زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
حفره خشک دندان چیست؟ + علائم و نشانه ‌های ایجاد حفره‌ خشک دندان
گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان، درست در زمانی که فکر می کنید از کشیدن دندان رهایی یافته اید، درد و ناراحتی به صورت ناگهانی برای شما ایجاد می شود. این عارضه ناگهانی و دردناک، ممکن است حفره خشک دندان (Dry Socket) باشد. بعد از کشیدن دندان، احتمال دارد لخته خونی که به صورت تازه

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان، درست در زمانی که فکر می کنید از کشیدن دندان رهایی یافته اید، درد و ناراحتی به صورت ناگهانی برای شما ایجاد می شود. این عارضه ناگهانی و دردناک، ممکن است حفره خشک دندان (Dry Socket) باشد. بعد از کشیدن دندان، احتمال دارد لخته خونی که به صورت تازه ایجاد شده است، جذب بدن شده و یا جا به جا شود. در این صورت به دلیل احتمال آسیب به اعصاب و استخوان، درد و ناراحتی شدیدی در قسمت دندان کشیده شده، برای بیمار به وجود می آید. در ادامه مقاله به صورت کامل شما را با حفره خشک دندان، آشنا خواهیم کرد.

حفره خشک دندان چیست؟

حفره خشک دندان در اکثر اوقات درست بعد از کشیدن دندان عقل در بزرگسالان به خصوص دندان عقل به وجود می آید عموما این مسئله در فک پایین به وجود می آید و بسیار دردناک و ناراحت کننده است.  اسم دیگر حفره خشک دندان ، درای ساکت است.

حفره خشک دندان

این حفره در اثر عدم محافظت از دندان تازه کشیده شده به وجود می آید . پس از کشیده شدن دندان در محل حفره لخته خونی  تشکیل می شود که علاوه بر محافظت از استخوان و اعصاب، روند بهبودی را آغاز می کند. اگز این لخته خون جابه جا و یا جذب شود باعث می شود استخوان و اعصاب در معرض خطر قرار گیرند.در صورتی که حفره به وجود آمده با مواد غذایی پر شود باعث التهاب می شود و درد بیشتری دارد. در صورتی که این مشکلات را تجربه کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید. درای ساکت شایع ترین عارضه کشیدن دندان به خصوص دندان عقل می باشد.

چه افرادی به عارضه حفره خشک دندان مبتلا می شوند؟

توجه داشته باشید که تمام افرادی که دندان خود را می کشند به حفره خشک دندان مبتلا نمی شوند، اما احتمال بروز آن برای برخی از افراد بیشتر است که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. افرادی که بعد از کشیدن دندان سیگار می کشند.
 2. خانم هایی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند.
 3. افرادی که پس از کشیدن دندان خود، بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند.
 4. برخی از افراد که بعد از کشیدن دندان برای مصرف نوشیدنی از نی استفاده می کنند.
 5. بعضی از افراد که در اطراف محل دندان کشیده شده، دارای عفونت و بیماری های دهانی می باشند.

علل ایجاد حفره خشک دندان چیست؟

در زیر به بررسی برخی از مواردی که سبب ایجاد حفره خشک دندان می شوند، می پردازیم:

عوامل باکتریایی

وجود عفونت و برخی بیماری ها مانند بیماری پریودنتال قبل از کشیدن دندان، می تواند از ایجاد لخته خون جلوگیری نمایند. همچنین برخی از باکتری های دهانی مانع از تجزیه لخته خون می گردند

عوامل مکانیکی

منظور از موارد مکانیکی برخی از اقداماتی است که بیمار به اشتباه انجام می دهد. استفاده از نی و یا سیگار کشیدن، می توانند لخته خون ایجاد شده را از بین ببرند.

حفره خشک دندان

عوامل فیزیولوژیک

برخی از موارد مانند ناکافی بودن ذخیره خون، هورمون ها و استخوان فک متراکم می توانند تشکیل لخته خون را تحت تاثیر قرار دهند.

عوامل شیمیایی

نیکوتین موجود در سیگار، لخته خون به وجود آمده را از بین می برد.

چه عواملی در افزایش بروز عارضه‌ حفره‌ خشک دندان مؤثرند؟

عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به حفره‌ خشک دندان را افزایش دهند عبارتند از:

 1. کشیدن سیگار و مصرف دخانیات
  مواد شیمیایی موجود در سیگار یا اشکال دیگر تنباکو مانند پیپ، ممکن است روند بهبودی را کندتر کند و منجر به آلودگی محل زخم شود. درواقع عمل مکیدن سیگار ممکن است از نظر فیزیکی، لخته‌ خون را از بین برده و یا جابه‌جا کند.
 2. مصرف قرص‌های ضد بارداری
  میزان زیاد استروژن در داروهای ضد بارداری ممکن است روند بهبودی طبیعی را مختل کرده و خطر بروز حفره خشک دندان را افزایش دهد.
 3. مراقبت نادرست در منزل
  عدم رعایت دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت از دندان کشیده شده در منزل و بهداشت ضعیف دهان و دندان ممکن است خطر ایجاد حفره‌ خشک دندان را افزایش دهد.
 4. سابقه‌ ابتلا به حفره‌ خشک دندان در گذشته
  اگر در گذشته دچار این عارضه‌ شده‌اید، احتمال دارد بعد از کشیدن هر دندان دیگری نیز دچار این عارضه شوید.
 5. عفونت دندان یا لثه
  وجود عفونت‌های فعلی یا قبلی در اطراف دندان کشیده شده، خطر بروز حفره خشک دندان را افزایش می‌دهد.

 بروز حفره‌ خشک دندان، چه عوارضی در پی دارد؟

ایجاد حفره‌ خشک دندان، دردناک است اما به ندرت منجر به عفونت یا عوارض جدی می‌شود. با این حال، عوارض احتمالی آن عبارتند از:

 • تأخیر در بهبودی
 • عفونت در حفره
 • پیشرفت عارضه
 • ایجاد عفونت مزمن استخوان یا همان استئومیلیت

برای پیشگیری از ایجاد حفره‌ خشک دندان چه باید کرد؟

برای اطمینان از بهبود عمل دندان و جلوگیری از بروز عارضه‌ حفره خشک دندان، دندانپزشک یا جراح متخصص دهان شما اقدامات زیادی را می‌تواند انجام دهد.  این اقدامات، ممکن است شامل مصرف یک و یا چند مورد از داروهایی باشد که به جلوگیری از ایجاد این عارضه، کمک کند. داروهایی همچون:

 1. استفاده از دهان‌شویه‌های ضد باکتری یا ژل‌ها، بلافاصله قبل و بعد از عمل.
 2. خوردن آنتی بیوتیک‌های خوراکی، بویژه اگر سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد.
 3. استفاده از محلول ضدعفونی کننده، بر روی زخم.
 4. مراجعه به دندانپزشک یا جراح متخصص دهان با تجربه.
 5. عدم مصرف دخانیات

توجه داشته باشید؛ درصورتیکه شما دخانیات استعمال می‌کنید، سعی کنید قبل ازکشیدن دندان سیگار نکشید. زیرا سیگار کشیدن و استفاده از سایر محصولات تنباکو، خطر ابتلا به عارضه‌ حفره‌ خشک دندان را افزایش می‌دهد.

حفره خشک دندان

البته در این مورد می‌توانید با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید تا برنامه‌ای به شما بدهد و به شما در ترک دائمی استعمال دخانیات، کمک کند.همچنین لازم است تا در رابطه با مصرف هرگونه داروهای بدون نسخه و یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، با دندانپزشک یا جراح متخصص دهان خود صحبت کنید؛ زیرا ممکن است مصرف آن‌ها در ایجاد لخته شدن خون، تداخل داشته باشد.

روش های درمان حفره خشک دندان چیست؟

گاهی اوقات برای درمان این عارضه به چندین جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز می باشد. برای درمان حفره خشک دندان، دندانپزشک می تواند راهکار هایی را ارائه دهد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

پاکسازی حفره

در این روش، دندانپزشک برای پاکسازی حفره از محلول آب نمک و یا مایعات دیگر استفاده می کند تا باقی مانده غذا و هر عاملی که در محل زخم ایجاد عفونت می کند را بردارد.

پانسمان حفره خشک

دندانپزشک برای کاهش درد سریع، محل حفره را به کمک پانسمان های دارویی می بندد. تعویض این پانسمان با توجه به شدت علائم، از یک تا چند بار انجام می شود.

دارو درمانی

برای بهبودی کامل، کنترل درد حفره خشک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر علائم عفونت مانند تب و لرز، ورم و قرمزی در محل کشیدن دندان، بی قراری و کسالت عمومی وجود داشت، دندانپزشک برای بیمار، آنتی بیوتیک نیز تجویز می کند.پس از اینکه اقدامات بالا توسط دندانپزشک در مطب انجام شد، بیمار باید تا چند روز دستورالعمل های دندانپزشک را در منزل انجام دهد. بیمار باید دارو های تجویز شده را در زمان تعیین شده مصرف نماید و محل زخم را با آب نمک و دهانشویه های مخصوص شستشو دهد.

سوالات متداول

چند روز بعد از کشیدن دندان، احتمال بروز حفره خشک دندانی وجود دارد؟

به طور معمول در صورت بروز حفره خشک دندان، حدود ۳ تا ۵ روز بعد از کشیدن دندان، درد شدیدی از قسمت دندان کشیده شده شروع می شود و تا حدود ۷۲ ساعت ادامه می یابد. اگر این درد با دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک آرام نشد، حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. معمولا این عارضه چندان شایع نیست و درصد کمی از افراد بعد از کشیدن دندان به آن مبتلا می شوند. در حالتی که بیمار در روز های ابتدایی، علائم خاصی را مشاهده نکرد، بعید است که دچار حفره خشک دندان شود.

آیا حفره خشک خطرناک است؟

معمولا بعد از کشیدن دندان احتمال بروز عارضه ای به نام حفره خشک دندانی وجود دارد که تشکیل آن همراه با درد و ناراحتی زیادی برای بیمار است. به مرور زمان این عارضه روند درمان را کاهش داده و می تواند منجر به بروز عفونت های جدی تر دندان و لثه شود. بنابراین در صورتی که افراد دچار این عارضه شدند، باید سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام نمایند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.