زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
شیمی آلی به زبان ساده
در قرن 18 و اوایل قرن 19، شیمی آلی (organic chemistry) را به بررسی و مطالعه ترکیبات بدست آمده از گیاهان و حیوانات نسبت می دادند و ترکیبات مربوط به سیستم های غیر زنده مانند سنگ های معدنی و سنگ های اقیانوس ها را غیر آلی می نامیدند. برای سال های طولانی داشمندان تصور می

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

در قرن 18 و اوایل قرن 19، شیمی آلی (organic chemistry) را به بررسی و مطالعه ترکیبات بدست آمده از گیاهان و حیوانات نسبت می دادند و ترکیبات مربوط به سیستم های غیر زنده مانند سنگ های معدنی و سنگ های اقیانوس ها را غیر آلی می نامیدند. برای سال های طولانی داشمندان تصور می کردند که تنها موجودات زنده قادر به ساخت این ترکیبات هستند. اما سال ها بعد دریافتند که این ترکیبات را می توان در آزمایشگاه ها هم ساخت. در ادامه شیمی به دو بخش تقسیم شد، بخش اول مطالعه ترکیبات کربن که شیمی الی و بخش دوم مطالعه شیمی سایر عناصر که شیمی معدنی نام گرفت.

شیمی آلی چیست؟

علم مطالعه ترکیبات کربن را شیمی آلی می نامند. کربن در بین تمام عناصر، بسیار منحصر به فرد است. این عنصر می تواند پیوندهای کووالانسی پایداری با خودش و سایر عناصر بسازد در واقع بیشتر مواد شیمیایی آلی حاوی ترکیبات کووالانسی هستند. همچنین این عنصر تنوع شیمیایی بالایی دارد که قابل مقایسه با هیچ عنصری نیست. نکته جالب این است که کربن چندان به صورت عنصر وجود ندارد اما همه موجودات زنده دارای ترکیبات آلی هستند.

انجام واکنش برای ایجاد ترکیبات آلی

در شیمی آلی ساختار، خواص، واکنش ها و تهیه ترکیبات کربن را مطالعه و بررسی می کنند. توسط این علم، شیمیدانان قادر به کشف یا ساخت ترکیبات جدید هستند. در حالی که در شیمی غیرآلی یا معدنی به مطالعه و بررسی رفتار ترکیبات معدنی مانند فلزات، مواد معدنی و ترکیبات آلی فلزی می پردازند. اکثر ترکیبات آلی حاوی کربن و هیدروژن هستند اما عناصر دیگر مانند اکسیژن، نیتروژن، فسفر، گوکرد و سیلیکون ها را هم شامل می شوند. این ترکیبات هم مانند ترکیبات معدنی از تمامی قوانین طبیعی پیروی می کنند و هیچ تفاوت روشنی درخواص فیزیکی یا شیمیایی بین مولکول های آلی و معدنی وجود ندارد.

انواع ترکیبات آلی:

این ترکیبات انواع مختلفی دارند که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

هیدروکربن ها:

ساده ترین ترکیبات آلی هیدورکربن ها هستند که تنها از هیدروژن و کربن ساخته شده اند.

آلکان یا هیدروکربن های اشباع فقط پیوند یگانه دارند و به صورت یک زنجیر که می تواند مستقیم یا شاخه دار باشد اتم های کربن را به اتم های هیدورژن متصل می کنند.

در این گروه هیدروکربن ها یک یا چند پیوند یگانه کربن-کربن دارند.

البته ترکیبات آلی تنها به هیدروکربن ها خلاصه نمی شود.

گروه های عاملی:

گروه عامل آرایش ساختاری خاصی از اتم ها یا پیوند هایی است که واکنش شیمیایی خاصی به مولکول ها می دهد به همین دلیل آلکان ها بیشتر بی اثر هستند. پیوندهای دوگانه و سه گانه کربن-کربن نمونه هایی از گروه های عاملی در شیمی الی هستند.

ترکیبات معطر:

هیدروکربن های آروماتیک حاوی پیوندهای دوگانه مزدوج هستند. یکی از شناخته شده ترین ترکیبات معطر، بنزن است که ترکیبی ساده و پایدار در بین ترکیبات معطر به حساب می آید.

پلیمرها:

یکی از مهم ترین ویژگی های کربن این است که به راحتی زنجیر یا شبکه هایی را ایجاد می کند. این زنجیر ها توسط پیوند های کربن-کربن به یکدیگر متصل می شوند و این فرایند را پلیمرزاسیون می نامند. البته زنجیر ها یا شبکه را پلیمر می نامند. پلیمرها با زنجیر بلند شامل پپتیدها، DNA ، RNA و پلی ساکارید هایی مانند نشاسته هستند.

مولکول های کوچک:

گروه مهمی از ترکیبات آلی مولکول های کوچک هستند که از نظر بیولوژیکی فعال هستند اما پلیمر نیستند. در عمل این مولکول های کوچک دارای جرم مولی کمتر از 1000 گرم بر مول هستند.

فرلرن ها:

ترکیباتی ساخته شده از کربن با ساختار کروی و لوله ای هستند که برای اولین بار در سال 1985 کشف شدند.

واکنش های آلی:

واکنش های شیمیایی که شامل ترکیبات الی باشند، واکنش های الی نامیده می شوند. انواع واکنش های اساسی شامل واکنش های افزودن، حذف، جایگزینی، دور حلقه ای، بازآرایی و ردوکس هستند. تعداد واکنش های آلی می تواند بی نهایت باشد.

کاربرد شیمی آلی:

ترکیبات الی تقریبا تمام اطراف ما را احاطه کردند و بسیاری از مواد مدرن هم تا اندازه ای از ترکیبات آلی، ساخته شدند. در واقع بیشتر محصولاتی که مصرف می کنیم شامل شیمی آلی هستند. حضور این ترکیبات در بیوشیمی، بیوتکنولوژی و پزشکی ضروری است. البته این ترکیبات را می توان در لوازم آرایشی، مواد شوینده، مواد رنگی، داروها، پلاستیک ها و لاستیک ها، مواد غذایی و مواد شیمیایی کشاورزی یافت. برای مثال کودهای شیمیایی مانند کود فسفر و کود اوره حاوی مواد آلی ارزشمندی هستند که باعث تقویت خاک می شوند.

بیوتکنولوژی:

تقریبا تمام محصولات بدست آمده از بیوتکنولوژی نتیجه ی شیمی آلی هستند. در بیوتکنولوژی از فرایندهای زیستی یا موجودات زنده برای اصلاح یا ایجاد محصولاتی برای یک کاربرد خاص بهره می برند. زمینه های شغلی رایج در بیوتکنولوژی شامل مراقبت های بهداشتی، محصولات غیر خوراکی برای مصارف کشاورزی، روغن نباتی، پلاستیک های زیست تخریب پذیر، محصولات مصرفی و سوخت های زیستی است.

محصولات مصرفی:

برای مثال در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی توسط شیمی آلی واکنش های پوست به عوامل محیطی و غیره را بررسی می کنند و سپس محصولات را بر آن اساس فرموله می کنند.

مثال هایی از ترکیبات شیمی آلی

نمونه های دیگر از محصولات روزمره که نتیجه ی شیمی آلی هستند شامل صابون ها، عطر، زغال سنگ، کالا های پلاستیکی و افزودنی های غذایی هستند.

شیمی آلی صنعتی:

در دنیای مدرن شیمی آلی صنعتی بر تبدیل مواد خام مانند نفت، گاز، آب، هوا، فلزات و مواد معدنی به محصولات معدنی و صنعتی تمرکز دارد. البته در حال حاضر در شیمی الی صنعتی از نفت و گاز طبیعی استفاده می کنند. اما با توجه به محدودیت این منابع بهتر است از منابع تجدید پذیر مانند گیاهان برای این صنعت بهره برد.

در شیمی صنعتی آلی محصولات تولیدی شامل نفت، محصولات پلاستیکی و لاستیکی، پوشاک، خمیر کاغذ و فلزات اولیه هستند. نفت ماده ی خام بسیاری از محصولات شیمیایی مانند داروها، حلال ها، کودها، آفت کش ها و پلاستیک هاست.

جمع بندی:

در علم شیمی آلی، شیمیدانان به مطالعه، کشف یا ساخت ترکیبات جدید از کربن می پردازند. کربن عنصری ارزشمند است که می تواند هم با خودش هم با سایر عناصر پیوند های کووالانسی و پایداری ایجاد کند. این علم کاربردهای فراوانی دارد و در بیشتر محصولات مصرفی مانند لاستیک و پلاستیک، داروها، مواد شیمیایی کشاورزی، لوازم آرایشی و بهداشتی حضور دارد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.