمان انتخاب می‌کند.

۱. تجویز آنتی بیوتیک

اگر عفونت در مراحل ابتدایی باشد، می‌توان با تجویز آنتی بیوتیک مشکل را برطرف کرد. اما اگر میزان عفونت متوسط تا شدید باشد، دیگر داروهای آنتی‌بیوتیک کارساز نبوده و باید از روش‌های دیگر استفاده کرد.

۲. تمیز کردن فیزیکی ایمپلنت

به این فرایند دبریدمان زیر مخاطی می‌گویند. با استفاده از کورت فیبر کربن یا دستگاه اولتراسونیک کیسه‌های مخاطی پاک‌سازی می‌شوند. امواج با فرکانس بالا آلودگی اطراف ایمپلنت را تمیز می‌کنند. گاهی ممکن است دندانپزشک از ابزارهای جرم‌گیری ظریف هم استفاده کند.

۳. جراحی

زمانی که ایمپلنت در محل نادرستی قرار گرفته باشد، تنها راه جراحی است. در این روش فلپ باز شده و از مواد ضدعفونی‌کننده و تمیزکننده فیزیکی استفاده می‌شود. به همین دلیل گاهی به این روش دبریدمان فلپ باز می‌گویند.

برای درمان عفونت ایمپلنت چیکار کنیم؟

همین الان مشاوره بگیر!

۴. برداشتن ایمپلنت

اگر به دلیل عفونت مقدار زیادی از استخوان از بین رفته باشد، جراح مجبور است ایمپلنت را خارج کند. اگر ضخامت استخوان نگهدارنده کمتر از ۳ یا ۴ میلی‌متر شود، برداشتن ایمپلنت توصیه می‌شود. معمولا بعد از پیوند استخوان و چندین ماه بهبودی کامل می‌توان مجدد کاشت دندان را انجام داد.

زمانی که ضخامت استخوان نگهدارنده کمتر از ۳ یا ۴ میلی‌متر می‌شود، تنها راه‌حل برداشتن ایمپلنت است.

روش درمان خانگی عفونت ایمپلنت چیست؟

عفونت ایمپلنت عارضه جدی بوده و حتما باید برای درمان آن به دندانپزشک مراجعه کرد. با هیچ یک از روش‌های خانگی نمی‌توان عفونت را برطرف کرد. ممکن است دندانپزشک در مراحل اولیه داروهای آنتی‌بیوتیک ضعیف را تجویز کند.

راهی برای پیشگیری از عفونت ایمپلنت وجود دارد؟

برای پیشگیری از عفونت ایمپلنت باید نکات مراقبتی را به طور دقیق رعایت کنید. مراقبت از ایمپلنت از زمان اتمام جراحی شروع شده و همیشه باید رعایت شوند. برای پیشگیری از عغونت ایمپلنت کارهای زیر را انجام دهید:

 • حداقل روزی دو بار مسواک بزنید.
 • از نخ دندان استفاده کنید.
 • بعد از خوردن غذاهای شیرین بلافاصله مسواک بزنید.
 • مراجعه به دندانپزشک و معاینه منظم را در برنامه خود قرار دهید.

برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت باید روزی دوبار و بعد از خوردن غذاهای شیرین مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و مرتب توسط دندانپزشک معاینه شوید.

نتیجه گیری

عفونت ایمپلنت یکی از عوارض جدی است که باید با رعایت نکات مراقبتی از آن پیشگیری کرد. حتما به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده شود. معمولا این عارضه درد نداشته و به همین دلیل شخص متوجه آن نمی‌شود. اما علائمی مانند خونریزی، چرک، تورم، قرمزی و تب می‌توانند از علائم عفونت ایمپلنت دندان باشند.

اگر بعد از انجام ایمپلنت هر روز حداقل روزی دو بار از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید و قند زیاد بخورید، احتمال عفونت افزایش پیدا می‌کند. در صورت بروز این عارضه دندانپزشک از روش‌هایی مانند تجویز آنتی‌بیوتیک، تمیزکردن فیزیکی، جراحی یا برداشتن ایمپلنت استفاده می‌کند.

آب دیونیزه - آب مقطر- آب دی یونیزه - آب یون زودوده - آب یونیزه شده 5 و 20 لیتری زلال طب شیمی

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.