زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
دی متیل فرمامید | خرید دی ام اف (DMF)
 دی متیل فرمامید (دی ام اف) ترکیبی است که از جایگزینی گروه هیدروکسیل موجود در اسید فرمیک با دی متیل آمین تشکیل می شود و دارای فرمول شیمیایی HCON(CH3)2 است. این حلال، مایعی روشن و شفاف با نقطه جوش بالا و بویی همانند آمین ها است. دی ام اف به دلیل ویژگی های منحصر به

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

 دی متیل فرمامید (دی ام اف) ترکیبی است که از جایگزینی گروه هیدروکسیل موجود در اسید فرمیک با دی متیل آمین تشکیل می شود و دارای فرمول شیمیایی HCON(CH3)2 است. این حلال، مایعی روشن و شفاف با نقطه جوش بالا و بویی همانند آمین ها است. دی ام اف به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که در حلالیت دارد در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به شدت با اسید سولفوریک غلیظ و بخارات اسید نیتریک واکنش می دهد و حتی ممکن است که منجر به انفجار شود. در آب و اکثر ترکیببات آلی حل می شود و همین خاصیت باعث شده است که به صورت گسترده به عنوان حلال در واکنش های شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به شرح خصوصیات، روش تولید، موارد مصرف، کاربرد ها، خطرات و نحوه خرید DMF میپردازیم.

قیمت دی متیل فرمامید صنعتی

فروش دی ام اف (DMF)

این محصول به صورت پروفرمایی با تضمین کیفیت مطابق با آنالیز ارائه شده  از چین وارد شده و به فروش میرسد.

خواص فیزیکی و شیمیایی

DMF خالص بدون بو است، اما گرید صنعتی آن به دلیل دارا بودن ناخالصی های دی میتل آمین بویی آمین مانند دارد. این ماده در حضور بازهای قوی مانند سدیم هیدروکسید و یا اسیدهای قوی مانند اسید کلریدریک ناپایدار است (خصوصا در دماهای بالا) و به اسید فرمیک و دی متیل آمین تجزیه می گردد.

فرمول شیمیایی C3H7NO
جرم مولی 73.095 g·mol−1
شکل ظاهری مایع بی رنگ متمایل به زرد کمرنگ با بوی ماهی مانند
دانسیته 0.948 g/mL
نقطه ذوب −60.4 °C; −78 °F
نقطه جوش 153 °C; 300 to 313 °F
حلالیت در آب امتزاج پذیر
ساختارشیمیایی ساختارساختار

روش تولید

دو فرایند برای تولید DMF به روش تجاری وجود دارد.

یک فرآیند دو مرحله ای شامل کربونیلاسیون متانول به متیل فرمات و سپس واکنش فرمات با دی متیل آمین می شود که در معادله های واکنشی زیر می توان آن را مشاهده کرد:

CH3OH CO −→ HCOOCH3

HCOOCH3 (CH3)2 NH −→ HCON (CH3)2 CH3OH

کربونیلاسیون متانول در حضور یک کاتالیست بازی مانند سدیم متا اکسید انجام شده و سپس محصول با استفاده از تقطیر ایزوله می شود. در فرآیند پیوسته تجاری واکنش دی متیل فرمات و دی متیل آمین در فشار 350 کیلو پاسکال انجام شده و دما از 110 تا 120 درجه سانتی گراد افزایش پیدا می کند و در نهایت به درصد تبدیل 90 می رسد. سپس مخلوط واکنش به یک راکتور وارد می شود که در فشار 275 کیلو پاسکال کار می کند و متانول از سایر محصولات جانبی جدا می شوند. در نهایت ماده حاصل در برج تقطیر اتمسفری خالص سازی می شود.

این فرآیند با استفاده از کربونیلاسیون مستقیم dimethylamine در حضور یک کاتالیست بازی و یا یک فلز انجام می شود. این کربونسلاسیون معمولا در حضور متانول اتفاق می افتد که به حلالیت کاتالیست کمک می کند. کاتالیست بازی استفاده شده عموما سدیم متا اکسید است هرچند که ترکیبات بازی دیگری مانند پنتا اکسید و رزین های تبادلی آنیونی هم مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد دی متیل فرمامید

در گذشته عمده ترین مصرف کنندگان حلال DMF تولیدکنندگان مواد دارویی و الیاف های اکریلیک بودند. با ورود به دهه 90 میلادی دی متیل استامید جایگزین DMF در ریسندگی الیاف اکریلیک شد. هرچند که هنوز هم در بسیاری از مناطق جهان تقاضای بالایی برای این محصول در صنعت اکریلیک وجود دارد.

کاربرد دی متیل فرمامید در صنایع داروییکاربرد دی متیل فرمامید در صنایع دارویی

در حدود 25 درصد تقاضا برای خرید دی متیل فرمامید به صنایع داروسازی اختصاص دارد. در صنعت داروسازی این ماده در فرآیندهای مختلفی به عنوان حلال فرآیند، کریستالیزاسیون و تبلور مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کاربردهای مهم DMF استفاده به عنوان حلال در رسوب دادن پوشش های پلی اورتان بر روی چرم طبیعی و مصنوعی است. سایر پلیمرهایی که در این محصول حل می شوند عبارتند از پلی وینیل کلراید، کوپلیمر وینیل کلراید-وینیل استات و برخی از پلی آمیدها.در صنعت داروسازی از DMF به عنوان پارامتر حلالیت استثنایی به عنوان یک حلال واکنش و تبلور استفاده می شود. 4 کاربرد دیگر این ماده را در ویدیوی زیر ببینید :

چرا DMF یک حلال خوب است؟

این ترکیب یک مایع شفاف و بی رنگ با بوی آمونیاک یا ماهی مانند است و به عنوان یک حلال آپروتیک نیز شناخته می شود و دارای خاصیت دی الکتریکی بالایی است. . از این ماده به وفور در آزمایش های شیمی و مواردی که نیازمند یک حلال قدرتمند است استفاده می شود. حلالیت بالای پلی اکریلونیتریل در DMF، همراه با اختلاط پذیری خوب آن در آب، آن را به حلال ارجح برای تولید الیاف اکریلیک تبدیل می کند.

کاربرد قابل توجه دیگر استفاده از DMF به عنوان حلال، استفاده از آن برای پوشش های پایه پلی اورتان بر روی پارچه های چرمی و چرم مصنوعی است. پلیمرهایی مانند پلی وینیل کلراید، کوپلیمرهای وینیل کلرید- وینیل استات و برخی از پلی آمیدها به راحتی در آن حل می شوند. از این ماده همچنین در فرمولاسیون های مبتنی بر اپوکسی استفاده می شود.

خطرات دی متیل فرمامید 

msds دی متیل فرمامیدmsds دی متیل فرمامید

سمیت این ترکیب نسبتا کم است اما در زمان استفاده از آن در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی باید موارد ایمنی را رعایت کرد. برای اطلاعات بیشتر ر مورد ایمنی و خطرات این ماده باید MSDS محصول به دقت مطالعه شود.

حمل و نقل

DMF خالص برای فلزات ایجاد خوردگی نمی کند ، اما برای مس، قلع و تمامی آلیاژهای آنها می تواند ایجاد خطر کند. ترکیبات ایده آل برای حمل و نقل این محصول فولادهای غیرآلیاژی (کربنی)، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم هستند. آب بندها و دیگر مواد را می توان از پلی تترافلورواتیلن، پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن با جرم مولکولی بالا انتخاب کرد. از آنجایی که این ترکیب جاذب رطوبت است باید در حضور نیتروژن خشک نگهداری شود.

بازار جهانی فروش و خرید دی متیل فرمامید

ارزش بازار DMF در سال 2021 به 768.44 میلیون دلار رسید که پیش بینی می شود تا پایان سال 2030 این رقم به 1139.09 میلیون دلار برسد. در این صورت این بازار رشد با 13.44 درصد CAGR را در طول دوره ذکر شده ثبت خواهد کرد. رشد تقاضا برای کاربرد این محصول به عنوان حلال در صنایع مختلف، افزایش درخواست خرید دی متیل فرمامید در صنایع داروسازی  و همچنین تقاضای فزاینده برای محصولات مبتنی بر پلی اورتان خصوصا در صنایع خودروسازی را می توان از دلایل رشد این بازار دانست.

آمریکای شمالی، اروپا، آسیا به ترتیب بیشترین میزان مصرف این ماده را در جهان از آن خود نمودند.

سوالات متداول

دی ام اف از چه اجزایی ساخته شده است؟

این ماده را از واکنش دی متیل آمین با مونوکسید کربن در حضور یک کاتالیزور در دما و فشار پایین در یک راکتور تخصصی تهیه می کنند.

آیا باکتری ها در دی متیل فرمامید رشد می کنند؟

این ماده فعالیت بازدارندگی در بسیاری از گونه های باکتریایی را دارد، پس می توان رشد باکتری ها در آن را غیر ممکن دانست.

آیا DMF ماده ای سمی است؟

این ماده یک سم کبدی قوی است و می تواند باعث درد در ناحیه شکم، یبوست، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، ضعف، سرگیجه و مشکلات پوستی شود.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.