زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
جوهر نمک و کاربردهای آن
اساسا هیدروکلریک اسید، اسید موریاتیک یا جوهر نمک با فرمول HCl، یک اسید معدنی بسیار قوی و خورنده است. این ماده به صورت مایع غلیظ با بوی تند و بسیار تحریک کننده وجود دارد و توسط جابر ابن حیان کشف شده است. شکل طبیعی این اسید، همان اسید معده است که به هضم غذاها کمک

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اساسا هیدروکلریک اسید، اسید موریاتیک یا جوهر نمک با فرمول HCl، یک اسید معدنی بسیار قوی و خورنده است. این ماده به صورت مایع غلیظ با بوی تند و بسیار تحریک کننده وجود دارد و توسط جابر ابن حیان کشف شده است. شکل طبیعی این اسید، همان اسید معده است که به هضم غذاها کمک می کند. اما شکل مصنوعی این ماده نیز در صنایع برای کاربردهای مختلف وجود دارد. در صنعت این ترکیب را از حل کردن گاز هیدروژن کلرید در آب می سازند. این ماده در صنایع مختلفی مانند غذایی، عکاسی، نساجی و پلاستیکی کاربرد دارد. در ادامه انواع کاربردهای این ماده را بررسی خواهیم کرد.

کاربردهای جوهر نمک:

این ترکیب معدنی را در مقیاس بزرگ و کوچک برای کاربردهای مختلفی می سازند. برخی از این مصارف شامل تولید کلریدها برای پالایش سنگ معدن، تمیز کردن محصولات فلزی، آبکاری فلزات، حذف رسوبات، معرف آزمایشگاهی، به عنوان کاتالیزور و حلال در سنتز آلی است.

کاربردهای جوهر نمککاربردهای جوهر نمک

همچنین از این ماده در تولید رنگ، کود شیمیایی، منعقد کننده، پردازش فولاد برای ساختمان سازی و جلوگیری از رشد لجن در انبار کاغذ استفاده می کنند. البته از جوهر نمک در پاک کننده های خانگی، نگهداری استخر و تولید مواد غذایی نیز بهره می برند.

  • در مقیاس بزرگ:

با انقلاب صنعتی این ماده در صنایع شیمیایی به عنوان یک معرف شیمیایی در تولید وینیل کلرید برای پلاستیک pvc ,MDI,TDI برای پلی یورتان استفاده شد.

  • در مقیاس کوچک:

نظافت خانگی، تولید ژلاتین، افزودنی های غذایی، رسوب زدایی و فناوری چرم.

در ادامه برخی از این کاربردها را بررسی خواهیم کرد.

تولید فولاد:

این ماده زنگ زدگی و سایر ناخالصی های کربن را حذف می کند و فولاد را برای کاربرد نهایی پروژه آماده می کند. این فولاد در ساختمان سازی، بدنه خودرو و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات پاک کننده خانگی:

جوهر نمک خاصیت خوردگی بالایی دارد و به همین دلیل می تواند لکه های سخت را پاک کند. از این ماده در تمیز کننده های خانگی مثل تمیز کننده کاسه توالت، کاشی حمام و غیره بهره می برند.

استخر:

سطح کلر در آب استخرها به pH آب بستگی دارد که با استفاده از جوهر نمک آن را بهینه و pH آب را تنظیم می کنند.

تنظیم pH آب استخرهاتنظیم pH آب استخرها

در واقع از این ماده برای تصفیه آب استخرها و تنظیم pH آن استفاده می کنند.

صنایع غذایی:

از هیدروکلریک اسید در فراوری شربت ذرت مورد استفاده در سس های کچاپ، کلوچه ها، غلات و نوشابه ها استفاده می کنند. همچنین از این ماده برای ایجاد خاصیت اسیدی به منظور بهبود طعم و کاهش فساد در سس ها، آب سبزیجات و محصولات کنسروی بهره می برند. البته نگرانی هایی در مورد ایمنی این ماده درصنایع غذایی وجود دارد. جوهر نمک در مواد غذایی که در زمان هضم یا جذب، خنثی یا به بافر تبدیل می شود؛ ماده ای ایمن به حساب می آید.

تولید کلرید کلسیم:

از واکنش جوهر نمک با سنگ آهک، نمک کلرید کلسیم تولید می شود. کلسیم کلرید، نمک مورد استفاده در یخ زدایی جاده هاست. همچنین در صنایع غذایی از این ماده به عنوان عامل تثبیت کننده و سفت کننده در محصولات پخته شده و به عنوان یک ضد میکروب استفاده می کنند.

شرایط نگهداری:

این اسید را به دلیل خاصیت خورندگی بالایی که دارد در ظروف فلزی نگهداری نمی کنند و ظروف پلاستیکی معمولا برای ذخیره سازی این ماده مناسب هستند.

نکات ایمنی:

از آنجایی که جوهر نمک، اسیدی قوی به حساب می آید رعایت نکات ایمنی در هنگام کار بسیار ضروری و مهم است.

  • هنگام کار با آن از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده کنید.
  • استنشاق این ماده باعث تحریک چشم، بینی و دستگاه تنفسی می شود. سرفه، گرفتگی صدا و درد در قفسه سینه از دیگر عوارض جانبی استنشاق آن محسوب می شود.
  • بلع این ماده باعث خوردگی مری، معده و غشاهای مخاطی می شود. البته تهوع، اسهال و استفراغ هم در برخی موارد گزارش شده است.
  • تماس این ماده با پوست سوختگی شدید و زخم ایجاد می کند. در صورت تماس با پوست، لباس های آلوده را تعویض کنید و آن ناحیه را با آب فراوان بشویید.
  • تماس هیدروکلریک اسید با چشم باعث آسیب جدی و حتی نابینایی می شود.
  • در خصوص کارگرانی که برای مدت زمان طولانی با این ماده در ارتباط بودند، آسیب به دندان ها گزارش شده است.

دانستن نکات ایمنی و خطرات ناشی از کار با مواد شیمیایی، پیش از کار با هر ماده ی شیمیایی لازم و ضروری است.

جمع بندی:

جوهر نمک یا همان هیدروکلریک اسید، اسید قوی است که بسیار خورنده و خطرناک است. شکل طبیعی این ماده همان اسید معده است و شکل مصنوعی آن را در صنعت برای کاربردهای مختلف می سازند. این ماده در مقیاس کوچک به عنوان پاک کننده خانگی، تنظیم pH آب استخر و تولید کلرید کلسیم تولید می شود.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.