زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
اسیدشویی فلزات به عنوان روشی فراگیر برای از بین بردن آلودگی ها ، زنگ زدگی و پوسته های موجود بر روی سطح فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. در طول فرآیندهایی که در دماهای بالا انجام می شوند، لایه ای اکسید شده بر روی سطح فلز تشکیل می شود که به آن پوسته (scale) می

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اسیدشویی فلزات به عنوان روشی فراگیر برای از بین بردن آلودگی ها ، زنگ زدگی و پوسته های موجود بر روی سطح فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. در طول فرآیندهایی که در دماهای بالا انجام می شوند، لایه ای اکسید شده بر روی سطح فلز تشکیل می شود که به آن پوسته (scale) می گویند. این عمل در مورد فولاد بسیار رایج است و نورد گرم قبل از اینکه برای فرآیندهای سرد به کار برده شود، در طی یک عملیات اسید شویی شده و پوسته ها از روی آن حذف می شوند.

برخی از آلودگی ها ی خاص به ویژه آلودگی های معدنی ، توسط اسید پاک میشوند و یا در اسید ها حل میشوند و یا هر دو حالت ممکن برای آن ها ایجاد میشود.
به غیر از اسید شویی و زنگ زدایی ، منظور اصلی از پاکسازی توسط اسید اثر پاک کنندگی آن است و محلول باید اسیدیته متوسطی داشته باشد.
در شستشو با اسیدها، هدف از بین بردن ترکیبات روغنی و آلودگی های سنگین و محلول های قلیایی نیست بلکه هدف حذف گریس های سبک ، فیلم های تشکیل شده ناشی از اکسید شدن و سایر فیلم های موجود است. این فرآیند در مرحله نهایی تمیزکاری فلز قبل از انجام عملیات آبکاری انجام می شود و از ترکیبات مختلفی بهره برده می شود که در ادامه به آنها پرداخته شده است :

مواد مورد استفاده برای اسیدشویی فلزات

1- اسیدهای معدنی مانند هیدروکلریک اسید ،سولفوریک اسید و اسید فسفریک
2- اسیدهای جامد سولفوریک اسید مانند سدیم-بیسولفات ، سولفامیک اسید ، سولفات یا کلرید اهن ، سدیم هیپوفسفیت ، آمونیوم پرسولفات و نمک های با فلوراید
پاک کننده های اسیدی حاوی یک تعداد بیشتری از اسیدهای فوق یا نمک های آن ها ، سورفکتانت های مناسب یونی پایدار در اسید با جرم مولکولی کم مانند نونیل فنول اتوکسی شده ، حلال های آلی محلول در آب مانند بوتیل سلوسالو ، اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر (EGBE)، عوامل کف زدا و در برخی موارد بازدارنده های خوردگی هستند.

در برخی موارد، محلولهای برپایه کرومیک اسید برای پاکسازی فولاد ضد زنگ استفاده می شوند. برای فولاد ضد زنگ، یک محلول حاوی g/l60 از CrO3  ، g/l60 از H2SO4 ، g/l60 از هیدروکلریک اسید  در دمای اتاق استفاده می شود. محلول دیگری که بدین منظور استفاده می شود ترکیبی از HNO3 ) 10تا 50% حجمی) و HF( 1-3% حجمی)است. مزیت استفاده از اسیدهای آلی نسبت به اسیدهای معدنی متعدد است. اکثر این اسیدها غیر فرار هستند ، خورندگی کمی دارند، حمل و نقل آنها ایمن تر است و می توانند فلز حل  شده را جذب کنند.

 

روش های اسید شویی

برای انجام عملیات شستشو با اسید روش های مختلفی را می توان بکار برد که مهم ترین آنها استفاده از حمام اسیدی ، اسپری کردن و یا استفاده از قلمو است. در روش حمام که به اسم روش غوطه وری نیز شناخته می شود، فلز مورد نظر به داخل حمام اسیدی فرو برده می شود. در روش های دیگر نیز با استفاده از اسپری کردن و یا قلمو محلول اسیدی بر روی سطح مورد نظر اعمال می شود ، این روش برای فلزاتی که به صورت موضعی نیاز به تمیزکاری دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی مانند تولید فولاد که همواره لایه اس از اکسید بر روی سطح شکل میگیرد ، استفاده از روش غوطه وری معمولتر است .

اسید شویی فولاد

همانگونه که پیشتر نیز مطرح شد ، یکی از مهمترین کاربردهای این فرآیند استفاده از آن در تولید نورد است . عموما برای این کار از اسید نیتریک و یا سولفوریک استفاده می شود . در ادامه به مزایا و معایب استفاده از هرکدام از این اسیدها اشاره شده است :

اسید نیتریک

مزایا

 • کاهش هزینه های گرمایشی (محلول اسید شویی در دمای اتاق است)
 • حذف scale ها در مقیاس بزرگ
 • نفوذ کمتر هیدروژن
 • رسوب کمتر نمک آهن بر روی سطح شسته شده

معایب

 • در صورت تجاوز دما از دمای محیط ، کف تشکیل می شود
 • سیستم های بزیابی اسید گران قیمت هستند
 • خورندگی بیشتری برای تجهیزات دارد
 • هزینه بالاتر دفع در مقایسه با اسید سولفوریک

اسید سولفوریک

مزایا

 • اسید می تواند بسیار سریعتر بازیابی شود
 • افزایش دما باعث کاهش غلظت اسید می گردد
 • بازیابی سولفات آهن آسان است
 • سرعت فرآیند را می توان با دما کنترل کرد

معایب

 • حمله بیشتر اسید به فلز پایه
 • نفوذ بیشتر هیدروژن به داخل فولاد
 • باقی مانده های اسیدشویی چسپندگی بیشتری دارند
 • محلول اسیدی باید حرارت داده شود

لینک های مرتبط:
1-تولید ترکیبات ارگانوفلوئورین و تولید فلوراید
3- حکاکی بر روی شیشه

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.