زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
ارتودنسی دو فاز شامل دو مرحله اصلاح مشکلات دندان و فک است. این روش برای برخی کودکان لازم بوده و باید از سنین پایین درمان شروع شود. اگر کودک شما هم مشکلات دندان و فک دارد و پزشک این روش را توصیه کرده است، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

ارتودنسی دو فاز شامل دو مرحله اصلاح مشکلات دندان و فک است. این روش برای برخی کودکان لازم بوده و باید از سنین پایین درمان شروع شود. اگر کودک شما هم مشکلات دندان و فک دارد و پزشک این روش را توصیه کرده است، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که ارتودنسی دو مرحله ای چیست؟ برای کدام کودکان ضروری است و کدام افراد نیازی نیست از این روش استفاده کنند؟ چه کاربردی دارد؟ مزایا و معایب این روش چیست؟ چگونه باید کودک را برای این ارتودنسی آماده کرد؟ نیاز به چه مراقبت‌هایی دارد و خطرات آن چیست?

ارتودنسی دو فاز چیست؟

ابتدا باید بگوییم ارتودنسی چیست؟ این روش زیبایی دندان به هم تراز شدن دندان‌ها و اصلاح برخی مشکلات فک کمک می‌کند. دندانپزشک در روش‌های مختلف ارتودنسی به دندان‌ها فشار اعمال کرده و با تغییر موقعیت آنها به زیبایی لبخند و درمان برخی مشکلات کمک می‌کند. یکی از روش‌های کمتر رایج این روش زیبایی، ارتودنسی دو فاز است که برای کودکان انجام می‌شود.

ارتودنسی دو فاز همان‌طور که از نام آن پیداست، در دو مرحله انجام می‌شود. در ارتودنسی کودکان این روش کاربرد زیادی داشته و از برخی مشکلات پیچیده دندان جلوگیری می‌کند. انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا توصیه می‌کند، کودک را قبل از سن ۷ سالگی نزد متخصص ارتودنسی ببرید. متخصص با بررسی وضعیت دندان‌ها و فک در مورد این روش زیبایی تصمیم می‌گیرد. اگر کودکی را ببینید که براکت‌های ارتودنسی در دهان او وجود دارد، احتمالا ارتودنسی دو مرحله ای انجام داده است.

در مرحله اول این ارتودنسی هنوز همه دندان‌های کودک شیری است. دندانپزشک در زمان رشد فک و دندان‌ها کمک می‌کند که به موقعیت مناسب هدایت شوند. بعد از اتمام این مرحله باید به مدت یک تا سه سال وضعیت دندان‌ها بررسی شود. با رشد دندان‌های دائمی مرحله دوم ارتودنسی شروع می‌شود. معمولا این روش در کودکان ۶ تا ۹ سال با مشکلات شدید دندان و فک انجام می‌شود.

مراحل ارتودنسی دو فاز

ارتودنسی دو مرحله ای برای برخی کودکان ضروری است. برخی مشکلات ارتودنسی را می‌توان از این طریق راحت‌تر برطرف کرد. مراحل این ارتودنسی شامل موارد زیر می‌شود.

۱. فاز اول ارتودنسی

در این مرحله درمان ارتودنسی محدود است. قبل از رویش دندان‌های دائمی در سنین ۶ تا ۹ سال انجام می‌شود. معمولا این مرحله ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. برخی از مشکلات دندان به دلیل فضای کم ایجاد می‌شوند. این ارتودنسی کمک می‌کند تا فضای برای رشد دندان‌ها بیشتر شود. فاز اول درمان پایه‌ای بوده و فضا را برای رویش دندان‌های دائمی در موقعیت مناسب آماده می‌کند.

فاز اول ارتودنسی قبل از رویش دندان‌های دائمی در سنین ۶ تا ۹ سال انجام می‌شود. معمولا این مرحله ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.

۲. مرحله استراحت

در این مرحله دندان‌های دائمی درحال‌رشد و تکمیل‌شدن هستند. ممکن است در ابتدا از نگهدارنده‌ها استفاده شود. اگر دندانپزشک احساس کند که این نگهدارنده‌ها با رشد دندان‌های دائمی تداخل دارند، استفاده از آنها را قطع می‌کند. دندانپزشک در مرحله استراحت به دندان‌های دائمی فرصت می‌دهد تا رشد کنند و آزادی حرکت داشته باشند.

۳. فاز دوم ارتودنسی

این مرحله زمانی شروع می‌شود که تمامی دندان‌های دائمی رشد کنند. معمولا در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی فاز دوم ارتودنسی انجام می‌شود. درمان به طور متوسط ۲۴ ماه طول می‌کشد. در فاز دوم از بریس‌های کامل استفاده شده و دندان‌های دائمی به موقعیت مناسب منتقل می‌شوند. این مرحله، درمان نهایی انجام شده و لبخند زیبا و دندان‌های هم تراز ایجاد می‌شوند.

کاربرد ارتودنسی دو فاز

ارتودنسی دو مرحله ای برای کودکان با مشکلات شدید دندان و فک توصیه می‌شود. سه مسئله نگران‌کننده زیر ممکن است این درمان را ضروری کنند.

 • وضعیت دهان و دندان کودک علائمی از مشکل خاصی را نشان می‌دهد که با این روش می‌توان از آنها جلوگیری کرد.
 • در حین رشد دندان‌ها و فک کودک، مشکلی از قبل وجود داشته که نیاز به رهگیری دارد.
 • استخوان‌های فک کودک دچار مشکل بوده و باید اصلاح شوند.

معمولا کودکانی با مشکلات زیر نیاز به این ارتودنسی دارند.

 • دندان‌های بیرون‌زده
 • دندان‌های کج یا شلوغ
 • نامتناسب بودن فک با دیگر قسمت‌های سر
 • مشکلات گفتاری
 • نیاز به جراحی فک در آینده

آیا ارتودنسی دو فاز روش مناسبی برای کودک شماست؟

همین الان از دندانپزشک سوال کن.

 

ارتودنسی دو فاز برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی دو فاز به رشد فک بالا و پایین در تراز مناسب کمک می‌کند. گاهی ممکن است عاداتی مانند مکیدن طولانی شست یا استفاده از پستانک به سلامت دندان‌ها آسیب بزند. در این شرایط نیاز به ارتودنسی دو فاز است. اگر موارد زیر در مورد کودک شما صدق می‌کند، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 • عاداتی که روی دندان‌ها تاثیر می‌گذارند.
 • کودکی که در گازگرفتن یا جویدن مشکل دارد.
 • کودک نمی‌تواند فک خود را به‌درستی باز و بسته کند.
 • علائم اولیه کراس بایت تشخیص داده شده است. (زمانی که دندان‌های بالا و پایین به‌درستی کنار هم قرار نمی‌گیرند.)
 • دندان‌های شیری قبل از ۵ سالگی افتاده است.
 • دندان‌های بالا یا پایین بیرون زده‌اند.

اگر می‌خواهید بدانید که این روش برای کودک شما مناسب است یا نه باید با دکتر دندانپزشک کودکان یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید

به نقل از orthodonticassoc دررابطه‌با عادات کودک و نیاز به ارتودنسی دو فاز:

مکیدن انگشت شست، سایر انگشتان، پستانک و اسباب‌بازی‌ها برای نوزادان و کودکان خردسال طبیعی است. بااین‌حال، اگر فرزند شما در سن ۵ سالگی با وجود تلاش برای ترک این عادت، همچنان درگیر این رفتار است، باید یک قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی تعیین کنید.

ارتودنسی دو فاز برای چه افرادی مناسب نیست؟

پزشک دندان‌ها و فک کودک را معاینه می‌کند. اگر مشکلات دندان و فک جزئی باشد، نیازی به ارتودنسی دو فاز نیست. درصورتی‌که دندانپزشک تشخیص دهد، کودک در آینده نیازی به اصلاحات پیچیده مانند جراحی فک ندارد یا فضا برای رشد دندان‌های دائمی وجود دارد، درمان ارتودنسی را در یک فاز تجویز می‌کند.

مزایای ارتودنسی دو فاز

از مزایای ارتودنسی دو فاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کمک به رشد فک برای ایجاد فضای کافی و رشد دندان‌های دائمی
 • نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی در آینده را کاهش می‌دهد.
 • راهی مناسب برای اصلاح بایت در مرحله رشد
 • نتیجه شخصی‌سازی شده
 • بهبود ظاهر و اعتمادبه‌نفس
 • کاهش خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه
 • کاهش نیاز به روش‌های اصلاحی تهاجمی‌تر در مراحل بعدی زندگی مانند جراحی اصلاحی

روش انجام ارتودنسی دو فاز

مرحله اول ارتودنسی دو فاز شامل تکنیک‌های مختلفی می‌شود. پزشک باتوجه‌به نوع و شدت مشکل دندان‌های کودک ممکن است یکی از اقدامات زیر را انجام دهد.

 • از بریس‌های سنتی روی دندان‌های انتخابی استفاده می‌کند. معمولا در فاز اول بریس‌های کامل قرار نمی‌گیرند.
 • نگهدارنده‌های تخصصی ارتودنسی برای کودک تهیه می‌شود. نگهدارنده سیم ارتودنسی است که ممکن است به‌صورت ثابت یا متحرک استفاده شود.
 • هدگیر ارتودنسی روی دندان‌ها و قسمت‌های معینی از سر قرار می‌گیرد. این روش ناهنجاری‌های فک را برطرف می‌کند.
 • فضا نگه‌دار یا نگهدارنده فضای دندانی برای کودکانی استفاده می‌شود که دندان‌شیری آنها زودتر از موعد افتاده است. این وسیله فضای بین دندان‌ها را برای رشد دندان دائمی حفظ می‌کند.

این بخش از درمان برای رسیدن به نتیجه بهتر و کوتاه‌شدن دوره درمان در فاز دوم انجام می‌شود. معمولا این اقدامات نیاز به درمان با بریس در نوجوانی را برطرف نمی‌کنند.

بین فاز یک و دو ارتودنسی دو مرحله ای باید منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. در این مدت معاینات فیزیکی و عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام می‌شود. معمولا در این مرحله از ابزار ارتودنسی استفاده نمی‌شود.

مرحله دوم شامل اقداماتی است که در ارتودنسی‌ها معمول با آن آشنا هستید. دندانپزشک براکت‌ها را با چسب مخصوص روی دندان‌های فک بالا و پایین می‌چسباند. سیم ارتودنسی این براکت‌ها را به هم وصل کرده و به دندان‌ها فشار وارد می‌کند.

آمادگی برای ارتودنسی دو فاز

اگر به سلامت دهان و دندان کودک خود اهمیت می‌دهید، حتما قبل از ۷ سالگی فرزند خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. پزشک برای تشخیص مشکلات دندان و فک رادیوگرافی پانورامیک تجویز می‌کند. عکس‌برداری با اشعه ایکس کمک می‌کند تا دندانپزشک دید بهتری از وضعیت دندان‌ها داشته باشد.

احتمالا در اولین ویزیت کودک ترکیبی از دندان‌های دائمی و شیری دارد. با بررسی فضای کافی و نحوه رشد دندان‌ها در مورد ارتودنسی دو فاز تصمیم گرفته می‌شود.

مزایای ارتودنسی دو فاز عوارض و خطرات ارتودنسی دو فاز
کمک به رشد فک برای ایجاد فضای کافی و رشد دندان‌های دائمی درد و ناراحتی به دلیل فشار ارتودنسی
نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی در آینده را کاهش می‌دهد. بیماری لثه (پریودنتال) شامل التهاب و تحلیل لثه
راهی مناسب برای اصلاح بایت در مرحله رشد تحلیل ریشه دندان
نتیجه شخصی‌سازی شده پوسیدگی دندان
بهبود ظاهر و اعتمادبه‌نفس لق شدن دندان‌ها (موقتی است و بعد از اتمام درمان برطرف می‌شود.)
کاهش خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه اختلال گیجگاهی فکی
معایب و مزایای ارتودنسی دو فاز

مراقبت های بعد از ارتودنسی دو فاز

ارتودنسی کودکان نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد. کودکان نمی‌توانند به‌درستی بهداشت را رعایت کنند و ممکن است به تجهیزات ارتودنسی آسیب وارد کنند. در طول مدت درمان چه فاز اول و چه فاز دوم درمان باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

 • بعد از هر وعده‌غذایی کودک باید دندان‌ها را مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.
 • از مصرف مواد غذایی سفت و چسبنده دوری کند. این مواد غذایی ممکن است باعث شکستن یا آسیب به تجهیزات ارتودنسی شوند.
 • اگر از ابزار ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود، باید مراقب باشید که کودک آنها را به‌درستی استفاده کند و در طول شبانه‌روز آن را داخل دهان خود بگذارد.
 • معاینات باید به طور منظم باشد تا مراحل ارتودنسی در زمان مناسب انجام شود.
 • اگر کودک درد دارد، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید.
میدونی مراقبت‌های بعد از ارتودنسی دو فاز چیه؟همین حالا از دندانپزشک مشاوره بگیر.

عوارض و خطرات ارتودنسی دو فاز

ارتودنسی دو فاز مانند هر روش ارتودنسی دیگری ممکن است باعث بروز عوارضی شود. اگر نکات مراقبتی به‌خوبی رعایت شوند، احتمال بروز این عوارض بسیار کم خواهد بود.

 • درد و ناراحتی به دلیل فشار ارتودنسی
 • بیماری لثه (پریودنتال) شامل التهاب و تحلیل لثه
 • تحلیل ریشه دندان
 • پوسیدگی دندان
 • لق شدن دندان‌ها (موقتی است و بعد از اتمام درمان برطرف می‌شود.)
 • اختلال گیجگاهی فکی
 • آسیب به مینای دندان

بسیاری از این عوارض نادر بوده و برای افراد کمی اتفاق می‌افتد. اگر کودک شما به‌درستی بهداشت را رعایت کند و از خوردن غذاهای سفت و چسبناک دوری کند، هیچ یک از این عوارض اتفاق نمی‌افتد.

برای انجام ارتودنسی دو فاز به کدام تیم پزشکی مراجعه کنیم؟

ارتودنسی دو فاز برای برخی کودکان ضروری است. شما باید به دندانپزشک یا دکتر ارتودنسی مراجعه کنید. پزشک با بررسی فک و موقعیت دندان‌های شیری در مورد ضرورت این روش تصمیم می‌گیرد.

اگر ارتودنسی دو فاز انجام نشود و این درمان به تعویق بیفتد، چه می شود؟

اگر دندانپزشک ارتودنسی دو مرحله ای را برای کودک شما ضروری می‌داند، باید در اولین فرصت این درمان را انجام دهید. در غیر این صورت رویش کامل دندان‌های دائمی و شروع ارتودنسی می‌تواند معایب زیر را داشته باشد.

 • درمان تک‌فاز پیچیده، مشکل و طولانی‌مدت می‌شود.
 • ممکن است نیاز به جراحی فک یا کشیدن دندان‌های دائمی باشد.
 • ممکن است شخص نتیجه موردنظر (حالت ایده‌آل) را دریافت نکند.

اگر ارتودنسی دو فاز در مواقع ضروری انجام نشود، ممکن است نیاز به جراحی فک یا کشیدن دندان‌های دائمی باشد.

هزینه ارتودنسی دو فاز

هزینه ارتودنسی دو فاز را نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد. در فاز اول از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام قیمت متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال اگر پزشک از فضا نگهدارنده استفاده کند، قیمت آن حدود ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می‌شود. درصورتی‌که براکت سنتی روی چند دندان انتخابی نصب شود، برای هر براکت حدود ۲۰۰٫۰۰۰ تا ۹۰۰٫۰۰۰ تومان باید هزینه کنید.

در فاز دو ارتودنسی دو مرحله ای از بریس ثابت برای هر دو فک استفاده می‌شود. قیمت بریس‌ها باتوجه‌به نوع ارتودنسی و تجربه دکتر ارتودنسی متفاوت است. ارتودنسی هر دو فک از ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان متغیر است.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

ارتودنسی دو فاز روشی است که برای برخی کودکان استفاده می‌شود. شما باید قبل از ۷ سالگی کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید. متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد که کودک به یک فاز یا دو فاز درمان نیاز دارد. اگر نیاز به این ارتودنسی باشد، فاز اول در سنین ۶ تا ۹ سال انجام می‌شود. این فاز معمولا ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. فاز دوم در سنین ۱۱ تا ۱۳ سال انجام شده و ممکن است دو سال زمان ببرد.

در مرحله اول ارتودنسی دو مرحله ای پزشک باتوجه‌به نوع و شدت مشکل ممکن است از بریس سنتی، نگهدارنده ارتودنسی، هدگیر یا فضا نگه‌دار استفاده کند. مرحله دوم همان ارتودنسی معمول است که باید براکت‌ها روی تمامی دندان‌های فک بالا و پایین چسبانده شود.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.