زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
اگر تصمیم به کاشت دندان دارید، ممکن است به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید. اگر دکتر ایمپلنت دندان این جراحی را برای شما ضروری دانسته است، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اگر تصمیم به کاشت دندان دارید، ممکن است به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید. اگر دکتر ایمپلنت دندان این جراحی را برای شما ضروری دانسته است، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم این عمل برای چه افرادی ضروری است؟ مراحل جراحی به چه صورت بوده و چقدر طول می‌کشد؟ چه عوارضی ممکن است در پی داشته باشد؟ بعد از عمل به چه مراقبت‌هایی نیاز خواهید داشت؟ هزینه پیوند استخوان چقدر است؟

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است. اگر دندان خود را در اثر ضربه، عفونت، پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده‌اید، با کاشت دندان می‌توانید جایگزین طبیعی برای آن داشته باشید. اما گاهی لازم است پیش از ایمپلنت دندان، پیوند استخوان انجام شود.

برای اینکه ایمپلنت به‌خوبی در استخوان فک قرار بگیرد، باید حجم استخوان فک بازسازی شود؛ به همین دلیل جراحی پیوند استخوان انجام می‌شود. زمانی که استخوان کافی وجود نداشته باشد، ایمپلنت به فک متصل نشده یا در زمان کوتاهی شل می‌شود. اگر استخوان فک نازک یا ارتفاع آن کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

عمل پیوند استخوان برای چه افرادی ضروری است؟

هر شخصی که بخواهد کاشت ایمپلنت انجام دهد و حجم و تراکم استخوان فک پایین باشد، نیاز به پیوند استخوان دارد. معمولا افراد با شرایط زیر نیاز به این جراحی دارند.

 • اگر دندان خود را مدت طولانی از دست داده است.
 • دچار بیماری لثه (پریودنتال) باشد.
 • نقص‌هایی از زمان تولد
 • آسیب یا ضربه به‌صورت.

اگر مدت زمان زیادی است که دندان خود را از دست داده‌اید، احتمالا قبل از ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان خواهید داشت.

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

اگر در قسمتی که دندان خود را از دست داده‌اید، حجم و تراکم استخوان کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود. مواد پیوند استخوان را می‌توان با روش‌های مختلف تهیه کرد. انواع مواد پیوند شامل موارد زیر است:

 • اتوگرافت: در این روش استخوان از بافت بدن شخص گرفته می‌شود.
 • آلوگرافت: در این روش استخوان از بانک بافت انسانی گرفته می‌شود.
 • زنوگرافت: مواد پیوند استخوان از بانک بافت حیوانی گرفته می‌شود.
 • آلوپلاستیک: مواد پیوند استخوان مصنوعی است.

مواد پیوند استخوان ممکن است از بدن خود فرد گرفته شود یا از بانک انسانی یا حیوانی به دست آید. همچنین می‌توان از مواد پیوند استخوان مصنوعی استفاده کرد.

روش انجام پیوند استخوان نیز متفاوت است. دکتر ایمپلنت دندان ممکن است از طریق یکی از روش‌های زیر پیوند را انجام دهد:

 • حفظ سوکت: در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان پیوند استخوان انجام شده و از فرورفتگی دو طرف سوکت جلوگیری می‌شود.
 • افزایش ریج: اگر مدت‌ها قبل دندان خود را ازدست‌داده باشید، استخوان فک نازک‌تر شده است. در این شرایط با پیوند استخوان پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت ایجاد می‌شود. در افزایش ریج علاوه بر افزایش ارتفاع پهنای بافت نیز بیشتر می‌شود.
 • لیفت سینوس: اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد سینوس به سمت پایین آمده باشد. در این شرایط نمی‌توان ایمپلنت را در استخوان قرار داد. با جراحی غشای سینوس به سمت بالا کشیده شده و فضای خالی با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 • پیوند استخوان پریودنتال: اگر دچار بیماری لثه شده باشید، ممکن است دندان شما لق شود. در این شرایط مواد پیوند استخوان اطراف دندان موجود قرار می‌گیرند.

نحوه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

زمانی که استخوان کافی برای نصب ایمپلنت وجود نداشته باشد، این جراحی انجام می‌شود. در این عمل با پیوند بافت استخوانی، استخوان فک ترمیم و بازسازی می‌شود. این بافت پیوندی شبیه به داربستی عمل می‌کند که بافت استخوان روی آن رشد کرده و بازسازی می‌شود.

قبل از جراحی پیوند استخوان باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. در این تصاویر مشخص می‌شود که چه مقدار استخوان ازدست‌رفته است. برای انجام جراحی ابتدا بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. بعد از بی‌حسی روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کمی جابه‌جا می‌شود. در این شرایط استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و جراح بعد از تمیز و ضدعفونی‌کردن آن ناحیه مواد پیوند استخوان را اضافه می‌کند. دندانپزشکان در بیشتر مواقع مواد پیوندی را با یک غشا پوشانده و محل برش را بخیه می‌زنند.

به نقل از my.clevelandclinic در رابطه با نحوه تسریع بهبودی پیوند استخوان در ایمپلنت دندان:

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است پیوند استخوان دندان را با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ترکیب کند. پی‌آرپی نمونه خونی است که از بدن شما گرفته می‌شود و برای سرعت بخشیدن به بهبودی و بازسازی بافت جراح از آن استفاده می‌کند

 

اقدامات قبل از جایگذاری ایمپلنت دندان چیه؟همین حالا مشاوره بگیر! 

مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

مراحل جراحی پیوند استخوان به شرح زیر است:

 1. بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
 2. روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کنار زده می‌شود.
 3. استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و باید ضدعفونی شود.
 4. فضای خالی در استخوان فک با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 5. غشایی روی مواد پیوندی قرار می‌گیرد.
 6. بافت لثه بخیه زده می‌شود.
مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان
بی‌حسی موضعی آلوپلاستیک
برش لثه زنوگرافت
ضدعفونی شدن استخوان آلوگرافت
پر کردن مواد استخوانی در فضا اتوگرافت
قرار دادن غشا
بخیه
مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان و انواع پیوند استخوان

مزایا پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

با انجام پیوند استخوان شما می‌توانید کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان شوید. اگر به هر دلیلی مانند ضربه، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه دندان خود را از دست داده‌اید، با پیوند استخوان می‌توانید فک را به شکل قبل بازگردانید. علاوه بر کاشت دندان برای درمان‌های ترمیمی دیگر نیز پیوند استخوان انجام می‌شود.

معایب و عوارض پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی عوارض شایع بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شوند. این عوارض عبارتند از:

 • درد
 • خونریزی
 • تورم
 • کبودی

در برخی مواقع نیز ممکن است عوارض زیر ایجاد شود.

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • آسیب عصبی

اگر دچار علائم زیر شدید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 • درد یا تورمی که بعد از هفته اول بدتر می‌شود.
 • خروج چرک از محل بخیه‌ها
 • تحلیل رفتن لثه (لثه‌ها از دندان‌ها فاصله می‌گیرند.)
 • تغییر نکردن حجم استخوان فک.

بعد از انجام پیوند استخوان داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و اگر درد و تورم بدتر شد یا محل پیوند چرک کرد به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بعد از جراحی پیوند استخوان مقداری تورم و درد طبیعی است. دندانپزشک برای کنترل درد داروهای مسکن تجویز می‌کند. همچنین برای کاهش احتمال عفونت داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شوند. این داروها را باید به طور منظم مصرف کنید.

در چند روز اول ممکن است تکه‌های خارج شده استخوان را دهان خود احساس کنید. این تکه‌ها شبیه به نمک یا شن هستند. معمولا خروج این مقدار کم مواد پیوندی جای نگرانی ندارد. اما بهتر است با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا از سلامت بافت پیوندی مطمئن شوید.

هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

در هنگام برآورد قیمت ایمپلنت دندان باید هزینه‌های جانبی از جمله پیوند استخوان را در نظر داشته باشید. هزینه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بسیار متغیر است. برای انجام جراحی پیوند استخوان ساده باید حدود ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان هزینه کنید. اما اگر نیاز به پیوند استخوان پیشرفته باشد، قیمت آن حدودا از ۵٫۵۰۰٫۰۰۰ تا ۷٫۵۰۰٫۰۰۰ متغیر خواهد بود.

نتیجه گیری

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی افراد ضروری است. اگر مدت‌زمان زیادی است که دندان خود را از دست داده‌اید یا به هر دلیلی حجم و تراکم استخوان فک شما کاهش پیدا کرده باشد، نیاز به پیوند استخوان دارید. اگر این جراحی انجام نشود، ممکن است ایمپلنت در جای خود قرار نگرفته یا خیلی زود شل شود.

در این روش جراحی لثه برش خورده و مواد پیوند استخوان در فضای خالی قرار می‌گیرد. بعد از عمل ممکن است تا چند روز درد، خونریزی و تورم داشته باشید. دندانپزشک برای شما داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حدود ۳ تا ۹ ماه بعد از جراحی پیوند استخوان باید برای کاشت ایمپلنت آماده شوید.

آب دیونیزه - آب مقطر- آب دی یونیزه - آب یون زودوده - آب یونیزه شده 5 و 20 لیتری زلال طب شیمی

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.