خواص اسید اسکوربیک برای بدن

خواص اسید اسکوربیک برای بدن

به طور کلی اسید اسکوربیک یا ویتامین C با نام تجاری E300 یک ویتامین محلول در آب است، به همین دلیل بدن نمی تواند آن را ذخیره کند. بدن این ماده را می تواند از طریق رژیم غذایی حاوی این ترکیب یا مکمل های دارویی دریافت کند. از جمله منابعی که حاوی این ترکیب هستند می توان به مرکبات، بروکلی و گوجه فرنگی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی خواص اسید اسکوربیک برای بدن می پردازیم.

این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند، در درمان مشکلات قسمت های مختلفی از بدن کاربرد دارد. این ماده به ساخت کلاژن که پروتئینی مهم برای پوست است و ساخت و ترمیم استخوان ها و دندان ها کمک می کند. همچنین جذب آهن از منابع مختلف را امکان پذیر می کند. شاید کمبود ویتامین سی موضوع نادری به حساب بیاید؛ اما مدارک بسیاری وجود دارد که مردم زیادی دارای سطوح پایینی از این ویتامین هستند. استعمال سیگار یکی از دلایل کاهش ویتامین ث در بدن است، به همین دلیل افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به کمبود این ویتامین هستند.

اسید اسکوربیک را از کجا تهیه کنیم؟

خواص اسید اسکوربیک برای بدن:

این ماده به عنوان آنتی اکسیدان قدرتمند، خواص بسیاری برای بدن از درمان مشکلات پوستی تا جلوگیری از بیماری های قلبی و فشار خون بالا و غیره دارد. در ادامه خواص و فواید ویتامین C برای بدن را بررسی می کنیم.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی:

یکی از رایج ترین علل مرگ در جهان بیماری و حمله قلبی است. فاکتورهای زیادی هستند که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شوند که شامل:

  • فشار خون بالا
  • کاهش سطح کلسترول خوب HDL
  • افزایش تری گلیسیرید یا LDL (کلسترول بد)

است. ویتامین C به کاهش خطر ابتلا به این فاکتورها کمک می کند که در نهایت باعث کاهش بیماری قلبی می شود. به همین دلیل کسانی که دارای سطوح کمی از این ماده هستند، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته و بیماری شریان محیطی هستند. بهترین راه برای دریافت مقدار کافی ویتامین ث، جذب از طریق رژیم غذایی مغذی است.

تاثیر اسید اسکوربیک در حمله قلبیتاثیر اسید اسکوربیک در حمله قلبی

بر طبق آزمایشاتی که در طی 10 سال روی 293172 نفر انجام شد، مشخص شد کسانی که روزانه 700 میلی گرم ویتامین C دریافت می کردند، 25% کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی نسبت به کسانی که هیچ مصرفی نداشتند، قرار داشتند.

مدیریت فشار خون بالا از خواص اسید اسکوربیک برای بدن:

تقریبا یک سوم از بزرگسالان آمریکایی درگیر مشکل فشار خون بالا هستند. فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد ویتامین C به کاهش فشار خون کمک می کند. نتایج حاصله از مطالعات حیوانی نشان می دهد که آسکوربیک اسید می تواند رگ های خونی که خون را به سمت قلب می برند، التیام بخشد.

کسانی که غذاهای حاوی این آنتی اکسیدان را مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در مقایسه با افرادی که کمتر از این ماده استفاده می کنند، هستند. مصرف این ویتامین در حفظ سلامت عمومی بدن بسیار موثر است، به همین دلیل برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا و درمان مشکلات دیگر، مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی این ماده توصیه می شود.

سرماخوردگی:

بر خلاف باور رایجی که در خصوص درمان سرماخوردگی با ویتامین C وجود دارد، باید گفت که این ماده سرماخوردگی را درمان نمی کند؛ بلکه شدت و مدت زمان آن را کاهش می دهند. البته می توان با مصرف این ویتامین، سیستم ایمنی بدن را تقویت و از بروز سرماخوردگی پیشگیری کرد.

سرطان:

بر طبق مطالعات، مصرف غذاهای حاوی ویتامین C و غنی از این آنتی اکسیدان در کاهش نرخ ابتلا به سرطان پوست و شاید سرطان سینه موثر است. غذاها و میوه ها علاوه بر این ویتامین حاوی مواد مغذی و آنتی اکسیدان های بسیار مفیدی برای بدن هستند که از بدن در برابر سرطان محافظت می کنند. البته توجه داشته باشید هیچ مدرکی مبنی بر درمان سرطان با دوزهای بالا ویتامین C وجود ندارد.

آرتروز:

این ماده برای بدن برای ساخت کلاژن به شدت ضروری است، کلاژن یک پروتئین مهم و اساسی و یک بخش نرمال از غضروف است. در طی آرتروز، غضروف ها آسیب می بینند و فشار زیادی بر استخوان ها اعمال می شود. رادیکال های آزاد می توانند به سلول ها و حتی DNA آسیب وارد کنند. به همین دلیل یکی از راه های جلوگیری از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد، مصرف آنتی اکسیدان ها مانند آسکوربیک اسید است.

کمک به محافظت در برابر کمبود آهن:

آهن یک ماده ی مغذی مهم در بدن برای کاربردهای متنوع است. این ماده برای ساخت گلبول های قرمز و حمل اکسیژن بسیار مهم است. کمبود آهن در بدن باعث ابتلا به کم خونی می شود. به همین دلیل این ویتامین به جذب آهن در بدن کمک و جذب آن را ساده تر می کند. به ویژه برای کسانی که در رژیم غذایی، گوشت زیادی مصرف می کنند. گوشت یکی از منابع غنی آهن است. تقریبا 100 میلی گرم ویتامین C به جذب 67% آهن کمک می کند.

تقویت سیستم ایمنی از خواص اسید اسکوربیک برای بدن:

یکی از دلایلی که افراد ویتامین ث را مصرف می کنند، تقویت سیستم ایمنی بدن است. ویتامین C به تولید گلبول های سفید کمک می کند. این گلبول های سفید از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کنند. همچنین این اسید از گلبول های سفید در برابر عوامل آسیب زا مانند رادیکال های آزاد محافظت می کند.

اسید اسکوربیک برای پوست:

ویتامین C دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به سنتز کلاژن و سلامت سلول های پوستی کمک می کند. در یک پوست سالم مقادیر بالایی از این ماده وجود دارد. حضور این ماده به ساخت کلاژن که پروتئینی ضروری برای پوست است، کمک می کند. با افزایش سن، ساخت کلاژن با محدودیت هایی مواجه می شود، به همین دلیل از آسکوربیک اسید برای ساخت کلاژن بهره می برند. از طرفی این محصول می تواند پوست را روشن و لک ها را از بین ببرد، به همین دلیل در درمان کک و مک و آکنه استفاده می شود.

کاربرد اسید اسکوربیک برای پوست

همچنین اشعه های خورشید باعث آسیب به سلول های پوستی توسط رادیکال های آزاد می شود، ویتامین سی از پوست در برابر این رادیکال های آزاد حفاظت می کند.

سایر کاربردها و خواص اسید اسکوربیک برای بدن:

سایر کاربردهای ویتامین C برای بدن شامل:

  • کاهش زمان بهبود زخم ها
  • کمک به سلامت چشم ها
  • حفاظت از حافظه در اثر افزایش سن
  • کاهش سطح اسید اوریک و کمک به محافظت در برابر حملات نقرس
  • کاهش خطر ابتلا با آسم
  • کمک به محافظت از سلول ها و سالم نگهداشتن آنها

و کمک به ساخت پوست سالم، رگ های خونی، استخوان ها و غضروف ها است.

اشکال در دسترس اسید اسکوربیک:

منابع طبیعی ویتامین C شامل مرکبات مانند پرتقال و آب پرتقال، فلفل، توت فرنگی، بروکلی، سیب زمینی، هندوانه، گریپ فروت، بروکلی، انبه، گوجه فرنگی، کلم، مرکبات و غیره است. به غیر از منابع طبیعی می توانید این محصول را به شکل مصنوعی که آسکوربیک اسید نامیده می شود، پیدا کنید. برای مثال در اشکال مختلف قرص، کپسول، پودری و مایع می توان آن را یافت و رنج دوز ویتامین سی در این محصولات 25-1000 میلی گرم در روز است.

آیا قرص جوشان ویتامین C در چاقی موثر است؟

به طور کلی ویتامین ها می توانند باعث کاهش متابولیسم بدن شوند، به همین دلیل می توان گفت ویتامین ث می تواند باعث افزایش وزن شود. این ماده یک ویتامین ضروری برای بدن است که از بدن محافظت و به افزایش وزن بدن کمک می کند.

قرص اسید اسکوربیکقرص اسید اسکوربیک

به همین دلیل اگر به دنبال چاقی و افزایش وزن از طریق کاهش متابولیسم بدن هستند، ویتامین سی می تواند به شما کمک کند.

قرص اسید اسکوربیک برای چیست؟

قرص یا کپسول این ماده در درمان یا جلوگیری از کاهش سطح ویتامین سی در بدن موثر است. این ماده سیستم ایمنی را تقویت و به سلامت رگ های خونی و استخوان ها کمک می کند.

دوز و روش های دریافت ویتامین C:

بهترین راه برای دریافت ویتامین ث، 2 الی 3 بار در روز همراه با غذا، بسته به دوز دریافتی است. برخی تحقیقات برای بزرگسالان 250 الی 500 میلی گرم در روز را برای هر منظوری توصیه می کنند. البته برای کودکان مصرف بیش از 1000 میلی گرم در روز نیازمند مشورت با پزشک است. در جدول های زیر دوز پیشنهادی در کودکان و بزرگسالان بر حسب سن را مشاهده می نمایید.

کودکان:

سن دوز مصرفی
از بدو تولد تا 6 ماهگی 40 میلی گرم
6-12 ماهگی 50 میلی گرم
1-3 سال 15 میلی گرم
4-8 سالگی 25 میلی گرم
9-13 سالگی 45 میلی گرم
دختران 14 الی 18 سال 65 میلی گرم
پسران 14-18 سال: 75 میلی گرم

بزرگسالان:

سن دوز مصرفی
مردان بالای 18 سال 90 میلی گرم
زنان بالای 18 سال 75 میلی گرم
زنان باردار 14 الی 18 80 میلی گرم
زنان باردار بالای 18 85 میلی گرم
زنان شیرده 14 تا 18 115 میلی گرم
زنان شیرده بالای 18 سال 120 میلی گرم

افراد سیگاری با کمبود ویتامین سی روبه رو هستند به همین دلیل نیازمند دریافت 35 میلی گرم بیشتر از دوزهای گفته شده، در روز هستند. به طور کلی دوز مصرفی برای درمان یا محافظت از بیماری ها برابر با 500 الی 1000 میلی گرم در روز است.

مضرات مصرف زیاد آسکوربیک اسید:

مصرف مقدار زیاد ویتامین C باعث درد معده، اسهال و نفخ شکم می شود.

فواید اسید اسکوربیک:

از فواید این ماده می توان به کمک به حفاظت از سلول ها، ساخت رگ های خونی و عضروف و استخوان ها و کاهش زمان التیام زخم اشاره کرد.

جمع بندی:

آسکوربیک اسید یا ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. همچنین می تواند از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کند. منابع مختلفی از جمله مرکبات، سبزیجات و غیره حاوی این ماده هستند.