زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟ لمینت دندان و ارتودنسی دو راهکار برای اصلاح طرح لبخند هستند که برای درمان ناهنجاری‌های دندان بسته به شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک انتخاب می‌شوند. لبخند زیبا و داشتن دندان‌های مرتب و سفید باعث تقویت اعتمادبه‌نفس می‌شود. از این رو لمینت دندان و ارتودنسی از روش‌های محبوب برای درمان و

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟ لمینت دندان و ارتودنسی دو راهکار برای اصلاح طرح لبخند هستند که برای درمان ناهنجاری‌های دندان بسته به شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک انتخاب می‌شوند. لبخند زیبا و داشتن دندان‌های مرتب و سفید باعث تقویت اعتمادبه‌نفس می‌شود. از این رو لمینت دندان و ارتودنسی از روش‌های محبوب برای درمان و زیبایی و برطرف‌کردن عیوب دندانی هستند. اما باید بگوییم که این دو روش تفاوت‌هایی باهم دارند که بهتر است قبل از انجام این کار ابتدا با تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی بیشتر آشنا شوید. پس تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

تفاوت لمینت و ارتودنسی چیست؟

هردو تکنیک مزبور جزء خدمات دندانپزشکی در حوزه زیبایی و درمانی هستند. برای اصلاح طرح لبخند تجویز می‌شوند اما فرق لمینت و ارتودنسی در موارد زیر است:

لمینت دندان ارتودنسی
درمان شکستگی، فرسودگی دندان‌ها و پوشاندن دندان‌های زرد و تیره برطرف‌کردن ناهنجاری‌های دندانی و دهانی و سلامت دهانی
هزینه بالاتر
هر دندان یک هزینه جداگانه دارد.
بسته به تعداد دندان‌هایی که لمینت می‌شود قیمت فرق می‌کند.
هزینه کمتر: هزینه کلی که بسته به نظر دندانپزشک برای طول دوره درمان تعیین می‌شود.
آسیب‌پذیری بالاتر دندان‌ها به‌خاطر نیاز به تراشیدن دندان ایمنی بالا و آسیب‌پذیری پایین دندان‌ها
تاثیری روی دندان و مینای دندان ندارد.
درمان سریع‌تر در مدت زمان کوتاه‌تر با مراقبت کمتر مدت‌زمان طولانی‌تر و نیاز به مراقبت بیشتر
ماندگاری کمتر (حداکثر ۱۰ سال) ماندگاری بیشتر (دائمی)
تفاوت لمینت و ارتودنسی

لمینت چیست؟

لمینت دندان انواع مختلفی دارد. متداول‌ترین آن لمینت سرامیکی است که روکش سرامیکی دارد. برای رفع نواقص ظاهری دندان مثل اصلاح کوتاه یا بلندی دندان، رنگ یا شکستگی دندان‌ها استفاده می‌شود. گاهی هم در موارد نادری می‌توان از این روش برای اصلاح کجی و برطرف‌کردن فواصل دندان‌ها استفاده کرد. دندانپزشک بعد از معاینه فک و دندان، قسمتی از دندان را می‌تراشد و روکش لمینتی را روی دندان قرار می‌دهد.

ارتودنستی چیست؟

دندان‌های نامنظم علاوه بر ظاهر نازیبا باعث اختلال در جویدن می‌شوند و مشکلات گوارشی به‌وجود می‌آورند. ارتودنسی دندان برای برطرف کردن بی‌نظمی‌های حاد دندانی به‌کار می‌رود که آسیبی به مینای دندان نمی‌رساند و صرفا با کمک سیم یا براکت‌ها دندان‌ها را جابجا کرده تا نظم درست بگیرند. این تکنیک علاوه بر زیبایی دندان‌ها برای اصلاح طرح لبخند و رفع ناهنجاری‌های فک هم قابل‌استفاده است.

فرق لمینت و ارتودنسی

لمینت دندان و ارتودنسی دو روش درمانی و زیبایی برای حل مشکلات دندان و اصلاح طرح لبخند هستند که تفاوت‌هایی باهم دارند. از جمله مواردی که باعث فرق لمینت و ارتودنسی می‌شوند، در ادامه توضیح داده شده است.

۱. تعریف اولیه

نخستین فرق لمینت و ارتودنسی در تعریف اولیه این دو روش است. ارتودنسی دندان روش درمانی و زیبایی محسوب می‌شود اما لمینت دندان بیشتر جنبه زیبایی دارد که شکل و ماهیت دندان‌ها را تغییر می‌دهد. به‌عبارتی، طبیعت دندان در ارتودنسی دست نخورده باقی می‌ماند و ریسک کمتری دارد.

۲. میزان آسیب پذیری

در ادامه بررسی تفاوت لمینت و ارتودنسی باید بگوییم که میزان آسیب‌پذیری دندان‌ها در روش ارتودنسی کمتر یا تقریبا صفر است چرا که کاری با دندان و مینای دندان نداریم اما برای قراردادن لمینت‌ها باید دندان‌ها تراشیده شوند که آسیب‌پذیری دندان را بالاتر می‌برد. لیمنت دندان با پوسیدگی دندان مرتبط است. همچنین تغییر رنگ لمینت دندان مشکل دیگری است که در برخی موارد دیده می‌شود.

۳. هزینه ها

قیمت تفاوت دیگری است که این دو روش با هم دارند. هزینه های دندانپزشکی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما هزینه ارتودنسی یک هزینه کلی است که بسته به مدت‌زمان درمان توسط دندانپزشک مشخص می‌شود. درحالی‌که قیمت لمینت هر دندان جداگانه و بسته به تعداد دندان‌ها جداگانه محاسبه می‌شود و معمولا روش گران‌تری است.

۴. هدف

ارتودنسی بیشتر برای رفع ناهنجاری‌های دندانی زیاد، فواصل بین دندانی، یا دندان‌هایی که بسیار کج و نامنظم هستند تجویز می‌شود. اما اگر میزان نامنظمی یا کجی دندان‌ها کمتر باشد، یا به‌خاطر مصرف بیش‌ازحد سیگار یا چای دندان‌ها زرد یا تیره شده باشند، یا دندانی شکسته باشد، بهترین گزینه لمینت دندان است.

متن انگلیسی:
The teeth can become prone to damage and affect the person’s smile. Tooth decay and infections can also lead to tooth loss.
ترجمه متن:
دندان‌ها می‌توانند مستعد آسیب شوند و بر لبخند فرد تأثیر بگذارند. پوسیدگی و عفونت دندان نیز می‌تواند منجر به ازدست‌دادن دندان شود.
dentistrywalnutcreek

ارتودنسی یا لمینت؟ کدام روش برای دندان منظم بهتر است؟

از بهترین دندانپزشک مشاوره بگیر!

 

۵. طول دوره درمان

فرق دیگر این دو تکنیک در طول دوره درمان است. لمینت روشی زودبازده است که در کمترین زمان نتیجه را به چشم می‌بینید اما ارتودنسی پروسه بلندمدتی است تا مشکلات دندان درست شوند. به‌علاوه اینکه مراقبت از لمینت‌ها زیاد پیچیده و سخت نیست.

۶. ماندگاری

آخرین فرق در ماندگاری لمینت دندان و ارتودنسی است. ماندگاری ارتودنسی بیشتر است؛ چرا که دندان‌ها کم‌کم به جای اصلی خود برمی‌گردند و می‌توان ابزار را برداشت. به‌عبارتی، ماندگاری این روش مادام‌العمر است اما لمینت‌ها حساس‌ترند و مراقبت بیشتری می‌طلبند. مراقبت نادرست عمر آن‌ها را کم می‌کند. دلایل افتادن لمینت دندان معمولا بیماری‌های دندان و لثه و رعایت نکردن بهداشت است. حداکثر عمر مفید لمینت دندان ۱۵سال است.

متن انگلیسی:
Veneers provide a long-term solution to any aesthetic issues on your teeth, and they can last up to 15 years when well cared for.
ترجمه متن:
روکش‌های لمینت راه‌حلی نسبتا طولانی‌مدت برای هرگونه مشکل زیبایی روی دندان‌های شما ارائه می‌کنند و در صورت مراقبت خوب می‌توانند تا ۱۵ سال دوام بیاورند.
trophysmilestudio

چه کسانی باید از ارتودنسی استفاده کنند؟

به‌طورکلی تمام افرادی که دچار ناهنجاری فک و دندان هستند باید از ارتودنسی استفاده کنند:

 • افرادی که ترتیب و ظاهر دندان برایشان مهم است.
 • افرادی که از ناهنجاری فک و صورت رنج می‌برند.
 • افرادی که به‌خاطر مشکلات دندانی نمی‌توانند درست صحبت کنند.
 • افرادی که مشکل جویدن دارند.
 • افرادی که از درد فک رنج می‌برند.
 • افرادی که به بهداشت دهان و دندان اهمیت می‌دهند.

برای از بین بردن فاصله بین دندون‌ها باید چکار کرد؟

چه کسانی باید از لمینت استفاده کنند؟

در ادامه بررسی تفاوت لمینت و ارتودنسی باید بگوییم که اگر دندان‌هایتان سالم هستند بهتر است سراغ لمینت نروید. زیرا عوارض لمینت دندان برای برخی افراد زیاد است. اما افرادی که شرایط زیر را داشته باشند باید از لمینت استفاده کنند. بهتر است قبل از نصب لمینت از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

 • دندان شکسته یا لب‌پرشده
 • تیرگی، زردی یا لک‌شدن دندان که با بلیچینگ درمان نمی‌شود.
 • دندان‌های کج و نامرتب (خفیف)
 • فاصله کم بین دندان‌ها
 • دندان‌های نافرم و بدشکل
 • دندان کوتاه، باریک یا غیر هم‌اندازه

ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

اینکه ارتودنسی بهتر است یا لمینت، باید بگوییم که بسته به شرایط دندان بیمار و تشخیص دندانپزشک پاسخ این سوال متفاوت خواهد بود. قبل از هرکاری باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا براساس تشخیص پزشکی بهترین تصمیم را بگیرید. ارتودنسی روشی قدیمی و ثابت‌شده برای برطرف‌کردن بی‌نظمی دندان‌ها و ایجاد تعادل بین فک و دندان‌ها محسوب می‌شود و می‌توان آن را روش درمانی دانست که دندان‌های بدفرم را به شکل طبیعی و درست برمی‌گرداند.

در ادامه بررسی تفاوت لمینت و ارتودنسی باید بگوییم که به‌نوعی می‌توان گفت ارتودنسی برای برطرف‌کردن مشکلات زیبایی دندانی روش بهتری است؛ چرا که نتیجه مطمئن‌تری در انتظارتان خواهد بود. درحالی‌که لمینت بیشتر در شاخه عمل زیبایی قرار می‌گیرد که ظاهر و طبیعت دندان را تغییر می‌دهد. هرچند نتیجه زیبا و سریعی دارد اما در بلندمدت ممکن است مشکل‌ساز شود. درنهایت، برای تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام روش بهتر است، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک مزایای لمینت دندان و ارتودنسی را به شما توضیح می‌دهد.

آیا بعد از لمینت می توان ارتودنسی کرد؟

بله می‌توان این کار را انجام داد. اما بهتر است ابتدا ارتودنسی انجام بدهید و بعد سراغ روش‌های زیبایی دندانپزشکی بروید. چرا که ممکن است براکت‌ها به لمینت بچسبند و سطح سرامیکی لمینت کنده شده یا آسیب ببیند. در مواردی هم ماندن طولانی‌مدت براکت‌ها باعث لک یا زبری لمینت می‌شوند. از آنجایی‌که لمینت ترمیم‌شدنی نیست و بلیچینگ هم تاثیری روی آن ندارد اگر آسیب ببیند باید آن را عوض کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

دندان‌ها تاثیر زیادی روی ظاهر و اعتمادبه‌نفس افراد دارند. داشتن دندان‌های یکدست و منظمی که مثل مروارید بدرخشند کافی است تا با خیال راحت به همه لبخند بزنید. لمینت دندان و ارتودنسی دو روش زیبایی و درمانی برای رفع عیوب دندانی و سلامت دهان هستند. هرچند که هردو روش برای ارتقای سلامت دهان و دندان‌ها تجویز می‌شوند اما تفاوت‌هایی هم باهم دارند.

لمینت دندان بیشتر برای سفیدکردن دندان و رفع نافرمی‌ها و اصلاح عیوب دندانی مثل شکستگی، لب‌پر شدن یا ترک‌خوردگی و فاصله بین دندانی کم به‌کار می‌رود. اما بریس‌ها به مرور زمان دندان‌ها را به جای اصلی خود به حالت طبیعی بازمی‌گردانند. درواقع، لمینت‌ها روکشی شبیه دندان هستند که برای هر نفر شخصا طراحی می‌شوند. پروسه درمانی در ارتودنسی طولانی‌تر است و هزینه کمتری هم دارد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.