زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
اتیل کلراید (کلرواتان) چیست ؟ ساده ترین و غیر سمی ترین عضو از خانواده کلرو اتان هاست . از لحاظ ساختار مولکولی یک مولکول اتان است که یکی از اتم های هیدروژن آن با یک اتم کلر جایگزین شده است. کلرواتان در دمای اتاق و فشار اتمسفر به صورت گازی بی رنگ است (در 12

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اتیل کلراید (کلرواتان) چیست ؟ ساده ترین و غیر سمی ترین عضو از خانواده کلرو اتان هاست . از لحاظ ساختار مولکولی یک مولکول اتان است که یکی از اتم های هیدروژن آن با یک اتم کلر جایگزین شده است. کلرواتان در دمای اتاق و فشار اتمسفر به صورت گازی بی رنگ است (در 12 درجه سانتی گراد می جوشد) و از آن به عنوان یک بی حس کننده موضعی ملایم برای بی حس کردن پوست قبل از سوراخ کردن گوش ، بیوپسی های پوستی و … همچنین در درمان آسیب های ورزشی نیز استفاده می شود.

اتیل کلراید (ethyl chloride) سریعا آتش می گیرد و در گذشته در بنزین های دارای سرب استفاده می شد که البته امروزه به دلیل ملاحظات زیست محیطی تولید این نوع سوخت ها کاهش چشمگیری داشته است. از دیگر کاربردهای این ترکیب می توان به استفاده در تولید سلولز ، رنگها ، داروها و سایر محصولات دارویی اشاره کرد ، همچنین کلرواتان به عنوان حلال و مبرد مورد استفاده قرار می گیرد.

.

فرمول شیمیایی C2H5Cl
جرم مولی 64.51 g/mol
دمای جوش 12.5 درجه سانتی گراد
مشخصات ظاهری

(دمای اتاق و فشار محیط)

گاز بی رنگ با بوی تند اتری
نقطه انجماد 138- درجه سانتی گراد
حلالیت در آب

0.574 g/100 ml @ 20 °C

کاربردها

همانگونه که پیشتر نیز عنوان شد این ماده در حوزه های گوناگونی کاربرد دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کاربرد در پزشکی

اتیل کلراید به دلیل خواص بی حس کنندگی که دارد به عنوان دارو برای جلوگیری از درد ناشی از تزریق و جراحی های جزئی استفاده می شود. از آنجایی که کلرواتان نقطه جوش پایینی دارد در شرایط محیطی به صورت گاز است و داروی آن را به شکل اسپری می سازند که به محض انتشار در هوا به صورت گازی خارج می شود.

طریقه استفاده از اسپری اتیل کلراید

این دارو فقط برای پوست و باید توسط افراد متخصص اعمال شود. از اعمال دارو بر روی پوست زخمی و یا غشاهای مخاطی (مثلا داخل دهان یا بینی) ، اسپری به داخل چشم و استنشاق آن خودداری کنید.

این دارو قابل اشتعال است ، لذا از استفاده در نزدیکی شعله و یا ترکیبات الکتریکی که می توانند موجب آتش سوزی شوند ، خودداری کنید.

قبل از اعمال اتیل کلراید بر روی جای تزریق و محل جراحی موضعی باید محل را با یک ماده ضدعفونی کننده چسپاند. برای پوشاندن محل های اطراف محل جراحی می توان از وازلین استفاده کرد. محفظه کلرواتان باید 8-23 سانتی متر از پوست درو نگه داشته شود. اگر اتیل کلراید در بطری باشد باید آن را به صورت وارونه نگداشت و به مدت 3-7 ثانیه بر روی پوست اعمال کرد. اگر دارو درون قوطی aerosol ، باید ان را به صورت صاف نگه داشته و به مدت 4-10 ثانیه بر روی پوست اعمال کرد.

عمل اسپری کردن تا زمانی ادامه پیدا می کند که پوست سفید شود و قبل از یخ زدن پوست متوقف خواهد شد. اثر بی حسی کلرواتان فقط برای چند ثانیه تا یک دقیقه ادامه دارد و عمل مورد نظر بر روی پوست باید سریع انجام شود. برای تسکین درد عضلانی عمیق ، اسپری را باید به فاصله 30-45 سانتی متر از عضله دور نگه داشت ، سپس در یک حرکت گسترده با سرعت 10 سانتی متر بر ثانیه کل عضله را باید تا منطقه درد پوشش داد. در طی این عمل عضله باید کامل کشیده شده و حرکت کامل شود تا درد تسکین یابد. 

سایر کاربردهای اتیل کلراید

  • ساخت اتیل سلولز : اتیل کلراید با سدیم سلولز واکنش داده و تولید اتیل سلولز می کند . رزین های اتیل سلولز به صورت گسترده در پوشش دهی ، تشکیل فیلم ، اتصال و بهبود عملکرد در محدوده وسیعی از محصولات ( از پوشش های صنعتی گرفته تا مواد دارویی) مورد استفاده قرار می گیرد. در کشوری مانند آمریکا ساخت اتیل سلولز بیشترین استفاده صنعتی کلرواتان را شامل می شود.
  • استایرن : استایرن از اتیل بنزن ساخته می شود که عموما توسط اتیلاسیون فریدل کرافتس بنزن و اتیل کلراید تولید می شود. استایرن در تولید ترکیبات پلیمری خصوصا لاستیک ، پلاستیک ، فایبرگلس ، اتومبیل، قطعات قایق و ظروف غذا به کار برده می شود.
  • استفاده به عنوان حلال
  • مبرد (خنک کننده)
  • ساخت رنگدانه
  • تولید مواد شیمیایی : کلرواتان به عنوان یک ماده واسطه فعال در بسیاری از واکنش ها استفاده می شود.
  • تترا اتیل سرب (افزودنی بنزین) : در گذشته از این ترکیب در تولید تترا اتیل سرب که یک افزودنی ضد ضربه در بنزین های دارای سرب است ، استفاده می شد. با توجه به محدودیت های قانونی و محیط زیستی که در مورد بنزین های سربی در اکثر کشورها اعمال شده است ، استفاده از این ماده در این زمینه کاهش زیادی داشته داشته است.

مسمومیت

قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد از اتیل کلراید و استنشاق آن می تواند باعث ایجاد احساس موقت نئشگی مانند ، سرگیجه ، عدم هماهنگی ماهیچه ها و بی هوشی شود. گزارشاتی از مرگ ناخواسته هنگام استفاده از کلرواتان در جراحی های بزرگ ثبت شده اند.

قرار دادن حیواناتی مانند موش در معرض استنشاق این ماده نشان داده است که سمیت کمی دارد .

روش تولید

امروزه عموما اتیل کلراید به یکی از دو روش کلریناسیون اتان و هیدروکلریناسیون اتیلن تولید می شود .

کلریناسیون اتان

کلریناسیون اتان همانند کلریناسیون متان است که در آن اتیلن و اتان با کلر وارد واکنش می شوند. در مرحله اول که در دمای حدودا 400 درجه سانتیگراد انجام می شود ، اتان با کلر واکنش داده و و تولید کلرو اتان و هیدروکلریک اسید می کند ، در مرحله دوم در یک راکتور کاتالیستی اتیلن و اسید کلریدریک در دمای 150-250 درجه سانتی گراد واکنش داده و اتیل کلراید تولید می کنند .

هیدروکلریناسیون اتیلن

این روش در مقایسه با روش قبلی در تولیدات صنعتی از اقبال بالاتری برخوردار است . این فرآیند در دمای 30-90 درجه سانتی گراد و فشار 3-5 بار با استفاده از کاتالیست های فریدل کرافتس مانند AlCl3 و FeCl3 انجام می شود.

منابع

Ethyl Chloride Topical : Uses, Side Effects, Interactions, Pictures, Warnings & Dosing. (n.d.). Retrieved from https://www.webmd.com/drugs/2/drug-13982/ethyl-chloride-topical/details.

Manufacture of Ethyl chloride – Chempedia. (n.d.). Retrieved from https://www.lookchem.com/Chempedia/Chemical-Technology/Organic-Chemical-Technology/7554.html.

Chloroethane. (n.d.). Retrieved from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Chloroethane#section=Chemical-and-Physical-Properties.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.