زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
تصفیه آب دمین چیست ؟ به فرآیندهای شیمیایی شامل حذف کلسیم، سولفات و منیزیم و تهیه آب خالص اصطلاحا آب دمین گفته می‌شود و از آن برای استفاده در دیگ های بخار با فشاربالا، صنایع الکترونیکی و صنایعی که نیاز به آب فوق‌العاده خالص دارند، بکار میرود. رزین، پرکاربردترین ماده شیمیایی برای حذف آنیون و

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

تصفیه آب دمین چیست ؟

به فرآیندهای شیمیایی شامل حذف کلسیم، سولفات و منیزیم و تهیه آب خالص اصطلاحا آب دمین گفته می‌شود و از آن برای استفاده در دیگ های بخار با فشاربالا، صنایع الکترونیکی و صنایعی که نیاز به آب فوق‌العاده خالص دارند، بکار میرود. رزین، پرکاربردترین ماده شیمیایی برای حذف آنیون و کاتیون ها در آب می‌باشد که در آن یون های H+ و OH- با یکدیگر در تعامل هستند.

آب دیونیزه چیست؟

زدودن مواد معدنی از آب برای حذف یون ها را دیونیزه کردن میگویند که اینکار معمولا بوسیله رزین انجام میگیرد، در فرآیند رزین یون ها از آب جداسازی شده و آب بدون یون بدست می‌آید که از آن با نام ( آب دمین یا دیونیزه ) یاد می‌کنند.

درواقع آبی است که در آن یون های نمکی و معدنی مانند سدیم، کلرید، بیکربنات و سولفات از آن جداسازی شده باشند تا در تاسیسات، بویلرها و پکیج ها ایجاد خورندگی، گرفتگی و تشکیل رسوب ننماید، از جمله موارد استفاده از آن می‌توانیم به سیستم خنک‌کننده کوره‌های ذوب، بیمارستانها، صنایع الکترونیک، آزمایشگاه ها و آبکاری قطعات اشاره کنیم.

کجاها از آب دمین استفاده می‌شود؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم بیشتر صنایع حساس نیاز به استفاده از آب دمین یا دیونیزه دارند و رزین های آنیون و کاتیون را برای تبادل یونی بکار میبرند. از آنجاکه قیمت آب دمین کمی گران است، استفاده کنندگان از این سیستم ها مجبورند تا رزین ها را پس از مدتی زنده یا احیاء کنند و مجددا به چرخه تولید برگردانند.

 • برای تغذیه دیگ های بخار فشار بالا
 • در الکترونیک و تراشه های کامپیوتری
 • در صنعت لیزر و برش‌کاری
 • کپسول های آتش‌نشانی
 • در صنایع پزشکی، دارویی و درمانی

کیفیت آب فوق خالص دمین را نمی‌توان با آب مقطر یکی دانست زیرا روش بدست آوردن آن کمی سخت تر و نیازمند دانش فنی می‌باشد.

تفاوت آب مقطر و آب دیونیزه “دمین” چیست؟

آب دمین یا آب مقطر؟

در آب مقطر که با فرآیند جوشاندن و تبخیر بدست می‌آید، مقداری ناخالصی یونی وجود دارد اما، آب دیونیزه یا آب دمین علاوه بر آنکه فرآیند آب مقطر بر روی آن اجرا می‌شود بوسیله فیلترهای میکرونی تمام ناخالصی های یونی از آب جدا می‌شود.

موارد استفاده از آب مقطر:

 1. بعنوان حلال برای تهیه محلول
 2. شستن و تمیزکردن ظروف
 3. در پزشکی
 4. خوراک برای تهیه آب خالص و فوق خالص
 5. برای کالیبره کردن قطعات و لوازم صنعتی حساس

موارد استفاده از آب دیونیزه یا دمین :

 1. بعنوان ماده اصلی برای خنک کردن
 2. آزمایشات حساس و بیولوژیکی
 3. تولید مواد شیمیایی و اسپری ها
 4. عطر و اودکلن
 5. بهداشتی و آرایشی

تفاوت آب دیونیزه یا دمین با آب مقطر:

در تعریف آب مقطر باید بگوییم که از تقطیر و جوشاندن و سپس خنک کردن بدست می‌آید. برای بدست آوردن آب مقطر از طریق تبخیر شما می‌توانید هر نوع آبی را بخار کرده و توسط کندانسور یا خنک‌کننده ها، آنرا سرد و بخار را به آب تبدیل کنید. البته روش های دیگری به غیر از تبخیر مانند استفاده از سیستم RO که در آن، آب از دو مرحله غشاء عبور میکند نیز وجود دارد که اصطلاحا به آن دابل RO میگویند.

در روش تقطیر به صورت سنتی، پس از عملیات تبخیر ممکن است هنوز مقداری ناخالصی در آب وجود داشته باشد، زیرا منبع اولیه آب که می‌توانسته آب چشمه، لوله کشی یا شهری باشد مقداری املاح در خود داشته که پس از تبخیر از بین نرفته اند. اما در آب دیونیزه یا دمین، منبع یا خوراک اصلی آب باید از ستون های رزینی عبور کند تا ابتدا آنیون ها و کاتیون های آب که شامل مواد معدنی بسیاری هستند را جداسازی و سپس مراحل بعدی یعنی تقطیر یا RO را بر روی آن انجام دهند.

برای سفارش یا خرید دستگاه آب دمین یا دیونیزه می‌توانید با شماره های دفتر مرکزی تهران : 66302642-021 تماس حاصل فرمایید.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.