زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
اگر قصد انجام لمینت را دارید، احتمالا یکی از سوالات شما این است که لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟ داشتن دندان‌های زیبا و مرتب به لطف لمینت دندان دیگر آرزوی محال نیست. به‌علاوه اینکه مزیت مقاوم‌سازی دندان‌ها را هم به‌دنبال دارد. البته یکی از نگرانی‌ها برای استفاده از این تکنیک، عوارض

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

اگر قصد انجام لمینت را دارید، احتمالا یکی از سوالات شما این است که لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟ داشتن دندان‌های زیبا و مرتب به لطف لمینت دندان دیگر آرزوی محال نیست. به‌علاوه اینکه مزیت مقاوم‌سازی دندان‌ها را هم به‌دنبال دارد. البته یکی از نگرانی‌ها برای استفاده از این تکنیک، عوارض لمینت است چرا که برای نصب باید قسمتی از مینای دندان تراش بخورد. همین موضوع نگرانی درباره احتمال پوسیدگی و خرابی دندان را پررنگ‌تر می‌کند. در این مطلب با ما باشید تا بررسی کنیم که آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند یا خیر؛ عوارض لمینت چیست و آیا با مراقبت‌های بعد از لمینت می‌توان عوارض لمینت را به حداقل رساند یا خیر.

آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

لمینت دندان روشی است برای محافظت از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی که کل دندان را پوشانده و علاوه‌بر هدف زیبایی باعث مقاومت بیشتر دندان‌ها می‌شود. نصب لمینت دندان به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پوسیدگی دندان باشد اما در صورت عدم رعایت دستورات دندانپزشک و مراقبت‌های بعد از لمینت، احتمال پوسیدگی دندان بیشتر شده و می‌توان آن را از عوارض لمینت دندان دانست.

پوسیدگی و لمینت دندان

مواد لمینت باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، یعنی ضرری برای دندان‌ها ندارند. اما ریسک خرابی و پوسیدگی همیشه وجود دارد. در واقع، عامل پوسیدگی دندان بعد از لمینت‌ها عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت‌های بعد از لمینت، و عدم مهارت کافی دندانپزشک در نصب لمینت است. در این شرایط باید برای درمان پوسیدگی دندان اقدام کنید.

:
روکش‌های لمینت از مواد بسیار بادوام ساخته شده‌اند. از آنجایی که این مواد، مصنوعی هستند، مانند ساختار ارگانیک دندان‌های طبیعی دچار پوسیدگی نمی‌شوند. بااین‌حال، روکش‌های لمینت فقط سطح جلوی دندان را می‌پوشاند. بقیه دندان‌ها همچنان می‌تواند مانند هر دندان دیگری حفره ایجاد کند و دچار پوسیدگی شود.

 

چرا بعد از لمینت دندان ها پوسیده می شوند؟

مراقبت‌های بعد از لمینت از مهم‌ترین مواردی است که عدم رعایت آن‌ها می‌تواند باعث پوسیدگی بعد از لمینت شود. به‌علاوه تخصص ناکافی دندانپزشک که در بالا هم اشاره کردیم دیگر عامل خرابی دندان‌ها بعد از لمینت است. اگر دندانپزشک دندان‌ها را پیش از نصب درست معاینه نکند و پوسیدگی و خرابی‌ها قبل نصب ترمیم نشوند می‌تواند دلیل این باشد که بعد از لمینت دندان‌ها پوسیده شوند.

پوسیدگی دندان بعد از لمینت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. حتما پیش از نصب لمینت باید بدانید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

۱. نصب نادرست لمینت دندان

اگر لمینت درست نصب نشده باشد یا اینکه حفره و ترک داشته باشد، محافظت از دندان درست انجام نمی‌گیرد. نتیجه آن، تجمع باکتری و غذا و درنهایت عفونت دهان و دندان خواهد بود که ریسک پوسیدگی و خرابی دندان را بالا می‌برد.

معمولا لمینت‌های دندان در صورت نصب صحیح می‌توانند ۲۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند. اما اگر دندان‌های زیر روکش‌ها عفونی یا پوسیده شوند، ممکن است ماندگاری آن را تحت تأثیر قرار دهد.

 

۲. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

مسواک، استفاده از دهانشویه و نخ دندان، و ویزیت شش ماه یکبار دندانپزشک نه‌تنها جزء روتین مراقبت‌های بعد از لمینت است؛ بلکه برای جلوگیری از آسیب‌های دندانی برای همه ضروری است. وقتی بهداشت دهان و دندان درست رعایت نشود، باکتری و ذرات غذا در دهان و اطراف دندان‌ها جمع شده و ریسک پوسیدگی دندان بالاتر می‌رود که نتیجه‌ آن ازبین‌رفتن ریشه دندان و مشکلات لثه‌ای خواهد بود. اگر دچار خونریزی شدید، باید علت خون آمدن لثه توسط دندانپزشک مشخص شود.همچنین رعایت نکردن این موارد از علل تغییر رنگ لمینت دندان است.

۳. درمان نکردن دندان های پوسیده یا خراب قبل از نصب لمینت

قبل از اینکه لمینت‌ها نصب شوند دندانپزشک باید هرگونه خرابی، پوسیدگی دندان یا آسیب‌دیدگی را برطرف کند. حتی کوچکترین پوسیدگی دندان زیر پوشش لمینتی باعث بدترشدن خرابی می‌شود. بهتر است از دندانپزشک متخصص کمک بگیرید که مهارت کافی برای این کار داشته باشد.

قبل از اینکه لمینت‌ها نصب شوند دندانپزشک باید هرگونه خرابی، پوسیدگی دندان یا آسیب دیدگی را برطرف کند.

۴. انتخاب دندانپزشک

انتخاب دندانپزشک خوب از دیگر مواردی است که می‌تواند پوسیدگی دندان را به‌عنوان عوارض لمینت تشدید کند. ظرافت و تخصص پزشکی که برای نصب این پوشش‌های دندانی به آن‌ها مراجعه می‌کنید اهمیت زیادی دارد؛ چرا که کوچک‌ترین فاصله بین لمینت‌ها احتمال تجمع باکتری‌، آلودگی، ذرات غذا را بالا می‌برد و نتیجه‌اش عفونت و مشکلات دهانی و دندانی خواهد بود.

آیا لمینت متحرک باعث پوسیدگی دندان می شود؟

به‌خاطر فاصله‌ای که بین لمینت متحرک و دندان‌ها به‌وجود می‌آید، و از آنجایی که بزاق دهان به‌خاطر لمینت متحرک دیگر مثل قبل قادر به پاک‌کردن باکتری‌ها نیست، پلاک‌ و جرم دندانی بیشتری در این فواصل جمع می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت لمینت متحرک می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

آیا لمینت سرامیکی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

فرقی نمی‌کند که چه نوع جنس لمینتی روی دندان نصب می‌شود، مواد تشکیل‌دهنده این پوشش‌های دندانی عامل خرابی یا پوسیدگی نیستند، بلکه عامل پوسیدگی و خرابی دندان، رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از لمینت است و ربطی به استفاده از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ندارد.

عامل پوسیدگی و خرابی دندان، رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از لمینت است و ربطی به استفاده از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ندارد.

چگونه می توان از پوسیدگی دندان لمینت شده جلوگیری کرد؟

با کمک روش‌های زیر می‌توان از پوسیدگی دندان لمینت شده جلوگیری کرد. در این صورت دوام لمینت دندان بیشتر می‌شود. مراقبت بعد از لمینت دندان شامل موارد زیر است.

۱. استفاده مرتب از نخ دندان

یکی از روش‌های مهم و اصلی جلوگیری از پوسیدگی استفاده منظم از نخ دندان است که مواد غذایی باقیمانده بین دندان‌ها را از بین می‌برد.

۲. مسواک زدن منظم

دیگر روش ارزان و ساده برای جلوگیری از پوسیدن دندان، مسواک‌زدن منظم بعد وعده‌های غذایی است که باقیمانده ذرات ریز غذا را از سطح دندان پاک می‌کند.

۳. مصرف کمتر خوراکی های شیرین

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از خراب‌شدن دندان‌ها کم کردن مصرف غذاهای حاوی نشاسته و کربوهیدرات است. قند موجود در این خوراکی‌ها در طولانی‌مدت با بزاق دهان ترکیب شده و شرایط پوسیدگی دندان را فراهم می‌کند.

قند موجود در خوراکی‌ها در طولانی‌مدت با بزاق دهان ترکیب شده و شرایط پوسیدگی دندان را فراهم می‌کند.

دندان زیر لمینیت به پوسیدگی دچار شده است؟برای بهترین اقدامات از دکتر مشاوره بگیر! 

۴. ترک مصرف دخانیات

سیگار دشمن شماره یک سلامت دهان و دندان است که باعث پوسیدگی و خرابی‌های دندانی می‌شود. حذف این ماده مضر از زندگی از پوسیدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

۵. فلوراید تراپی

روش‌های جلوگیری که در بالا اشاره کردیم روش‌های خانگی ساده بودند اما روش دیگری به‌نام فلوراید تراپی وجود دارد که باید در کلینیک و توسط دندانپزشک انجام شود. این تکنیک باعث تقویت و استحکام مینای دندان شده و از پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

برای درمان پوسیدگی باید لمینت را برداشت؟

اگر دندان زیر لمینت دچار خرابی یا آسیب‌دیدگی شود دندانپزشک باید برای درمان پوسیدگی، لمینت دندان را بردارد. بعد از اینکه پروسه درمان تکمیل شد دوباره لمینت نصب می‌شود.

آیا می توان دندان پوسیده را لمینت کرد؟

اگر دندان پوسیده باشد، لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ دندانی که دچار آسیب، پوسیدگی یا شکستگی باشد را می‌توان لمینت کرد اما برای نصب این پوشش ابتدا باید تمام این آسیب‌ها، پوسیدگی، شکستگی و حتی کوچکترین لب‌پریدگی‌ها درمان و ترمیم شوند، بعد دندانپزشک مراحل نصب لمینت را آغاز کند. نصب این ونیرها روی دندان پوسیده، عمر و ماندگاری لمینت را کاهش می‌دهد. در واقع یکی از دلایل افتادن لمینت دندان پوسیدگی دندان‌ها است.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده

مهم‌ترین مراقب‌های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده عبارتند از:

  • مسواک‌زدن با خمیردندانی که باعث فرسایش سطح لمینت نشود.
  • نخ دندان و دهانشویه
  • کاهش مصرف نوشیدنی‌های رنگی
  • ترک سیگار و قلیان

آیا با دندان‌های پوسیده به دنبال لمینیت دندان هستی؟

آیا کامپوزیت و لمینت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

کامپوزیت دندان و لمینت هیچ ماده آسیب‌زننده‌ای برای دندان‌ها ندارند. یعنی استفاده از آن‌ها برای دندان هیچ منعی نداشته و باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود. اما اگر کامپوزیت یا لمینت روی دندان خراب یا آسیب‌دیده نصب شود، پوسیدگی، خرابی و عفونت دهان و لثه را به‌دنبال خواهد داشت.

کامپوزیت و لمینت هیچ ماده آسیب‌زننده‌ای برای دندان‌ها ندارند یعنی استفاده از آن‌ها برای دندان هیچ منعی نداشته و باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود.

آیا قیمت لمینت دندان پوسیده تفاوتی دارد؟

تفاوت قیمت لمینت دندان پوسیده فقط به‌خاطر این است که قبل از نصب این ونیرها باید دندان خراب و پوسیده حتما ترمیم و درمان شود. به همین دلیل، هم فرایند درمان طولانی‌تر می‌شود و هم بیمار باید مبلغ بیشتری را برای ترمیم پوسیدگی‌ها و خرابی‌ها پیش از نصب پوشش دندانی بپردازد.

در این مطلب از رابطه لمینت و پوسیدگی دندان صحبت کردیم و اینکه لمینت خودبه‌خود عامل خرابی و پوسیدگی نیست؛ بلکه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، نصب نامناسب لمینت‌ها، درمان نشدن پوسیدگی‌ها قبل از نصب، یا نصب نادرست ونیرها به‌خاطر تخصص ناکافی دندانپزشک می‌تواند باعث خرابی و پوسیدگی دندان شود. انتخاب دندانپزشک مجرب و رعایت مراقبت‌های بعد از لمینت، از عوارض لمینت جلوگیری کرده و مشکلی پیش نخواهد آمد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.