زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
بررسی اهمیت و تاثیرات استفاده از نخ دندان برای داشتن لثه و دندان سالم
استفاده صحیح و منظم از نخ دندان به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه کاملاً ضروری است. شما باید به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید اما بدانید که استفاده از نخ دندان می‌‌تواند جایگزین مسواک یا دهانشویه باشد. در این مقاله قصد داریم به ارائه نکات ضروری

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

استفاده صحیح و منظم از نخ دندان به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه کاملاً ضروری است. شما باید به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید اما بدانید که استفاده از نخ دندان می‌‌تواند جایگزین مسواک یا دهانشویه باشد. در این مقاله قصد داریم به ارائه نکات ضروری در ارتباط با استفاده از نخ دندان و مزایای آن، بهترین نوع نخ دندان و سایر موارد بپردازیم.

نخ دندان چیست؟

نخ دندان طنابی از رشته های نازک است که برای از بین بردن مواد غذایی و پلاک دندان از بین دندانها در مناطقی که مسواک قادر به دستیابی به آن نیست استفاده می شود.

نخ دندان دسته دار چیست؟

نخ دندان دسته دار به یک مدل نخ دندان گفته می‌شود که از یک قطعه پلاستیکی ساخته شده که یک عدد نخ به آن متصل شده است. این نوع نخ دندان جایگزین نخ دندان قدیمی شده است و در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد..در اکثر موارد یک قسمت از نخ دندان دسته دار تیز است تا به شما کمک کند که ذرات مواد غذایی را از لابلای دندان خود خارج کنید.

نخ دندان دسته دار چیست؟

نکاتی که باید در هنگام تهیه نخ دندان به خاطر بسپارید عبارت است از شکل و اندازه دسته آن، بلندی نخ دندان دسته دار و سهولت استفاده از آن برای تمیز کردن نواحی اطراف دندان.

چرا استفاده از نخ دندان اهمیت دارد؟

از لثه شما محافظت می‌کند

هنگامی که شما از نخ دندان استفاده نمی‌کنید پلاک و باکتری به راحتی روی دندان و لثه شما به وجود می‌‌آید و در صورتی که به طور صحیح باکتری‌ها را از بین نبرید باعث التهاب لثه خواهند شد و این وضعیت زمانی بدتر می‌‌شود که تعداد باکتری‌ها افزایش پیدا می‌‌کند در صورتی که این مشکل را درمان نکنید در نهایت دچار بیماری التهاب لثه می‌شوید که لثه‌های شما قرمز و متورم می‌شود و به راحتی دچار خونریزی خواهد شد.

از دندان شما محافظت می‌کند

باکتری‌هایی که بین دندان شما تجمع پیدا می‌‌کنند باعث به وجود آمدن التهاب و آسیب دیدگی مینای دندان و همچنین پوسیدگی آن خواهند شد. استفاده منظم از نخ دندان باعث می‌‌شود که از تجمع پلاک که ناشی از فعالیت باکتری‌های خطرناک جلوگیری گردد.

استفاده از نخ دندان

استفاده منظم از نخ دندان یک روش عالی برای بررسی پوسیدگی  دندان و همچنین وجود قرمزی و تورم لثه است که بتوان هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. به این ترتیب به دندان شما به علت تجمع مواد غذایی و پلاک به رنگ تیره دیده نخواهد شد و هیچ گونه لکه ای روی سطح آن به وجود نمی‌آید.

از بروز سایر بیماری‌ها جلوگیری می‌کند

در صورتی که باکتری‌های خطرناک درون دهان از بین نروند باعث به وجود آمدن اختلالات جدی در حفره دهان می‌شوند و سلامت سایر نقاط بدن را به خطر می‌اندازند. هنگامی که لثه دچار عفونت و التهاب می‌شود عفونت ایجاد شده از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن می‌‌رود و باعث به وجود آمدن بیماری قلبی، دیابت و اختلالات تنفسی خواهد شد. استفاده از نخ دندان فقط چند دقیقه طول می‌کشد اما مزایای حاصل از آن بی نظیر است.

باعث بهبود سلامت عمومی بدن می‌شود

همه ما به خوبی می‌‌دانیم که مسواک زدن دندان پس از هو وعده غذایی کمی دشوار از اما استفاده از نخ دندان و به راحتی انجام می‌‌شود و شما هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت. استفاده از نخدندان و علاوه بر آنکه باعث بهبود سلامت حفره دهان می‌شود و می‌تواند به شما برای حفظ سلامت جسمانی و استفاده از رژیم غذایی سالم استفاده کنند زیرا پس از استفاده از نخ دندان شما تمایل کمتری به خوردن اسنک و مواردی از این قبیل دارید.

باعث تازگی نفس می‌شود

همه ما دوست داریم که پس از بیدار شدن از خواب تنفسی خوشبو داشته باشیم و برای دستیابی به این هدف از هر اقدام استفاده می‌نماییم. باید به شما چنان خاطر بدهیم که استفاده از نخدندان باعث می‌‌شود مواد غذایی گیر افتاده لابه لای دندان‌ها خارج شوند و به این ترتیب شما دچار تنفس بدبو نخواهید شد. رعایت بهداشت دهان و دندان علاوه بر مزایایی که در ارتباط با حفظ سلامت دارد باعث خوشبو شدن تنفس نیز می‌شود.

استفاده از نخ دندان چه مزایایی دارد؟ آیا باید از آن استفاده کرد؟

استفاده از نخ دندان راحت است. نخ دندان قدیمی ‌کمی ‌دشوار است و معمولا نمی‌توان به کمک آن به همه نقاط دهان و دندان دسترسی پیدا کرد. امروزه به لطف پیشرفت‌های ایجاد شده انواع جدیدی از نخ دندان وارد بازار شده اند که افراد مختلف قادر به استفاده از آنها می‌باشند.
نخ دندان به‌خوبی فاصله بین دندان‌ها را تمیز می‌کند و ذرات مواد غذایی را خارج می‌کند و به این ترتیب ریسک به وجود آمدن جرم و پلاک به حداقل خواهد رسید. استفاده از نخ دندان دسته دار در مقایسه با نخ دندان‌های معمولی راحت تر است و همچنین برخی از آنها قابلیت تعویض نخ را نیز دارند.

استفاده از نخ دندان

استفاده با نخ دندان باعث می‌‌شود که شما مجبور نباشید دو انگشت خود را در امتداد دندان‌های تان قرار بدهید تا بتوانید آنها را تمیز کنید. استفاده از نخدندان باعث می‌شود که هیچ گونه جرم و پلاک روی انگشتان شما جمع نشود یا ناخن شما به لثه و دیواره دهان برخورد نکند و باعث خراشیدگی آن نشود.
مزایای نخ دندان بسیار زیاد هستند اما در نهایت شما می‌توانید با توجه به سلیقه شخصی خود به انتخاب یک نوع نخ دندان مناسب بپردازید.

معایب استفاده از نخ دندان چیست؟

استفاده از نخ دندان و برخی معایب همراه است که در بخش زیر به آن اشاره می‌کنیم:

نخ دندان باعث توزیع باکتری و ذرات مواد غذایی می‌شود. هنگامی که شما از نخدندان استفاده می‌کنید و آن را بین دندان‌های خود به حرکت در می‌‌آورید باکتری‌های موجود درون دهان و ذرات مواد غذایی وارد حفره دهان می‌شوند و سلامت دهان و دندان را به خطر می‌‌اندازند.استفاده از نخدندان برای برخی از افراد دشوار است. در صورتی که دندان‌های شما به طور کامل به یکدیگر چسبیده اند استفاده از نخدندان دشوار خواهد بود و ممکن است شما دچار خونریزی لثه و دندان شوید.
گاهی اوقات بیمار قادر به استفاده صحیح از نخدندان نیست و نمی‌تواند فاصله بین هر یک از دندان‌های خود و خط زیر لثه را تمیز کند. در این شرایط می‌توانید از نخ دندان قدیمی استفاده کنید و آن را به طور صحیح در زوایای مختلف به حرکت در بیاورید.

اصول اولیه استفاده از نخ دندان چیست؟

 • یک تکه نخ دندان به طول تقریبی ۴۵ سانتی متر (تقریبا اندازه ی فاصله ی بین نوک انگشتان تا آرنج) جدا کنید. سپس نخ دندان را دور انگشتان اشاره یا میانی هر دو دست بپیچانید طوری که به اندازه ۵ سانتی متر بین انگشتان فاصله باشد.
 • نخ را به آرامی بین دو دندان بلغزانید و آن را از طرف دیواره یک دندان وارد کرده و با کشیدن به دیواره ی دندان کناری خارج کنید.
 • همچنین برای هر دندان، با حرکت Cشکل تمیز کردن دندان را ادامه دهید. در حرکت Cشکل با نخ دندان یک نیم دایره در فضای پشت هر دندان ایجاد میکنیم. به این صورت که نخ دندان را در فاصله ی بین دو دندان وارد می کنیم، بعد به آرامی آن را از پشت یکی از دندان ها رد کرده و از طرف دیگر همان دندان بیرون می آوریم تا یک نیم دایره پشت دندان ایجاد شود.
 • اطمینان حاصل کنید که طرفین هر دو دندان را با نخ تمیز کرده اید، زیرا اغلب افراد هنگام نخ دندان کشیدن فقط یک سمت دندان را تمیز می کنند.
 • برای هر دندان باید از یک قسمت جدید از نخ استفاده کنید. یعنی وقتی از یک قسمت ۵ سانتی برای تمیز کردن یک دندان استفاده کردید، برای دندان بعدی باید از یک قسمت ۵ سانتی تازه و استفاده نشده از نخ استفاده کنید. زیرا هنگام تمیز کردن، ذرات بین دندان ها به نخ می چسبند، بنابراین آن قسمت را نباید دوباره برای دندان دیگر استفاده کرد.
 • بعد از اتمام کار، دندان های خود را مسواک بزنید. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن بعد از آن به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می کند.

۴ اشتباه رایج هنگام استفاده از نخ دندان چیست؟

مراقب باشید که هنگام استفاده از نخ دندان این اشتباهات را انجام ندهید:

عدم استفاده کافی از نخ دندان

 • شما برای جلوگیری از ایجاد جرم و تارتار، باید روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
 • به یاد داشته باشید هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از نخدندان می کنید، ممکن است لثه هایتان خونریزی کنند، اما این امر در روزهای اول استفاده از نخ دندان طبیعی است.
 • بنابراین اجازه ندهید که این امر باعث شود شما دیگر از نخ دندان استفاده نکنید.
 • سعی کنید شب ها قبل از خوابیدن نخ دندان بکشید تا پلاک بین دندانهای شما به اندازه ی تمام طول شب، برای استراحت کردن و متراکم شدن فرصت نداشته باشند.

از بین نبردن پلاک

 • بسیاری از ما فقط از نخ استفاده می کنیم تا مواد غذایی که بین دندان هایمان گیر کرده اند را از بین ببریم.
 • بخاطر داشته باشید برای آنکه کشیدن نخ دندان موثر باشد و برای از بین بردن پلاک، باید مدت زمان لازم را صرف کنید.
 • برای این منظور نخ دندان را دو یا سه بار روی سطح هر دندان به بالا و پایین بکشید، به آرامی زیر خط لثه و در دو طرف هر دندان حرکت کنید.
 • اگر در انجام این کار مشکلی دارید از دندانپزشک خود بخواهید یک نوع نخ (مثلاً وکس دار یا بدون وکس) مناسب دندانهای شما توصیه کند.
 از بین نبردن پلاک

عدم استفاده از فشار کافی

 • برای پاک کردن پلاک دندان به مقداری فشار از سمت آرنج نیاز است. به آرامی نخ دندان را روی دندان فشار دهید در حالی که به آرامی و آهسته نخ را تا خط لثه حرکت می دهید.

عدم اختصاص زمان کافی برای نخ دندان کشیدن

 • اکثر ما ۲۸ دندان داریم، و این بدان معنی است که حدود دو دقیقه طول می کشد تا تمام دندان ها به خوبی با نخ دندان تمیز شوند.
 • مسواک زدن نیز دو الی سه دقیقه طول می کشد.
 • بنابراین به طور کلی حدود ۵ الی ۶ دقیقه زمان می برد تا تمام مراقبت هایی را انجام دهید که باعث می شود دندان های شما تا آخر عمر سالم بمانند.

سوالات متداول

آیا نخ دندان موثر است؟

لثه های شما ممکن است هنگام مسواک زدن شروع به خونریزی کنند. این باید به دلیل گیر غذایی باشد ، نخ دندان گیر غذایی را برطرف می کند.

آیا مسواک زدن به تنهایی به سلامت دندان کمک نمی‌کند؟

مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند به تمیز شدن دندان‌ها کمک کند زیرا مسواک فقط به سطوح فوقانی دندان دسترسی دارد و نمی‌تواند فاصله بین دندان‌ها را تمیز کند. یکی از شایع‌ ترین علل پوسیدگی و خراب شدن دندان عدم استفاده از نخ دندان برای خارج کردن ذرات مواد غذایی باقی مانده بین دندان‌ها است. هنگامی که شما به طور منظم از نخ دندان استفاده می‌کنید و ذرات مواد غذایی را از لابلای دندان خود خارج می‌‌نمایید باکتری‌ها نمی‌توانند درون دهان باقی بمانند و باعث تولید پلاک در اطراف دندان و قسمت فوقانی و زیرین لثه شوند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.