زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

زلال طب شیمی

تولیدکننده ملزومات دندانپزشکی

زلال طب شیمی
آب دیونیزه چیست و از کاربردهای آن چه می‌دانید؟ آب دیونیزه شکلی از آب خالص و تمیز است که با حذف اتم‌ها، یون‌ها و مولکول‌ها از آب لوله‌کشی از طریق فرایند تبادل یونی تصفیه می‌شود. دیونیزاسیون ذرات محلول مانند نمک (کلرید سدیم)، مواد معدنی، دی‌اکسیدکربن، آلاینده‌های آلی و سایر ناخالصی‌ها را از آب حذف می‌کند.

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

آب دیونیزه چیست و از کاربردهای آن چه می‌دانید؟

آب دیونیزه شکلی از آب خالص و تمیز است که با حذف اتم‌ها، یون‌ها و مولکول‌ها از آب لوله‌کشی از طریق فرایند تبادل یونی تصفیه می‌شود. دیونیزاسیون ذرات محلول مانند نمک (کلرید سدیم)، مواد معدنی، دی‌اکسیدکربن، آلاینده‌های آلی و سایر ناخالصی‌ها را از آب حذف می‌کند.

آب دیونیزه که آب DI نیز نامیده می‌شود، آب تصفیه شده با محتوای یون کم‌عمق است. این بدان معناست که هیچ ماده معدنی مانند یون سدیم یا پتاسیم به شکل نمک ندارد. استفاده از آب دیونیزه شده با ابزارهای حساس و ترکیبات شیمیایی بی‌خطر است. به همین دلیل می‌توان از آن برای کاربردهای متعدد در صنایعی مانند تحقیقات بیولوژیکی و فراوری موادغذایی استفاده کرد.

کاربرد آب دیونیزه

آب دیونیزه مصارف صنعتی و مسکونی زیادی دارد که آن را برای بسیاری ضروری می‌کند. فهرست زیر شامل کاربردهای اولیه آب دیونیزه می‌باشد.

 1. دستگاه رطوبت ساز

آیا متوجه پوسته سفیدی روی دستگاه مرطوب‌کننده خود شده‌اید؟ عملکرد آن را با آب دیونیزه شده به‌خوبی حفظ کنید که باعث تجمع مواد معدنی نمی‌شود. مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند مشکلات سینوسی یا آلرژی را بهبود بخشند، از چوب خانه شما محافظت کرده، رطوبت پیانو را حفظ و از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند.

 1. لوازم‌خانگی

اگر می‌خواهید وسایلی مانند دستگاه قهوه‌ساز یا اتو بخار خود را از گرفتگی مواد معدنی اضافی (آب سخت) دورنگه دارید، آب دیونیزه عالی است و عملکرد آ‌ن‌ها را به‌خوبی حفظ می‌کند.

 1. آکواریوم

ایده‌آل برای مخزن ماهی شما و مقرون‌به‌صرفه‌تر از تقطیر.

 1. پاک‌کننده‌ها و رژیم‌های غذایی خاص

حمایت از بدن خود ازطریق یک رژیم غذایی خاص یا پاک‌سازی. برخی از پزشکان، آب دیونیزه را برای افرادی که دارای سمیت فلزات سنگین هستند توصیه می‌کنند.

 1. محصولات بهداشتی

مانند شامپو، نرم‌کننده یا مرطوب‌کننده‌ها.

 1. فرمولاسیون دقیق

برای مثال عطر.

 1. مراقبت از خودرو

از آب دیونیزه برای مایع شیشه جلو، تمیزکردن موتور و رادیاتور یا رقیق‌کردن ضدیخ غلیظ استفاده کنید. بدین‌ترتیب می‌دانید که هیچ نمک معدنی به موتور شما نمی‌رسد.

 1. تمیزکردن

به‌عنوان یک شوینده برای تمیزکردن سطوح، پیشخوان‌ها و غیره.

 1. برخی از وسایل پزشکی
 2. در آزمایش‌های آزمایشگاهی

یون‌های موجود در آب می‌توانند با محلول‌های مختلف در آزمایش‌های آزمایشگاهی تعامل داشته باشند.

خطرات آب دیونیزه شده

ازآنجایی‌که استفاده از آب دیونیزه فواید زیادی دارد، خطراتی نیز وجود دارد که باید موردتوجه قرار گیرد. به طور خلاصه، DI می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد، به‌همین‌دلیل است که بهتر می‌باشد از آن فقط برای مصارف صنعتی استفاده شود. در ادامه به چند مورد از بزرگ‌ترین خطرات مرتبط با استفاده از آب دیونیزه آورده شده است:

 • باتوجه‌به اینکه آب دیونیزه فاقد یون است، پس از نوشیدن می‌تواند یون‌های بدن شما را جذب کند. ازآنجایی‌که جذب منیزیم و کلسیم برای آب دیونیزه آسان است، می‌تواند این بافت‌ها را نیز بدزدد.
 • بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آب دیونیزه شده چندان طعم خوبی ندارد. این به دلیل عاری‌بودن کامل از یون‌ها و مواد معدنی است. برخلاف دیگر انواع آب، آب دیونیزه بهترین نوع آب برای رفع تشنگی پس از یک روز طولانی نیست.
 • اگر آب دیونیزه شده خود را از شیر دریافت کنید، همیشه خطر آلودگی فلزات سمی وجود دارد. چراکه آب دیونیزه شده نسبت به آب‌معدنی بیشتر مستعد جذب فلزات است.

اهمیت آب دیونیزه شده

آب دیونیزه شده یک آب خالی واقعی است. به این معنی که ترکیب شیمیایی هر محصولی را که به آن اضافه می‌شود، در نظر می‌گیرد. این امر پیامدهای حیاتی به‌ویژه برای صنعت پزشکی دارد. هنگامی که تولیدکنندگان محصولات پزشکی محصولی را تولید می‌کنند، آب تقریبا همیشه با آن مخلوط می‌شود. بااین‌حال، برای ایجاد یک محصول سالم از نظر شیمیایی، آب نمی‌تواند حاوی ناخالصی‌هایی باشد که به‌طور بالقوه می‌تواند ترکیب شیمیایی محصول را تغییر دهد. آب دیونیزه یک عنصر حیاتی برای صنایعی است که به آن نیاز دارند. به‌خصوص در صنعت پزشکی، عدم استفاده از یک سیستم آب دیونیزه ایمن می‌تواند عواقب جدی و بالقوه کشنده داشته باشد.

 جمع‌بندی

بسیاری از صاحبان خانه، آب دیونیزه شده را با آب مقطر اشتباه می‌گیرند، اما این دو نوع آب کاملا متفاوت هستند. درحالی‌که آب دیونیزه قابل شرب است، باید توجه داشت که همه آب‌های دیونیزه برای مصرف عموم مناسب نیستند. همیشه برچسب آب دیونیزه شده خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوشیدن آن 100٪ ایمن است.

آب دی یونیزه یا آب یون زدایی شده یا آب یون‌زدوده:[۱] آبی است که تقریباً تمام یون‌های معدنی آن حذف شده‌است، مانند کاتیون‌هایی از قبیل سدیم، کلسیم، آهن و مس و آنیون‌هایی مانند کلرید و سولفات. یون زدایی یک فرایند شیمیایی است که با استفاده از رزین‌های تبادل یونی، هیدروژن و یون‌های هیدروکسید را با مواد معدنی محلول مبادله می‌کنند و پس از آن دوباره ترکیب می‌شوند تا مولکول‌های آب را تشکیل دهند. en:Purified water#Deionization از آنجا که بیشتر ناخالصی‌های غیرمولد آب نمکهای محلول هستند، یون زدایی باعث تولید آب بسیار خالص می‌شود که عموماً شبیه آب مقطر است و مزیت آن این است که فرایند سریعتر انجام می‌شود و رسوب نمی‌بندد. با این حال، یون زدایی به‌طور مناسبی مولکول‌های آلی بدون بار، ویروس‌ها یا باکتری‌ها را حذف نمی‌کند، مگر اینکه به صورت تصادفی در رزین به دام افتاده باشند. رزین‌های قوی آنیون پایه خاص می‌توانند باکتری‌های گرم منفی را حذف کنند. یون زدایی می‌تواند به‌طور مداوم و ارزان با استفاده از الکترودیونازیسیون انجام شود.

آب دیونیزه چیست؟

آب یون زدایی شده (Deionized Water) آبی حاصل فرآیند یون زدایی است. در این روند یون های موجود در آب کاملا از بین می رود.

کاربرد آب دیونیزه

آب دیونیزه مصارف صنعتی و مسکونی زیادی دارد که آن را برای بسیاری ضروری می‌کند. فهرست زیر شامل کاربردهای اولیه آب دیونیزه می‌باشد.

📌 مطالب پیشنهادی :

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.