زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
سم اسید بوریک چیست؟ اسید بوریک و نمک های بورات سدیم آن آفت کش هایی هستند که می توانیم در طبیعت و بسیاری از محصولات آنها را پیدا کنیم. بوراکس یکی از رایج ترین محصولات است. این ترکیب و نمک های سدیم آن هریک به نحو متفاوتی بور را با عناصر دیگر ترکیب می کنند.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

سم اسید بوریک چیست؟ اسید بوریک و نمک های بورات سدیم آن آفت کش هایی هستند که می توانیم در طبیعت و بسیاری از محصولات آنها را پیدا کنیم. بوراکس یکی از رایج ترین محصولات است. این ترکیب و نمک های سدیم آن هریک به نحو متفاوتی بور را با عناصر دیگر ترکیب می کنند. به طور کلی، سمیت آنها بستگی به مقدار بور موجود در آنها دارد. این دسته از ترکیبات را می توان برای کنترل طیف گسترده ای از آفات استفاده کرد. این آفات شامل حشرات، عنکبوت ها، کنه ها، جلبک ها، کپک ها، قارچ ها و علف های هرز هستند. محصولات حاوی این ترکیب برای استفاده در ایالات متحده از سال 1948 ثبت شده است.

چه محصولاتی حاوی اسید بوریک هستند؟

محصولات حاوی این ترکیب به اشکال مختلف مایع، گرانول، گلوله، قرص، پودرهای جاذب رطوبت، گرد و… موجود هستند. از آن ها معمولا در خانه ها، بیمارستان ها و مراکز تجاری استفاده می شود. همچنین در بسیاری از مناطق و صنایع دیگر مانند بیرون مناطق مسکونی، سیستم های فاضلاب، محصولات غذایی و بسیاری از موارد دیگر نیز کاربرد دارند. در آفت کش ها، محصولات اصلاح کننده خاک، کود، پاک کننده های خانگی، شوینده های لباسشویی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شوند.

عملکرد سم بوریک اسید چگونه است؟

وقتی حشرات سم اسید بوریک را می خورند، این ترکیب می تواند با تاثیر بر مخاط معده آن ها، آن را مختل کند. همچنین بر سیستم عصبی آن ها نیز تاثیر می گذارد و بدین شکل موجب مرگ آن ها می شود. همچنین در گیاهان موجب خشکی گیاه می شوند و آن ها را از تولید انرژی کافی مورد نیاز خود از نور آفتاب ناتوان می کنند. این سم می تواند بر رشد قارچ ها نیز تاثیر بگذارد و مانع از تولید مثل آن ها شود.

نحوه اثر سم اسید بوریک در حشرات

این سم حشره کش به دو صورت بر روی بدن حشرات تاثیر می گذارد:

  • ورود به معده و مسموم کردن حشره که در نتیجه باعث اختلال و از بین رفتن متابولیسم آن می شود.
  • ساینده بودن پودر اسید بوریک باعث ساییدگی و از بین رفتن سطح خارجی بدن حشرات می شود. در نتیجه ضعیف شدن سطح خارجی پدیده دیهیدراسیون (خارج شدن آب) اتفاق افتاده و حشره از بین می رود.

یکی از بارزترین ویژگی های این سم به وجود آوردن اثر پروانه ای است. به این معنی که هنگامی که یک حشره به سم آلوده می شود، دوباره به لانه بازگشته و سایرین را نیز آلوده می کند.

نحوه اثر و عمل بر روی گیاهان

منحنی غلظت-پاسخ عنصر بور برای بسیاری از گیاهان احتمالا U شکل خواهد بود. به این صورت که در غلظت های بسیار کم و بسیار زیاد می تواند عوارض مختلفی داشته باشد. در حالیکه در غلظت های میانی این اثرات نامطلوب دیده نمی شود. گونه های گیاهی مختلف در غلظت ها یکسان پاسخ های متفاوتی دارند. مونو کوتیلدون ها (مانند ذرت و علف) به یک چهارم مقداری که دی کوتیلدون ها (گوجه، هویج، میخک، چغندر) نیازدارند به بور نیاز دارند.

تحرک بور در گیاه می تواند به توضیح الگوهای سمیت کمک نماید. بور در گیاهانی که قندهای ساده پلی ال (مانند سوربیتول و مانیتول) تولید می کنند، راحت تر جابه جا می شود. در گونه های تولید کننده پلی ال، بور همراه در حرکت است و در صورت رسیدن به بخش مریستم می تواند بر روی رشد اثربگذارد. در غیاب پلی ال ها بور عملا در گیاه ساکن می ماند. گیاهانی که پلی ال تولید می کنند، تحمل بیشتری در هنگام کمبود داشته و نسبت به غلظت های بالا از حساسیت بیشتری نیز برخوردار هستند. میزان بوری که توسط کشاورزان به زمین اعمال می شود بستگی به خود گیاه و شرایط خاک دارد و باید بر اساس بررسی و مطالعه دقیق صورت گیرد.

روش استفاده از سم اسید بوریک

این اسید را می توان به راحتی برای از بین بردن حشراتی مانند سوسک و مورچه در داخل خانه به کار برد. قبل از شروع به کار دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

  • برای پخش نمودن پودر و یا گرانول ها حتما از دستکش استفاده کنید
  • سم را در مسیرهایی قرار دهید که کودکان به هیچ وجه به آن دسترسی نداشته باشند.

برای بالا بردن اثر این سم حشرات می توان ترفندهایی را به کار برد. به عنوان مثال می توانید مقداری اسید بوریک را با عسل و یا شیره انگور مخلوط نموده و در مسیرهای تردد حشرات قرار دهید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این حشره کش عدم نیاز به تماس تمامی حشرات با آن است. به عنوان مثال اگر یک مورچه به مخلوطی که در مسیر او قرار داده اید علاقه مند شده و از آن بخورد، با بازگشت به لانه می تواند کل لانه را آلوده و نابود کند.

نکته: هیچگاه این حشره کش را بر روی سطوح حساسی مانند سطوح کار آشپزخانه استفاده نکنید و تمامی باقیمانده های موجود را پاک نمایید.

خرید عمده اسید بوریک با کیفیت و قیمت عالی از میتکران شیمی

خطرات اسید بوریک

چگونه ممکن است در معرض اسید بوریک قرار بگیریم؟

در هنگام استفاده از این سم ممکن است روی دست ریخته شود یا غبارات آن وارد چشم یا دستگاه تنفسی شود. در صورتی که به اینگونه موارد برخورد کردید، سریعا دست های خود را بشویید و تازمانیکه دستتان را نشسته اید با آن چیزی نخورید و سیگار نکشید. این ترکیب می تواند از طریق پوست نیز جذب شود و وارد گردش خون بشود.

علائم و نشانه های قرار گرفتن در معرض سم بوریک اسید

اسید بوریک در صورت خوردن یا تماس با پوست سمیت کمی دارد. با این حال، زمانیکه به شکل بوراکس است، می تواند برای چشم خورنده باشد و همچنین می تواند باعث تحریک پوست شود. افرادی که در معرض اسید بوریک بوده اند، حالت تهوع، استفراغ، معده درد و اسهال خواهند داشت. خوردن مقدار زیاد آن منجر به قرمز شدن پوست مانند بثورات پوستی و به دنبال آن از بین رفتن پوست می شود. افرادی که آن را تنفس می کردند دچار خشکی دهان، بینی و گلو می شوند. سرفه، گلودرد، تنگی نفس و خونریزی بینی نیز گزارش شده است. نوزادان نسبت به قرار گرفتن در معرض آفت کش ها حساس تر هستند. برخی از نوزادانی که مقادیر زیادی اسید بوریک مصرف می کردند دارای اثرات عصبی شده اند. این موارد شامل حالت های غیر طبیعی، تشنج، گیجی و کما است.

آیا اسید بوریک سرطان زا است؟

خیر، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) به این نتیجه رسید که اسید بوریک به احتمال زیاد برای انسان سرطان زا نیست. در برخی آزمایش ها موش ها به مدت دو سال از اسید بوریک و بوراکس تغذیه کردند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه اسید بوریک یا بوراکس باعث سرطان می شود یافت نشد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.