زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
ارتودنسی متحرک یکی از پرطرف‌دارترین روش‌ها ارتودنسی است. اگر تصمیم دارید از این روش ارتودنسی استفاده کنید یا پزشک برای ناهنجاری دندان شما بریس متحرک را پیشنهاد داده است، در این مطلب همراه ما باشید.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

ارتودنسی متحرک یکی از پرطرف‌دارترین روش‌ها ارتودنسی است. اگر تصمیم دارید از این روش ارتودنسی استفاده کنید یا پزشک برای ناهنجاری دندان شما بریس متحرک را پیشنهاد داده است، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم، ارتودنسی متحرک دندان چیست؟ انواع آن چه تفاوتی با هم دارند؟ معمولا مدت‌زمان استفاده از این روش ارتودنسی چقدر است؟ برای چه افرادی این روش مناسب است؟ چگونه باید با این بریس از دندان‌ها مراقبت کرد؟ مزایا و معایب این روش نسبت به ارتودنسی معمولی چیست؟

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی انواع مختلفی داشته که برای انواع ناهنجاری‌های دندان طراحی شده‌اند. برخی از ارتودنسی‌ها ثابت بوده و براکت‌ها روی دندان‌ها می‌چسبند. اما برخی دیگر ارتودنسی متحرک است. این نوع ارتودنسی‌ها به دندان‌ها متصل نیستند. شما می‌توانید در هر زمانی آن را از دهان خارج کرده و به‌راحتی داخل دهان بگذارید. در این نوع ارتودنسی آزادی عمل شما بیشتر بوده و رعایت بهداشت راحت‌تر می‌شود.

زمانی که ارتودنسی متحرک وارد بازار دندانپزشکی شد، تحول عظیمی در این حوزه ایجاد کرد. به‌ویژه نوعی از آن به نام الاینر شفاف طرف‌داران زیادی پیدا کرد. در آن زمان اشخاص می‌توانستند برای اولین‌بار بدون محدودیت از ارتودنسی استفاده کنند. زیرا در زمان خوردن غذا یا مسواک زدن می‌توان آن را از دهان خارج کرد و به‌راحتی غذا خورد.

ارتودنسی متحرک به دندان‌ها متصل نمی‌شود. در این نوع ارتودنسی محدودیتی وجود نداشته و می‌توان هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کرد. به همین دلیل رعایت بهداشت راحت‌تر است.

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک محدود به یک نوع نمی‌شود. انواع مختلفی از این دستگاه‌های متحرک وجود دارند. هرکدام از آنها ویژگی خاصی داشته و برای ناهنجاری‌های خاصی مناسب‌اند.

۱. پلاک نامرئی

پلاک نامرئی یا الاینر شفاف نوعی پلاک است که حالت شیشه‌ای داشته و روی دندان‌ها را می‌گیرد. این نوع ارتودنسی براکت و سیم فلزی ندارد. تقریبا هر ۲ هفته یک‌بار پلاک تعویض می‌شود تا به دندان‌ها فشار وارد کند. به دلیل نامرئی بودن این پلاک‌ها، بسیاری از افراد تمایل به استفاده از ارتودنسی نامرئی دارند.

۲. پلاک متحرک با فنر زد

از پلاک متحرک با فنر Z برای اصلاح دندان‌های قدامی که عقب هستند، استفاده می‌کنند. با استفاده از این پلاک دندان به سمت جلو حرکت کرده و با دندان‌های دیگر در یک ردیف قرار می‌گیرد.

۳. پلاک فانکشنال

این نوع ارتودنسی علاوه بر صاف کردن دندان‌ها به بهبود وضعیت فک بالا و پایین هم کمک می‌کند. اگر فضای فک بالا یا پایین کوچک باشد، دندانپزشک می‌تواند به‌جای کشیدن دندان‌ها از پلاک فانکشنال استفاده کند. این پلاک متحرک بوده و با فشار به فک باعث حرکت استخوان‌ها می‌شود.

۴. ریتینر (تثبیت‌کننده ارتودنسی)

پس از اتمام ارتودنسی ثابت لازم است برای تثبیت درمان از ریتینرها استفاده شود. بدون استفاده از این پلاک‌ها ممکن است دندان‌ها کج شده و به حالت قبل بازگردند. تثبیت‌کننده‌های ارتودنسی خود به دو نوع تقسیم می‌شوند.

 • ریتینر هاولی: از سال ۱۹۲۰ برای تثبیت دندان‌های فک بالا از آن استفاده می‌شود. جنس آن پلاستیک و سیم خم شونده است.
 • ریتینر شفاف: این نوع از تثبیت‌کننده‌ها شبیه به الاینر شفاف هستند. به دلیل نامرئی بودن طرف‌داران زیادی دارند.

مدت زمان درمان با ارتودنسی متحرک چقدر است؟

ارتودنسی چه به صورت ثابت و چه متحرک جز خدمات دندانپزشکی است که نیاز به صبر و تحمل دارد. مدت زمان ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. پزشک باتوجه‌به سن بیمار، نوع ناهنجاری و شدت آن ممکن است از ۱۲ تا ۳۶ ماه استفاده از پلاک متحرک را توصیه کند. در برخی مواقع برای تثبیت درمان بعد از ارتودنسی ثابت مدت کوتاهی از ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود.

ارتودنسی متحرک برای چه افرادی مناسب است؟

این نوع ارتودنسی برای بسیاری از افراد با طیف مختلف ناهنجاری‌های دندان مناسب است. برای استفاده از ارتودنسی متحرک محدودیت سنی تعریف نشده است. دندانپزشک می‌تواند برای ساده‌ترین مشکلات تا پیچیده‌ترین آنها از این روش استفاده کند. همان‌طور که گفتیم ارتودنسی متحرک انواع مختلفی دارد. برخی از انواع آن مشکلات ساده دندان را با حرکت دندان برطرف می‌کنند. اما برخی دیگر می‌توانند فک بالا و پایین را به‌مرور حرکت دهند.

اگر به دلیل فضای کم در فک دچار هم‌پوشانی دندان‌ها هستید یا مشکل اپن بایت (وجود فاصله بین فک بالا و پایین) دارید، می‌توانید با این روش ناهنجاری را درمان کنید. همچنین مواردی مانند اورجت (بیرون‌زدگی دندان‌های فک بالا) و کراس بایت (جلو آمدن چند دندان در فک پایین نسبت به فک بالا)  با این روش ارتودنسی برطرف می‌شوند.

در اولین جلسه درمان، دندانپزشک دندان‌ها را معاینه کرده و پس از تشخیص نوع ناهنجاری بهترین روش ارتودنسی را پیشنهاد می‌دهد.

آیا ارتودنسی محرک برای شما مناسب است؟

همین حالا مشاوره بگیر!

 

مراقبت از دندان ها با ارتودنسی متحرک

پلاک‌های ارتودنسی متحرک بسیار حساس هستند. زمانی که پلاک داخل دهان شما است، نباید غذاهای سفت، چسبناک و شیرین بخورید. به‌هیچ‌وجه پلاک را در آب جوش نشویید. این کار باعث باز شدن پلاستیک و موقعیت نامناسب در دهان می‌شود.

ممکن است در چند روز اول هنگام گفتار کمی مشکل داشته باشید. با تمرین به‌مرور این مشکل برطرف می‌شود. معمولا مشکل گفتار بیشتر از ۲ یا ۳ روز طول نمی‌کشد.

یک حلال مخصوص شستشو تهیه کنید و هفته‌ای یک‌بار پلاک ارتودنسی را درون آن بشویید. در مورد شستشو با دندانپزشک مشورت کنید تا روش صحیح آن را به شما آموزش دهد.

برای مراقبت از پلاک ارتودنسی متحرک باید هنگام خوردن غذا آن را از دهان خارج کنید. هر روز آن را به خوبی تمیز کنید. سعی کنید هفته‌ای یک بار پلاک را در محلول شستشو به‌خوبی تمیز کنید.

مزایای ارتودنسی متحرک

هرکدام از روش‌های ارتودنسی مزایا و معایبی دارند. قبل از هر تصمیمی باید به‌خوبی این موارد را بررسی کنید. مزایا ارتودنسی متحرک دندان شامل موارد زیر می‌شود.

 • می‌توان هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کرد.
 • تنظیم آن بسیار آسان است. با خم کردن سیم‌ها یا برش دادن پایه اکریلیک می‌توان آن را تنظیم کرد.
 • خطر آسیب به دندان بسیار کم است. (در ارتودنسی ثابت به دلیل نیروی بیش از حد روی دندان ممکن است ریشه تحلیل برود.)
 • اگر درد غیرقابل‌تحمل باشد یا موقعیت آن مناسب نباشد، می‌توان به‌صورت موقت از دهان خارج کرد.
 • در موقعیت‌های حساس اجتماعی می‌توانید دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کنید.
 • انواع مختلف ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت کمتر به چشم می‌آیند.
 • معمولا این نوع دستگاه‌ها گران نیستند.

به نقل از smile2impress در رابطه با مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک:

الاینرها و پلاک‌های متحرک بسیار کاربردی‌تر و راحت‌تر از بریس‌ها یا دیگر انواع درمان‌های ثابت هستند. بیماران در غذا خوردن هیچ محدودیتی ندارند و می‌توانند غذاهای سفت و رنگی (چای، قهوه و غیره) را مصرف کنند. همچنین می‌توانند به سادگی یک تکه میوه را گاز بزنند، بدون اینکه خطر شکستن پلاک یا لکه دار شدن آن وجود داشته باشد. امکان برداشتن دستگاه ارتودنسی برای رویدادهای مهم مانند عروسی یا مصاحبه شغلی وجود دارد.

مزایای ارتودنسی متحرک معایب ارتودنسی متحرک
معمولا این نوع دستگاه‌ها گران نیستند روی گفتار تاثیر دارد.
کمتر به چشم می‌آیند ناهنجاری‌های متعدد را نمی‌توان با آن برطرف کرد.
می‌توانید دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کنید استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی فک پایین دشوار است و به‌راحتی نمی‌توان آن را تحمل کرد.
خطر آسیب به دندان بسیار کم است اگر شخص همکاری لازم را نداشته باشد و از پلاک به طور منظم استفاده نکند، درمان بی‌تاثیر است.
تنظیم آن بسیار آسان است —–
مزایا و معایب ارتودنسی متحرک

معایب ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک همانند دیگر روش‌های ارتودنسی معایبی به همراه دارد. مهم‌ترین معایب این روش عبارت‌اند از:

 • روی گفتار تاثیر دارد.
 • ناهنجاری‌های محدود دندان را می‌توان با این روش برطرف کرد. برای حرکات دندان که نیاز به نیروی بیشتر دارند، باید از ارتودنسی ثابت استفاده شود.
 • ناهنجاری‌های متعدد را نمی‌توان با آن برطرف کرد. برای حرکت چندین دندان باید از ارتودنسی ثابت استفاده شود.
 • اگر شخص همکاری لازم را نداشته باشد و از پلاک به طور منظم استفاده نکند، درمان بی‌تاثیر است.
 • استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی فک پایین دشوار است و به‌راحتی نمی‌توان آن را تحمل کرد. معمولا پلاک متحرک برای فک پایین ساخته نمی‌شود.

هزینه ارتودنسی متحرک

قیمت ارتودنسی متحرک به عوامل مختلفی مانند نوع و شدت ناهنجاری، نوع پلاک متحرک و مدت‌زمان درمان بستگی دارد. همچنین موقعیت جغرافیایی مطب و میزان تجربه دکتر ارتودنسی در قیمت تاثیر می‌گذارد. به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه ارتودنسی متحرک از ثابت پایین‌تر است. طبق تعرفه‌هایی که از قیمت خدمات دندانپزشکی در سال ۱۴۰۱ ثبت شده است، برای ارتودنسی متحرک در دو فک باید حدود ۱۳ میلیون تومان هزینه کرد. البته بیشتر افراد فقط برای فک بالا از پلاک متحرک استفاده می‌کنند. در این صورت هزینه نصف می‌شود.

در سال ۱۴۰۲ هزینه‌ی ارتودنسی متحرک بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان تخمین زده شده‌است.

به دنبال داشتن دندان‌های ردیف و یکدستی؟ نوبت بگیر!

نتیجه گیری

ارتودنسی متحرک روشی متداول در زیبایی دندان است. در این روش براکتی روی دندان‌ها وصل نمی‌شود. می‌توان به‌راحتی برای خوردن غذا یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کرد. انواع مختلفی از پلاک متحرک وجود دارد. یک نوع از آن نامرئی بوده و به آن الاینر شفاف می‌گویند. نوع دیگر تثبیت‌کننده ارتودنسی است و بعد از اتمام درمان با ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. ارتودنسی فانکشنال نیز برای درمان مشکلات فک استفاده می‌شود.

هنگامی که پلاک داخل دهان شما است، نباید از غذاهای سفت، چسبناک یا شیرین استفاده کنید. این مواد به پلاک آسیب وارد می‌کنند. بهترین کار این است که هنگام غذا خوردن آن را از دهان خارج کنید.

آب دیونیزه - آب مقطر- آب دی یونیزه - آب یون زودوده - آب یونیزه شده 5 و 20 لیتری زلال طب شیمی

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.