زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
اتیلن وینیل استات (EVA) چیست ؟ EVA کوپلیمری متشکل از وینیل استات و اتیلن است . خواص EVA در نرمی و انعطاف پذیری به مواد الاستومری نزدیک هستند ، بنابراین توانایی رقابت با لاستیک و مواد وینیلی را مثلا در کاربردهای الکتریکی دارد . لازم به ذکر است که پردازش این کوپلیمر می تواند مانند

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اتیلن وینیل استات (EVA) چیست ؟ EVA کوپلیمری متشکل از وینیل استات و اتیلن است . خواص EVA در نرمی و انعطاف پذیری به مواد الاستومری نزدیک هستند ، بنابراین توانایی رقابت با لاستیک و مواد وینیلی را مثلا در کاربردهای الکتریکی دارد . لازم به ذکر است که پردازش این کوپلیمر می تواند مانند دیگر مواد ترموپلاستیک صورت گیرد . عمده کاربری آنها به پوشش دهی ، فومینگ ، اکستروژن و تزریق در تولید زیره کفش ، ورقه ها ، سیم و کابل ، چسب های حرارتی و … است . رزین اتیلن وینیل استات را می توان در ترکیب با رزین های دیگر برای کاربری های مختلف مورد استفاده قرار داد .

 

اتیلن وینیل استات (EVA) چیست ؟

این محصول کوپلیمری متشکل از اتیلن و وینیل استات است که رنگی شفاف دارد ، بی بو است ، در مقابل چربی ها مقاومت خوبی دارد و در دماهای پایین خاصیت انعطاف پذیری خود را حفظ می کند .

کوپلیمرها در واقع دارای دو و یا چند مونومر هستند که در فرآیند پلیمریزاسیون شرکت می کنند . نسبت مونومرهای موجود تاثیر مستقیمی بر روی خواص فیزیکی کوپلیمر گذاشته و به تبع آن کاربری های EVA هم در گریدهای مختلف تحت تاثیر قرار می گیرد .

انواع مختلف این کوپلیمر با توجه به میزان وینیل استات از 2 تا 50 درصد تولید می شوند که هر کدام خواص مربوط به خود را دارند . EVA در مقابل اشعه UV مقاومت خوبی دارد و در عین حال شفافیت خوبی نیز ارائه می دهد . کوپلیمر EVA بوی اسیدی ندارد اما در دمای بالا و حضور برخی مواد مانند خاک رس زیاد باعث می شود که بوی شدید اسید استیک آن به مشام برسد .

تولید و پلیمریزاسیون

پلیمریزاسیون EVA به روند پلیمریزاسیون پلی اتیلن سبک بسیار نزدیک است . برای انجام این کار پلیمریزاسیون محلولی ، سوسپانسیونی ، امولسیونی و پلیمریزاسیون بالکی را می توان مورد استفاده قرار داد اما روش پلیمریزاسیون محلولی مورد ترجیح است . عملیات را می توان هم به صورت بچ (Batch) و هم به صورت مداوم انجام داد . متانول نیز به عنوان حلال استفاده می شود .

کاتالیست مورد استفاده (2,2′-Azobis(4-methoxy-2,4-dimethyl valeronitrile است که نسبت به بقیه کاتالیست ها ارجح است .  محدوده دمایی پلیمریزاسیون 50-80 درجه سانتی گراد بوده و فشار اتیلن 2-8 مگاپاسکال است . در حالت پلیمریزاسیون مداوم زمان اقامت متوسط مواد باید بین 3 تا 4 ساعت باشد .

برای توقف واکنش پلیمریزاسیون یک بازدارنده به مخلوط واکنش اضافه می شود. گاز اتیلن واکنش نداده تبخیر و از از محلول جدا می شود . در نهایت متانول نیز با رسوب داده شدن توسط یک محلول آبی خارج می شود . متانول و وینیل استات ریکاوری شده ممکن است در عملیات دوباره مورد استفاده قرار بگیرند .

کاربرد ها

کوپلیمرها در گستره وسیعی از جرم های مولکولی تولید می شوند ، و در عمل کوپلیمرهای دارای جرم مولکولی بالا و پایین با یکدیگر مخلوط می شوند تا بهترین تعادل در بین خواصی مانند ویسکوزیته ذوب ، وزن و قدرت چسپندگی ماده اتفاق بیفتد .

عمده کاربرد کوپلیمرهای EVA در شیرازه کتاب ، آب بندی کاغذ ، درزگیری فرش ، فیلم های بسته بندی ، چسب ، اسباب بازی ها ، لوله ، واشر ، پوشش سیم ، درام لاینر ها و … است . همچنین انعطاف و استحکام بالا در دماهای پایین اتیلن وینیل استات را انتخابی مناسب برای کیسه های مواد غذایی یخ زده کرده است .

به دلیل خواص مناسب و ویژه ای که این کوپلیمر دارد کاربری های فراوانی پیدا کرده است . در ادامه به نمونه هایی از این کاربردها اشاره شده است :

 • در مصارف ورزشی برای ساخت چکمه های اسکی ، وسایل رزمی و چکمه های اسکی روی آب  استفاده می شود .
 • در کفش های ورزشی برای جذب شوک ناشی از ضربه استفاده می شود. همچنین یک ماده محبوب برای تولید دمپایی ها و صندل هاست زیرا راحت است ، بو را به خود نمی گیرد ، شفاف است و نسبت به پلاستیک طبیعی قیمت پایین تری دارد .
 • به دلیل شناور بودن EVA در آب ، در ساخت لوازم و تجهیزات ماهی گیری و ورزشی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .
 • همچنین در کاربردهای دارویی مانند سیستم های دارورسانی استفاده می شود.
 • این کوپلیمر رزینی را می توان در چسب ، آب بند ها ، پوشش ها ، قالب گیری ، اکستروژن ، واکس و … استفاده کرد .
 • افزودنی به واکس و رزین برای تولید چسب های حرارتی ، چسب چوب داغ و میخ های زیر کفش فوتبال .

خواص

در مقایسه با پلی اتیلن از مقاومت کمتری در برابر نشت گازها و رطوبت برخوردارند ، اما کمتر کریستاله بوده و شفاف است . و از مقاومت بهتری در مقابل روغن و چربی برخوردار است .

EVA باعث ایجاد تغییر در حلالیت ، بهبود چسپندگی به سطوح قطبی و انعطاف پذیری آن ها در دماهای پایین می شود .

افزایش میزان وینیل استات در ترکیب باعث تغییر در خواص پلیمر می شود که به قرار زیر هستند :

 • افزایش نفوذپذیری گاز و استحکام
 • بهبود خواص نوری – شفافیت
 • افزایش انعطاف (مقاومت در برابر ترک) ، چسپندگی ، حلالیت و ضریب اصطکاک
 • کاهش دمای آببندی
 • افزایش کریستالینیتی
 • کاهش سختی

EVA در برابر مواد شیمیایی زیر مقاوم است :

 • اسید رقیق
 • بازهای رقیق
 • چربی و روغن
 • هیدروکربن های آلیفاتیک آروماتیک و هالوژنه
 • الکل ها

ایمنی

بر اساس گزارشات سازمان FDA اتیلن وینیل استات هنگامی که در بسته بندی و حمل نقل مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد امن بوده و خطری برای انسان ندارد .

معایب

در حمل و نقل نسبت به دما حساس است .

در موارد زیر استفاده از این پلیمر محدودیت دارد :

 • مواد مورد استفاده سلول های خورشیدی سیلیکونی
 • جریان بهبود دهنده برای سوخت دیزل
 • جداکننده فیلتر HEPA (فیلتر هوای بازده بالا)
 • محافظ ترموپلاستیک  دهان (مصارف ورزشی )

منابع

Ethylene vinyl acetate. (n.d.). Retrieved July 6, 2019, from https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/ethylene-vinyl-acetate

Ethylene Vinyl Acetate Copolymer. (n.d.). Retrieved July 6, 2019, from https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/ethylene-vinyl-acetate-copolymer

شرکت زلال طب شیمی  تولید کننده آب دیونیزه و سایر ملزمات پزشکی 

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.